Uczulenie na pleśń (grzyby pleśniowe): Jak sobie z nim radzić?

Alergie
Gdy pojawiają się u nas objawy wskazujące na alergię, rzadko wpadamy na to, że może być to uczulenie na pleśń. Tymczasem zarodniki grzybów pleśniowych to jedne z najliczniejszych cząstek znajdujących się w powietrzu. Otaczają nas z zewsząd, zarówno w domu, jak i na zewnątrz, przez co ryzyko alergii na pleśnie jest bardzo duże. Alergeny wywołują takie objawy jak częste kichanie, katar, bóle głowy i trudności z oddychaniem. Te symptomy mogą znacznie obniżyć jakość życia i uniemożliwić prawidłowe funkcjonowanie na co dzień. Odpowiednie leczenie i zastosowanie się do pewnych zasad może w dużym stopniu poprawić ogólny stan zdrowia osób uczulonych na pleśń. Powinno się przede wszystkim unikać narażenia na kontakt z alergenami pleśniowymi. Gdzie mogą czyhać na nas grzyby pleśniowe? Jak razić sobie z alergią na pleśń i jak ją leczyć? Sprawdźmy.

Jak pozbyć się pleśni z domu?

Wentylacja
Pleśń pojawiająca się w różnych kątach i zakamarkach pomieszczeń to zmora w wielu domostwach. Najczęściej powstaje w okresie jesienno-zimowym, kiedy na zewnątrz jest zimno i deszczowo, a my grzejemy się w swoich domach. Wina może nie leżeć po naszej stronie, ale często popełniamy błędy, które doprowadzają do pojawienia się grzybów na ścianach. Jaka jest przyczyna powstawania ciemnych plam w różnych miejscach pomieszczeń? Jak je usuwać i jak im zapobiegać? Poniżej cenne wskazówki.

Sposoby na suche powietrze w mieszkaniu

Ogrzewanie i Klimatyzacja
Jesienią i zimą często narzekamy na ujemne temperatury, intensywne opady deszczu i śniegu oraz niedostateczną ilość światła słonecznego. To również okres, kiedy często ogrzewamy domy i mieszkania. Jeśli robimy to nieumiejętnie, zwiększamy ilość suchego powietrza w pomieszczeniach. To powoduje, że jesteśmy bardziej podatni na dolegliwości związane z układem oddechowym; cierpi też nasza skóra. Jak zwiększyć wilgotność powietrza w domu? Czy istnieją skuteczne patenty? Sprawdźmy.
osuszacz powietrza

Jak zrobić domowy osuszacz powietrza?

Nietypowe zastosowania
Nadmierna wilgotność w pomieszczeniu jest szkodliwa nie tylko dla nas, lecz również uszkadza meble, ściany i dywany. W pomieszczeniach w których występuje wilgoć rozwija się pleśń, najczęściej wokół okien i drzwi. Osuszacz można bez problemu kupić w sklepie, lecz można również zrobić go samemu w domu.
ogień

Jak rozpalić w piecu?

Ogrzewanie i Klimatyzacja
Wbrew pozorom poprawne rozpalenie w piecu wcale nie jest proste. To, że robimy coś źle łatwo można poznać po zbyt dużym zadymieniu, także takim, które wydostaje się poza piec do pomieszczenia. Niezbyt dobrą oznaką są także wybuchy (słabsze bądź mocniejsze) gazów w samym piecu czy przewodzie kominowym. Niepoprawne rozpalanie w piecu grozi szybszym zużywaniem się pieca, przewodu kominowego, a w skrajnych wypadkach do wybuchu mogącego zniszczyć nawet komin, ścianę czy piec.
nawilżanie powietrza

Jak zrobić domowy nawilżacz powietrza na kaloryfer?

Ogrzewanie i Klimatyzacja
Od początku sezonu grzewczego, wszyscy musimy zmierzyć się z problemem suchego powietrza w mieszkaniu. Niektórzy martwią się, że coraz trudniej oddychać, podczas gdy inni martwią się o rośliny, które stale potrzebują wilgoci. Wdychając suche powietrze stajemy się bardziej podatni na infekcje. Sezon grzewczy rozpoczął się, więc skorzystaj z naszej rady i zrób domowej roboty nawilżacz powietrza.
kaloryfer

Jak odpowietrzyć kaloryfer?

Ogrzewanie i Klimatyzacja
Wraz z wodą do systemu ogrzewania dostaje się również powietrze. Zbyt duża ilość powietrza w systemie wpływa na zmniejszenie efektywności grzania. Odpowietrzenie kaloryferów to drobna naprawa, która potrwa zaledwie kilka minut. W twoim mieszkaniu będzie cieplej a rachunki za ogrzewanie będą mniejsze.
Jak zmniejszyć koszty ogrzewania?

Jak zmniejszyć koszty ogrzewania?

Ogrzewanie i Klimatyzacja
Zbliża się zima, a ty zaczynasz wpadać w rozpacz, gdy otwierasz rachunki za ogrzewanie. Nie mamy bowiem wpływu na podwyżki gazu czy prądu. Jednak możemy podjąć kilka prostych kroków, aby zmniejszyć ich zużycie. Przeczytaj poniższe wskazówki, a dowiesz się jak w prosty sposób można zaoszczędzić na kosztach ogrzewania.
oszczędzanie energii zimą, jak obniżyć rachunki za prąd, ogrzewanie w zimie

Jak zmniejszyć zużycie energii zimą?

Domy energooszczędne
Zimą, kiedy więcej czasu spędzamy w domu przed telewizorem, komputerem czy przy książce, ogrzewając się przy ustawionym na największą moc grzejniku, musimy się liczyć ze sporym wzrostem rachunków za energię elektryczną. Jest jednak kilka sposobów na zmniejszenie zużycia energii zimą. Oto niektóre z nich:
rozpalenie w kominku

Jak rozpalić w kominku?

Inne
Nie musisz być skautem, żeby rozpalić dobry ogień w kominku. Wystarczy użytej prostej i sprawdzonej metody. Przeczytaj poniższe wskazówki, a dowiesz się, jak rozpalić w kominku.