W czym pomoże nam lawenda?

Ziołolecznictwo
Pięknie wygląda, ma ładny zapach, jest prosta w uprawie, a w dodatku pomoże nam cieszyć się zdrowiem i urodą. Kwiaty i liście lawendy od stuleci wykorzystywane są w medycynie naturalnej. Roślina wykazuje właściwości antybakteryjne, przeciwzapalne i przeciwgrzybiczne. Znajdujący się w niej olejek eteryczny rewelacyjnie wpływa na układ oddechowy, pokarmowy i moczowy. Jest też skuteczny w walce z problemami skórnymi, takimi jak trądzik. Lawenda to obowiązkowy element stylizacji prowansalskich, ale roślina wprowadzi niezwykły nastrój w każdym pomieszczeniu. Sprawdź, jakie właściwości ma lawenda i do czego jest wykorzystywana.

Azalia: Jak pielęgnować, żeby pięknie rosła

Krzewy
Azalia jest rośliną ozdobną, której kolorowe kwiaty cieszą oko. Wbrew pozorom nie jest zbyt wymagająca i nawet osoby niedoświadczone poradzą sobie z jej uprawą. Kluczem do jej właściwej pielęgnacji jest trzymanie się kilku zasad. Jak dbać o azalię, żeby pięknie rosła? Cenne wskazówki znajdziesz poniżej.

Ruta zwyczajna: Pomoże pozbyć się pajączków na nogach, odstraszy insekty i koty

Pielęgnacja skóry
Rucie zwyczajnej (Ruta graveolens) przypisuje się szereg nietuzinkowych i - co ciekawe - nie tylko leczniczych właściwości. Przed wiekami wierzono, że jest w stanie odpędzić zło i uroki czy nawet odwrócić czary. Wiązano ją też z czystością. Z przekazów ludowych wiadomo, że panny młode po nocy poślubnej paliły wykonane z niej wianki, co miało symbolizować utracone dziewictwo. W Polsce ruta zwyczajna najczęściej zdobi nasze ogrody i znajduje bardzo praktyczne zastosowanie, bo wyjątkowo skutecznie odstrasza koty i uciążliwe insekty. Sprawdza się też w kosmetyce - zwłaszcza w perfumerii - i w medycynie naturalnej. Pomoże między innymi pozbyć się mało estetycznych "pajączków" na nogach i problemów natury dermatologicznej.
Dereń kousa

Ciekawe krzewy owocowe, które można uprawiać w Polsce

Krzewy
Wybierając krzewy do ogrodu, najczęściej kierujemy się wyglądem i zapachem kwiatów, zabarwieniem liści czy pokrojem rośliny… Często nie doceniamy wyglądu owoców, które potrafią nieraz wprawiać w podziw swoimi kształtami i barwami. Poniżej przedstawiam krzewy o najbardziej oryginalnych owocach, jakie można bez obaw uprawiać w warunkach klimatycznych całej Polski. Zapraszam do zapoznania się z tymi wspaniałymi roślinami!
Magnolia

Jak sadzić magnolie?

Kwiaty w Ogrodzie
Magnolia jest egzotycznym, ozdobnym drzewkiem o białych, kremowych, różowych lub żółtych kwiatach. Teoretycznie drzewko to jest delikatne i trudne w uprawie jednak można je z powodzeniem uprawiać w swoim ogrodzie czy na działce.
Tuje

Jak przycinać tuje szmaragd?

Trawniki i Żywopłoty
Tuja szmaragdowa, inaczej żywotnik zachodni, charakteryzuje się zielonym odcieniem igieł, które nie ciemnieją w zimie. Tuja ta często wykorzystywana jest na żywopłoty. Jak ją przycinać?
żywopłot grabowy

Żywopłot z grabu - dlaczego warto się na niego zdecydować?

Trawniki i Żywopłoty
Grab pospolity jest idealną rośliną żywopłotową! Prawidłowo pielęgnowany, tworzy gęstą, zielona ścianę, która zachwyca dostojeństwem i trwałością. Jeśli planujemy założenie żywopłotu, z pewnością warto pomyśleć nad tym gatunkiem, ponieważ ma bardzo wiele zalet i spełni z pewnością stawiane mu wymagania. Poniżej argumenty na to, by zdecydować się właśnie na żywopłot z grabu.
berberys

Uprawa i pielęgnacja berberysów

Krzewy
Berberys to jeden z najchętniej sadzonych krzewów ogrodowych. Nic dziwnego, roślina ta łączy w sobie wiele zalet: od ogromnego zróżnicowania form, barw i rozmiarów po łatwość uprawy. Co jednak robić, by posadzone berberysy pięknie się prezentowały i jak sobie radzić, kiedy zaczynają chorować? O tym właśnie przeczytacie w poniższym tekście. Dowiecie się z niego również o wszechstronnym zastosowaniu beberysów. 
krzewy jagody goji

Jak samemu wyhodować w ogródku jagody goji?

Krzewy
Cena suszonych owoców goji oscyluje między 40 a 60 zł za kilogram. Jeśli wierzyć tym, którzy sprzedają te „czerwone diamenty”, to mają one wręcz cudowne działanie: wzmacniają układ odpornościowy, poprawiają pracę wątroby, nerek oraz ogólną witalność, są źródłem wielu cennych składników, a spożywane regularnie – jak zaleca chińska medycyna – bardzo pozytywnie wpływają na funkcjonowanie organizmu (podobno nawet opóźniają procesy starzenia). Nie każdy wie, że roślinę tę można uprawiać samemu: przy domu, na działce lub nawet w donicy na balkonie. O szczegółach tej uprawy przeczytacie poniżej.
Oleander

Jak pielęgnować oleander?

Kwiaty w Ogrodzie
Oleander nie jest rośliną mrozoodporną, dlatego należy go uprawiać w pojemnikach. Przez całą zimę powinien być trzymany w domu zaś kiedy tylko miną ostatnie przymrozki można go wystawić do ogrodu. Kwitnienie przypada na okres od połowy maja aż do października.