ksiądz

Jak dostać się do seminarium?

Studia Dzienne
Wybór kapłaństwa, jako drogi życiowej to dla młodego człowieka nie lada wyzwanie. Przede wszystkim rozeznanie u siebie powołania jest wielkim przeżyciem. Po drugie, przyszłego księdza czekają jeszcze trudne 6-letnie filozoficzno-teologiczne studia. W jaki sposób rozpocząć realizację marzeń o kapłaństwie?
studenci

Szkoła policealna czy studia? Co wybrać?

Studia Dzienne
Mówi się, że okres między maturą, a pierwszym rokiem studiów to najdłuższe wakacje w życiu. Jednak nie można tutaj mówić o okresie całkowitej beztroski, ponieważ zwykle oczekujemy przy okazji na wyniki rekrutacji do szkoły wyższej. A co jeśli rekrutacja pójdzie nie po naszej myśli? Można oczywiście zrezygnować ze swoich planów w ogóle, można je odłożyć w czasie, można również nieco zmodyfikować, poświęcając rok na naukę w szkole policealnej. Poniżej przedstawiamy kilka argumentów na temat słabych i mocnych stron każdego z rozwiązań.
Studia doktoranckie

Jak dostać się na studia doktoranckie?

Studia Dzienne
Studia doktoranckie stanowią trzeci szczebel kształcenia akademickiego i zwykle są przepustką to poszukiwania etatu na uczelni. Wprawdzie prestiż doktoranta na uczelni jest raczej pozorny, a w ostatecznym rozrachunku ma więcej obowiązków, niż praw, jednak taką drogę życiową trzeba zaplanować dużo wcześniej.
Nauka do sesji

Jak się uczyć do sesji?

Sesja i Egzaminy
Zostało tylko kilka godzin do egzaminu. Zaczynasz się denerwować, a nawet panikować. Zdajesz sobie bowiem sprawę z tego, że nie jesteś dobrze przygotowany do testu. Dzieje się tak pomimo tego, że przez ostatnie noce prawie w ogóle nie spałeś, a twoja dieta składała się z zupek w proszku i napojów z zawartością kofeiny. Wszystko zaczyna się zacierać. Cóż, zawsze możesz winić za to co się stało, twoją skłonność do zostawiania wszystkiego na ostatnią chwilę. Możesz przygotować się do sesji znacznie lepiej, wystarczy tylko zastosować się do kilku prostych wskazówek. Przeczytaj je i już teraz zacznij przygotowywać się do sesji.
złe studia

Jak wytrzymać na studiach, które ci się nie podobają?

Sesja i Egzaminy
Dawno już minęły czasy, kiedy mogliśmy studiować to, co nas najbardziej interesowało. Dziś wybieramy taki kierunek, który ułatwi nam zaistnienie na rynku pracy, co nie zawsze jest zgodne z zainteresowaniami.
studenci

Jak wybrać studia?

Wykłady i Ćwiczenia
Najprostszą odpowiedzią będzie: takie, po jakich znajdziesz dobrą pracę. W praktyce wybór studiów jest o wiele bardziej złożony. Jakby nie patrzeć, mają one spory wpływ na dalsze Twoje życie.
Nudny wykład

Jak wytrzymać na nudnym wykładzie?

Sesja i Egzaminy
Przetrwanie do końca wykładu, zwłaszcza, kiedy odbywa się on wczesnym rankiem lub późno, pod wieczór, jest nie lada sztuką i wyczynem, z którego masz jak najbardziej prawo być dumnym. Jak zatem zmusić się do pozostania na sali do końca?