szkoła

Jak wprowadzić elementy szwedzkiego systemu edukacji do nauczania?

Rozpoczynanie Nauki
Szwedzcy innowatorzy szkolnictwa dążą do połączenia wielowiekowej tradycji i najnowszych osiągnięć edukacji w szkolnictwie. Szwedzcy reformatorzy chcą przekształcić sztukę nauczania w sztukę uczenia dzieci, jak należy samodzielnie się uczyć. Przy otwieraniu prywatnej placówki oświatowej warto więc sięgnąć po wzory ze Skandynawii, gdyż stawiają one na zintegrowane nauczanie i wychowywanie do samodzielności.
dziewczynka

Przygotowanie do przedszkola

Rozpoczęcie szkoły
Twoje dziecko może być bardzo podekscytowane pójściem do przedszkola, ale nowe środowisko i zmiany w procedurach mogą być dla niego bardzo stresujące. Oto kilka prostych sposobów, aby dostosować swój harmonogram i stopniowo wprowadzić dziecko w działania, z jakimi spotka się w klasie. To sprawi, że przejście będzie łatwiejsze i że ​​pierwsze doświadczenia malucha w szkole będą zabawą, a nie stresem.
szachy z dzieckiem

W co się bawić z dzieckiem, aby rozwijać jego umysł?

Zabawy dla Dzieci
Co prawda na rynku jest cała gama interaktywnych zabawek oraz edukacyjnych gier komputerowych, nie powinniśmy jednak czuć się przez to zwolnieni z obowiązku zabawy z własnym dzieckiem. Wspólnej zabawy z rodzicem nic nie zastąpi, dziecko czuje się wtedy docenione, bardziej się stara i chętniej podchodzi do takiej zabawy, niż np. do rozwiązywania quizu historycznego z komputerem. W jaki sposób, możemy zafundować naszej pociesze ciekawy i zajmujący trening umysłu?
mały geniusz

Jak rozpoznać dziecko wybitnie uzdolnione?

Rozpoczynanie Nauki
Dla każdego rodzica jego dziecko jest najlepsze, najwspanialsze i najpiękniejsze, jednak rzadko który rodzic zakłada, że jego dziecko faktycznie może być bardziej uzdolnione od rówieśników. Dlatego często nawet jeśli nasz milusiński wykazuje się szybkim rozwojem i przewyższa intelektualnie inne dzieci w swoim wieku, trudno nam uwierzyć że mamy w domu małego geniusza. Sytuacja taka nie jest dobra, ponieważ o wybitne talenty trzeba zadbać już na wczesnym etapie rozwoju, inaczej dziecko może poczuć się nieakceptowane ze względu na swoją "inność" i przystosuje się do poziomu swoich rówieśników.
Pinokio

Jak oduczyć dziecko kłamstwa?

Dziecko i Dyscyplina
Każdemu z nas zdarzyło się skłamać. Często robimy to, by nie ranić czyichś uczuć. Jednak dzieci nie umieją jeszcze rozróżnić dobrego i złego kłamstwa (jeśli w ogóle można powiedzieć, że jakieś kłamstwo jest dobre). Pierwszym co możesz zrobić, żeby oduczyć dziecko kłamania, to być dla niego przykładem. Dzieci cały czas obserwują dorosłych, choć często robią to nieświadomie. Kopiują naszą mimikę i zachowania. Zastanów się, czy kiedyś nie zdarzyło się tak, że dziecko było świadkiem twojego kłamstwa, np. gdy powiedziałeś dzwoniącej do ciebie osobie, że nie ma cię w domu, mimo iż planowałeś spędzić wieczór na kanapie przed telewizorem. Dziecko dostrzega takie sytuacje i może potraktować je jako nieformalne przyzwolenie do mówienia nieprawdy. Jeśli przyłapałeś dziecko na kłamstwie, podejmij natychmiastową akcję. Przeczytaj ten artykuł, a dowiesz się jak oduczyć dziecko kłamać.
autyzm

Jak uczyć dzieci z autyzmem?

Problemy w Szkole
Autyzm, inaczej zespół Kannera, to zaburzenie w rozwoju dziecka. Dzieci autystyczne mają problemy z wyrażaniem uczuć, nawiązywaniem relacji społecznych oraz integracją wrażeń zmysłowych. Najczęściej autyzm pojawia się w pierwszych trzech latach życia dziecka. Należy również dodać, że występuje cztery razy częściej u chłopców, niż u dziewczynek. Autystyczne dzieci przeważnie mają problemy z nauką oraz koncentracją. Dlatego też bardzo ważne jest umiejętne podejście do takiego dziecka. Wymaga ono specjalistycznej opieki nauczyciela, który ułatwi mu rozwój umysłowy.
Zespół Downa

Jak uczyć dzieci z zespołem Downa?

Problemy w Szkole
Zespół Downa również zwany mongolizm to zespół wad wrodzonych. Jest uwarunkowana genetycznie. Jej występowanie spowodowane jest obecnością dodatkowego chromosomu (chromosomu 21) w organizmie człowieka. Osoby z zespołem Downa odstają od reszty populacji pod względem rozwoju umysłowego. Charakterystyczną cechą u osób cierpiących na to zaburzenie jest zawężone myślenie oraz naiwność. Jednakże trzeba podkreślić, że nie u wszystkich dzieci. Jak w każdym zaburzeniu umysłowym ważny jest proces uczenia się. Tego typu dzieci inaczej rozwijają się umysłowo i muszą mieć do tego odpowiednie warunki. W poniższym artykule postaramy odpowiedzieć się na pytanie jak należy podejść do dziecka z zespołem Downa.
przedszkole

Przygotowanie dziecka do przedszkola

Rozpoczęcie szkoły
Pierwszy dzień w przedszkolu może być bardzo stresujący, ale zarazem ekscytujący dla dziecka. Przecież zaczyna ono swoją edukację. Towarzyszy temu wiele emocji. Jak sprawić, aby ten dzień był wyjątkowy i nie kojarzył się ze stresem?