Ćma azjatycka (bukszpanowa): Jak się jej pozbyć?

Motyle
Latem często musimy radzić sobie z ukąszeniami czy ugryzieniami owadów. Choć do większości insektów zdążyliśmy się przyzwyczaić, to zmiany klimatyczne doprowadziły do migracji gatunków, które jeszcze kilka lat temu były w Polsce nieznane. Jednym z nich jest zaobserwowana, m.in., w Warszawie, ćma azjatycka, której populacja w ostatnim czasie znacząco się rozrosła. Rozmiary tego owada mogą niepokoić, ponieważ jego wielkość przewyższa inne, znane nam gatunki motyli. Czy ćma azjatycka jest niebezpieczna? Jak się jej skutecznie pozbyć?

Dlaczego mole spożywcze są bardzo groźne dla zdrowia?

Zatrucia
Mole spożywcze to jedne z najpopularniejszych szkodników w naszych kuchniach. Te małe latające stworzenia garną się do naszego jedzenia i zanieczyszczają je. Do niedawna uważano, że oprócz zaśmiecenia żywności nie wywołują one innych szkód i nam bezpośrednio nie zagrażają. Niestety okazało się, że mają duży wpływ na wiele problemów zdrowotnych. Dlaczego mole spożywcze są groźne dla zdrowia? Jak dostają się do naszych mieszkań i jak im zapobiegać? Przekonajmy się.

Szkodniki, które pustoszą domowe zapasy

Inne Owady
Nierzadko mamy zwyczaj kupowania żywności na zapas. Najczęściej są to produkty sypkie, z których korzystamy na co dzień, jednak nie psują się szybko i wystarczają na bardzo długo. Zgromadzone w domowych spiżarniach są jednak narażone na różne niebezpieczeństwa. W nieodpowiednich warunkach mogą ulec szybszemu zepsuciu, a poza tym są atakowane przez różne, na pierwszy rzut oka niepozorne szkodniki. Dlatego widząc już nawet jednego, trzeba wytoczyć im szybką wojnę. Czy łatwo jest ich się skutecznie pozbyć? Co grozi naszym produktom żywnościowym? Podpowiadamy.

Budleja Dawida: Motyli krzew o leczniczych właściwościach

Ozdobne
Budleja Dawida to efektowny krzew o dużych i pięknych kwiatostanach, który wabi motyle. Świetnie komponuje się zarówno w dużych ogrodach, jak i na małych rabatach. Budleja nie jest trudna w uprawie, a przy umiejętnej pielęgnacji kwitnie od czerwca do października, roztaczając wokół piękny i intensywny zapach. To również powszechnie wykorzystywana roślina lecznicza, która pomaga zwalczyć infekcje bakteryjne i wirusowe oraz dolegliwości reumatyczne. Łagodzi stany zapalne skóry, działa przeciwzapalnie i przeciwbólowo, a przygotowany z niej napar koi nerwy i ułatwia zasypianie. Nie bez przyczyny budleję nazywa się krzewem młodości – to roślina, którą musisz mieć w ogrodzie.
Mole

Jak pozbyć się moli?

Środki czyszczące
Jaki jest najlepszy sposób na mole i jak je zwalczyć? Zwalczanie moli jest trudne i pracochłonne jednak istnieją sposoby na skuteczne ich zlikwidowanie. Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek, jak pozbyć się ich raz na zawsze.