Jak pielęgnować krotona?

Rośliny doniczkowe
Wydawać by się mogło, że rośliny doniczkowe obecne w naszych domach kilkadziesiąt lat temu, swoją świetność mają już za sobą. Jednak ostatnio przebojem wróciły monstery, juki i paprocie, które w marketach wyprzedają się na pniu. Inna rośliną, zyskującą ostatnio na popularności jest kroton. Zachwyca on swoimi dekoracyjnymi liśćmi, bowiem posiada kontrastujące przebarwienia: żółte, pomarańczowe, czerwone, purpurowe czy brązowe. Niestety, fascynacja nim może być chwilowa, ponieważ kroton uchodzi za bardzo kapryśną roślinę, której uprawa czasami sprawia kłopot. Aby się nie rozczarować i cieszyć się jego pięknymi liśćmi przez lata, wystarczy zapewnić mu odpowiednie warunki. Jak pielęgnować krotona, by był zawsze bujny?

Oczar pośredni. Uprawa i pielęgnacja

Byliny
Choć jesienią większość roślin przybiera ciepłe barwy i przygotowuje się do zimowego spoczynku, istnieje niewielka grupa roślin, które właśnie wtedy wyglądają najbardziej atrakcyjnie. Wśród nich na szczególną uwagę zasługują oczary. Poszczególne odmiany różnią się rozmiarami, a także kolorem kwiatów i liści oraz ich kształtem. Co je łączy? To, że jesienią wyglądają najpiękniej. Wtedy pojawiają się na nich kwiaty, które utrzymują się przez całą zimę. Uprawa oczaru pośredniego, bo ten przedstawiciel najlepiej sprawdza się w polskich warunkach, nie jest skomplikowana. Wystarczy zapewnić mu odpowiednie warunki oraz dobrze przemyśleć miejsce jego zasadzenia.

Zimokwiat wczesny. Uprawa i pielęgnacja

Krzewy
Działkowicze i ogrodnicy jesienią skupiają się na zabezpieczaniu roślin na zimę tak, aby były odporne na ujemne temperatury. To gwarant tego, że wiosną odżyją i będą cieszyć oko swoimi intensywnie zielonymi liśćmi i ogromnymi kwiatami. Jesień też ma swoje uroki, bo choć większość flory przybiera ciepłe kolory, to istnieje wąska grupa gatunków, które właśnie wtedy jest w pełnej krasie. Najczęściej wtedy wszyscy zachwycają się chryzantemami, ale istnieją również inne, piękne gatunki. Przykładem może być zimokwiat wczesny, który przez cały rok wydaje się niepozorny, by w listopadzie zachwycać swoim wyglądem. Ten pochodzący z Azji krzew dobrze odnajduje się w naszym klimacie, dlatego z powodzeniem można go uprawiać.
Dereń kousa

Ciekawe krzewy owocowe, które można uprawiać w Polsce

Krzewy
Wybierając krzewy do ogrodu, najczęściej kierujemy się wyglądem i zapachem kwiatów, zabarwieniem liści czy pokrojem rośliny… Często nie doceniamy wyglądu owoców, które potrafią nieraz wprawiać w podziw swoimi kształtami i barwami. Poniżej przedstawiam krzewy o najbardziej oryginalnych owocach, jakie można bez obaw uprawiać w warunkach klimatycznych całej Polski. Zapraszam do zapoznania się z tymi wspaniałymi roślinami!
Tuje

Jak przycinać tuje szmaragd?

Trawniki i Żywopłoty
Tuja szmaragdowa, inaczej żywotnik zachodni, charakteryzuje się zielonym odcieniem igieł, które nie ciemnieją w zimie. Tuja ta często wykorzystywana jest na żywopłoty. Jak ją przycinać?
hibiskus

Jak rozmnażać hibiskusa?

Krzewy
Hibiskus (Róża Chińska) jest krzewem pochodzącym ze strefy tropikalnej. W miejscach naturalnego występowania używana jest jako piękny, kolorowy żywopłot. Hibiskusa można rozmnażać poprzez sadzonki lub odkłady. Odkłady polecane są dla starszych roślin. Jeśli marzysz o ogrodzie pełnym róż chińskich, przeczytaj jak krok po kroku rozmnożyć hibiskusa.
Róże miniaturowe

Jak uprawiać róże miniaturowe?

Kwiaty w Ogrodzie
Róże miniaturowe bardzo dobrze rosną w donicach i pięknie wyglądają w mieszkaniach. Kwiaty są zebrane w bukiety pojedyncze lub pełne. Wymagają pełnego światła, osiągają wysokość do 36 cm.
Oleander

Jak pielęgnować oleander?

Kwiaty w Ogrodzie
Oleander nie jest rośliną mrozoodporną, dlatego należy go uprawiać w pojemnikach. Przez całą zimę powinien być trzymany w domu zaś kiedy tylko miną ostatnie przymrozki można go wystawić do ogrodu. Kwitnienie przypada na okres od połowy maja aż do października.
ogród zimowy

Jakie krzewy ozdobne do ogrodu zimą?

Krzewy
Wydawać się może, że w zimie ogród niczym nas nie zadziwi… Chociaż jest to dla przyrody czas odpoczynku, to jednak są rośliny, dla których jest to właściwa pora kwitnienia. Są też krzewy, które właśnie zimą prezentują się najpiękniej, dzięki kolorowym pędom, pokrojowi czy owocom pozostającym zimą na gałązkach. Jeśli chcemy dodać naszemu ogrodowi kolorów i życia w zimie, zastanówmy się nad posadzeniem w nim kilku roślin przedstawionych poniżej!

Albicja jedwabista: Sadzenie, uprawa i pielęgnacja

Drzewa
Albicja jedwabista to jedno z najbardziej zachwycających drzew na świecie. Może się poszczycić drobnymi, pierzastymi i intensywnie zielonymi listkami, dzięki którym przypomina mimozę. Jednak jej największym atutem są oryginalne kwiatostany, które pojawiają się na końcach pędów i cieszą oko przez całe lato. Nie dość, że wyglądają jak kolorowe pompony z jedwabnych nitek, to jeszcze świecą w nocy. Jakby tego było mało, albicja pięknie i intensywnie pachnie, a okresowo jest w stanie wytrzymać 25-stopniowe mrozy. Sprawdź, jak uprawiać albicję jedwabistą i jak najdłużej cieszyć się kwitnącym "chińskim drzewkiem szczęścia".