Fytoftoroza: Choroba, która niszczy iglaki. Jak ją zwalczyć? Sposoby

Iglaste
Uprawa roślin to bardzo przyjemne hobby dla wielu osób, jednak każdy musi się liczyć z tym, że wymaga ono sporo uwagi i wiedzy na ten temat. Rośliny mogą być bowiem zaatakowane przez różne szkodniki i patogeny, przez co gorzej się rozwijają i obumierają. Warto więc znać, jakie choroby mogą przytrafić się poszczególnym gatunkom i jak z nimi walczyć. Jedną z groźnych chorób roślin jest fytoftoroza, która atakuje wiele drzew i krzewów ozdobnych. Najbardziej jednak narażone są na nią iglaki i rododendrony. Fytoftoroza może być fatalna w skutkach, gdyż w pierwszej fazie obejmuje korzenie roślin i nie ma widocznych nadziemnych objawów. Gdy takie się pojawią, często jest już za późno na uratowanie rośliny. Jak zatem zapobiec fytoftorozie roślin i jak ją zwalczać? Podpowiadamy.

Jakie kwiaty kupować późnią jesienią i zimą: Wskazówki i pielęgnacja

Byliny
Wydawać by się mogło, że późna jesień i zima nie sprzyjają naszym roślinom. Wszystkie okazy, które rosły w ogródku, już dawno przekwitły, a te zdobiące nasze parapety wewnątrz domu, przechodzą w stan uśpienia. Na szczęście, nie jesteśmy skazani na to, że zimą i jesienią zostaniemy pozbawieni widoku pięknych kwiatów. Możemy udekorować dom roślinami, które właśnie wtedy zaczynają swoje kwitnienie. Przy odrobinie chęci możemy sprawić, że będą cieszyć nasze oczy przez długie, zimowe wieczory. Jakie okazy kwitną późną jesienią i zimą? Jak je pielęgnować? Sprawdźmy.
wrzosy w doniczce

Jak pielęgnować wrzosy zimą?

Rośliny wrzosowate

Jeśli chcemy przezimować te fioletowe krzewinki, zapewnijmy im odpowiednie warunki. Ich pielęgnacja nie jest łatwa. Ziemia dla wrzosów musi być kwaśna, torfowa. Ponieważ wrzosy nie przepadają za wilgocią, trzeba też zadbać, by podłoże było przepuszczalne i suche. Lekko podlewamy, gdy ziemia wyraźnie już w pojemniku przeschnie.

Wrzosy w domu

Jak pielęgnować wrzosy w domu?

Rośliny wrzosowate
Jesień to pora wrzosów i można je w tym okresie nabyć niemal w każdym sklepie za niewielkie pieniądze. Dawne przesądy mówiły, że nie należy wrzosów przynosić do domu, gdyż wraz z nią wpuszcza się do środka śmierć lub inne nieszczęście, jednak jest to oczywista bzdura. Uprawa wrzosów w domu jest dość trudna ze względu na niesprzyjające warunki (wrzosy to rośliny typowo ogrodowe!). Wrzosy uprawiane w domu zazwyczaj szybko marnieją lub mają bardzo ograniczony wzrost. Mimo tego, można się na nie zdecydować, gdyż przynajmniej przez chwilę te piękne kwiaty będą stanowić cudowną, jesienną dekorację stołu czy okna. Wrzosy można również trzymać na balkonie jednak tylko do pierwszych mrozów.
Azalia

Jak pielęgnować azalię?

Kwiaty w Ogrodzie
Azalie i rododendrony należą do rodziny wrzosowatych i są często mylone. Azalia jest zielnym wieloletnim krzewem. Wyróżnia się pojedynczym kwiatem, który rośnie na końcu łodygi. Zazwyczaj wszystkie kwiaty pojawiają się w tym samym czasie. Znana jest ze swoich jesiennych kolorów. Kwiaty mogą być białe lub fioletowe. Azalie są płodnymi roślinami, gdy już zostaną zasadzone. Różne odmiany kwitną w różnych porach roku. Dzięki starannemu planowaniu, można korzystać z urody tych kwiatów przez cały sezon. Rośliny te mogą być albo niskiego typu albo mogą osiągać nawet 12 metrów. Dowiedz się, jak dbać o azalie i jak odpowiednio zaplanować ogród.
wrzosowisko

Jak założyć wrzosowisko?

Rośliny wrzosowate
Koniec lata to czas wrzosów! Możemy wtedy podziwiać pięknie kwitnące kompozycje złożone głównie z tych roślin, ale nie tylko. Widząc u kogoś wspaniale się prezentujące łany różnokolorowych wrzosów, aż chciałoby się przenieś je do swojego ogrodu… Tymczasem, założenie własnego wrzosowiska nie jest wcale niczym trudnym ani bardzo drogim, wystarczy przestrzegać kilku zasad i dysponować kawałkiem dobrze nasłonecznionej działki. Wrzosowisko wcale nie musi być duże, możemy stworzyć je w wersji „mini” na powierzchni kilku metrów kwadratowych, a będzie również piękną ozdobą ogrodu.