Tykwa pospolita. Co warto o niej wiedzieć?

Pnącza
Tykwa pospolita jest bardzo ciekawą rośliną z rodziny dyniowatych. Szybko się rozrasta oraz wydaje owoce o bardzo interesujących kształtach. Z tego powodu częściej zaliczana jest do gatunków ozdobnych, a nie jadalnych. Co ciekawe, owoce wykorzystywano nie tylko w celach dekoracyjnych, ale również praktycznych, ponieważ można z nich wytworzyć wiele przedmiotów codziennego użytku. Uprawa tykw nie jest skomplikowana, ale by prawidłowo rosła, wymaga od działkowicza regularnych zabiegów pielęgnacyjnych. Co warto wiedzieć o tykwie? Co robić, by się pięknie prezentowała?

Najbardziej trujące rośliny na świecie

Inne rośliny
Rośliny potrafią pięknie udekorować i ożywić przestrzeń, zachwycają barwnymi kwiatami, kształtem i zapachem. Nie wszyscy zdają sobie jednak sprawę, że większość roślin może zawierać w sobie potencjalnie trujące substancje. Czasami spożycie nawet jednego małego nasionka może skończyć się śmiercią. Wystarczy także otrzeć się o roślinę, by zawarte w niej substancje wywołały uciążliwe podrażnienia skóry, obrzęki czy też trudności w oddychaniu. Również w naszych domach i ogrodach rosną krzewy i kwiaty, o których nie powiedzielibyśmy, że są tak niebezpieczne. Które rośliny są najbardziej trujące? Sprawdźmy.

Najpiękniejsze rośliny pnące do ogrodu

Pnącza
Pnące rośliny w ogrodzie nie tylko pięknie go dekorują, ale spełniają też praktyczne funkcje. Dodają uroku altanom, tarasom, pergolom, czy też ogrodzeniom i murkom. Mogą też wspinać się po pniach drzew lub specjalnie do tego przygotowanych kratownicach. Pnącza mogą przykryć nieestetyczne ściany lub miejsca, a także oddzielić część gospodarczą od ogrodu. Zajmują przy tym niewiele powierzchni, więc sprawdzą się, nawet jeśli mamy do dyspozycji niewiele przestrzeni. Posadzone i pielęgnowane w odpowiedni sposób będą rozrastać się przez wiele lat. Jakie rośliny pnące warto wybrać do ogrodu i jak je pielęgnować?

Jak samemu rozmnożyć winorośl?

Pnącza
Czasem zdarza się, że mamy na swojej działce czy w ogrodzie jakąś starą, a bardzo dobrą winorośl. Chcielibyśmy posadzić jej więcej, okazuje się jednak, ze dana odmiana nie jest już dostępna w sprzedaży. Może też być tak, że najzwyczajniej w świecie nie wiemy jak ta odmiana się nazywa. Warto wtedy wziąć sprawę w swoje ręce i samemu wyprodukować nowe sadzonki. Jest to dużo łatwiejsze niż się to może wydawać. Wystarczy tylko postępować zgodnie z instrukcją podaną w artykule.
mini kiwi

Jak uprawiać mini kiwi na swojej działce?

Uprawa Owoców
Kiwi, jakie znamy z marketowych półek, to owoc aktinidii chińskiej, która niestety nie nadaje się do uprawy w naszym klimacie. Możemy za to bez większych problemów uprawiać inne gatunki aktinidii, które również dają jadalne, bardzo zdrowe i smaczne owoce: aktinidię ostrolistną i pstrolistną. Są to długowieczne pnącza, które od wiosny do jesieni mogą również zdobić nasz ogród i zachwycać gości swoim oryginalnym wyglądem. Aktinidie możemy kupić w każdej szanującej się szkółce, są coraz bardziej powszechne i dostępnych jest coraz więcej odmian, dlaczego więc nie spróbować?
jaśmin

Jak pielęgnować jaśmin?

Pnącza
Masz piękne kwiaty w domu i ogrodzie, ale nie wiesz jak je pielęgnować? Jeżeli nie będziesz o nie dbać nie będą tak piękne jak wtedy, gdy je kupiłaś lub całkiem się zmarnują. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek jak pielęgnować jaśminy.
cięcie kwiatów

Jak ciąć kwiaty do wazonu?

Róże
Aby kwiaty zachowały świeżość po ścięciu trzeba je ściąć w odpowiedni sposób. Istnieją pewne zasady, których należy przestrzegać przy ścinaniu roślin ozdobnych. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek przydatnych przy cięciu i zbiorze kwiatów.
hoja różowa

Jak pielęgnować hoje różową?

Pnącza
Jest to bardzo dekoracyjna roślina, a dzięki temu, że jej ulistnienie jest mięsiste i ciemnozielone, wygląda atrakcyjnie w każdym domu. W lecie roślina pokrywa się kwiatostanami w kształcie gwiazdek o egzotycznym zapachu. Hoja różowa zdobi pomieszczenie, w którym się znajduje przez cały rok.

Jesienne kwiaty w ogrodzie: Najbardziej efektowne egzemplarze

Byliny
Końcówka lata i jesień to czas, kiedy przyroda mieni się feerią barw. Natura przygotowuje się do wypoczynku, zatem jest to też czas intensywnych prac w ogrodzie. Na szczęście, nie musimy się żegnać z pięknymi okazami w przydomowych rabatach: Wiele z nich kwitnie do późnej jesieni, dlatego mogą stanowić piękną i oryginalną ozdobę. Jakie kwiaty w ogrodzie najpiękniej kwitną w tym czasie? W jaki sposób najlepiej je pielęgnować? Przekonajmy się.

Najpiękniejsze krzewy o właściwościach leczniczych

Krzewy
Krzewy są niezastąpionym elementem ogrodowych aranżacji – stanowią oryginalne tło dla mniejszych roślin, wypełniają przestrzeń i dodają jej tajemniczości lub pozwalają stworzyć niedostępny zakątek, np. odgradzając podwórko od ulicy czy chodnika. Sprawdzają się także jako efektowne solitery. Warto jednak wybierać ozdobne gatunki, których widok będzie nas cieszył przez cały rok. Przedstawiamy łatwe w uprawie krzewy, które wiosną zachwycają bujnymi kwiatami, a jesienią wybarwiają się na czerwono. Wszystkie mają też inny ogromny atut – ich kwiaty i owoce posiadają cenne właściwości lecznicze. Z powodzeniem przygotujesz z nich aromatyczne nalewki i napary, a nawet dżemy.