Najlepsze wieloletnie rośliny do ogrodu

Byliny
Zakładając ogród, często myślimy o tym, jakie rośliny w nim umieścić. Najlepiej, aby były to gatunki niewymagające, wieloletnie, a także, żeby zawsze się pięknie prezentowały. Wydawać by się mogło, że jedynym rozwiązaniem jest zasadzenie drzew oraz wiecznie zielonych krzewów. Okazuje się, że istnieją rośliny, które co roku ozdabiają ogród pięknymi kwiatami, a przy tym są wyjątkowo odporne i długowieczne. Które z nich zasługują na szczególną uwagę? Jak sprawić, żeby twój ogród był wyjątkowy? Przekonajmy się.

Krzewuszka cudowna: Co zrobić, by pięknie zakwitła?

Krzewy
Krzewuszka cudowna - jak sam drugi człon nazwy wskazuje - zaliczana jest do grona roślin wyjątkowo urodziwych. Jej znakiem rozpoznawczym i jednocześnie największym walorem są przepięknie zabarwione i tworzące wiązki kwiaty. W ogrodzie krzewuszka rośnie bujnie i szybko, osiąga okazałe rozmiary i - co być może dla wielu najważniejsze - nie ma przy tym zbyt wygórowanych wymagań. Wystarczy spełnić kilka warunków, a odwdzięczy się przepięknym widokiem, który będzie cieszył oczy do późnego lata. Rozkrzewia się przy tym wyjątkowo okazale i może pełnić rolę naturalnego żywopłotu. Na co należy zwrócić szczególną uwagę w uprawie krzewuszki? Dlaczego zabieg przycinania jest niezbędny dla jej wzrostu? Kiedy najlepiej go przeprowadzić? Odpowiedź na te i inne pytania oraz garść cennych informacji na temat krzewuszki można znaleźć poniżej.

Jak nawozić hortensję?

Krzewy
Hortensja nie bez przyczyny nazywana jest „królową ogrodów”. Bajczenie kwitnie przez całe lato - zachwyca kulistymi kwiatostanami o białym, różowym lub intensywnie niebieskim kolorze. Efektowne krzewy szybko się rozrastają i sprawiają, że ogrodowe aranżacje stają się eleganckie i jednocześnie wyraziste. W naszym klimacie najpopularniejsze są hortensje ogrodowe i bukietowe. Aby zapewnić im prawidłowy wzrost, niezbędne jest regularne i odpowiednie nawożenie. Dzięki temu zabiegowi roślina jest odporna na choroby i szkodniki, bujniej i dłużej kwitnie, jej liście są intensywnie zielone, a pąki kwiatowe lepiej się zawiązują i wybarwiają. Sprawdź, jak nawozić hortensję, by pięknie kwitła aż do jesieni.
Dereń kousa

Ciekawe krzewy owocowe, które można uprawiać w Polsce

Krzewy
Wybierając krzewy do ogrodu, najczęściej kierujemy się wyglądem i zapachem kwiatów, zabarwieniem liści czy pokrojem rośliny… Często nie doceniamy wyglądu owoców, które potrafią nieraz wprawiać w podziw swoimi kształtami i barwami. Poniżej przedstawiam krzewy o najbardziej oryginalnych owocach, jakie można bez obaw uprawiać w warunkach klimatycznych całej Polski. Zapraszam do zapoznania się z tymi wspaniałymi roślinami!
Jaśminowiec

Jak przycinać jaśminowiec?

Kwiaty w Ogrodzie
Jaśminowiec jest krzewem zawiązującym pąki kwiatowe latem na pędach zeszłorocznych. Oznacza to, że jeśli zetniemy pędy zeszłoroczne to krzew nie zakwitnie w danym roku.

Najbardziej trujące rośliny na świecie

Inne rośliny
Rośliny potrafią pięknie udekorować i ożywić przestrzeń, zachwycają barwnymi kwiatami, kształtem i zapachem. Nie wszyscy zdają sobie jednak sprawę, że większość roślin może zawierać w sobie potencjalnie trujące substancje. Czasami spożycie nawet jednego małego nasionka może skończyć się śmiercią. Wystarczy także otrzeć się o roślinę, by zawarte w niej substancje wywołały uciążliwe podrażnienia skóry, obrzęki czy też trudności w oddychaniu. Również w naszych domach i ogrodach rosną krzewy i kwiaty, o których nie powiedzielibyśmy, że są tak niebezpieczne. Które rośliny są najbardziej trujące? Sprawdźmy.
Tuje

Jak przycinać tuje szmaragd?

Trawniki i Żywopłoty
Tuja szmaragdowa, inaczej żywotnik zachodni, charakteryzuje się zielonym odcieniem igieł, które nie ciemnieją w zimie. Tuja ta często wykorzystywana jest na żywopłoty. Jak ją przycinać?
hibiskus

Jak rozmnażać hibiskusa?

Krzewy
Hibiskus (Róża Chińska) jest krzewem pochodzącym ze strefy tropikalnej. W miejscach naturalnego występowania używana jest jako piękny, kolorowy żywopłot. Hibiskusa można rozmnażać poprzez sadzonki lub odkłady. Odkłady polecane są dla starszych roślin. Jeśli marzysz o ogrodzie pełnym róż chińskich, przeczytaj jak krok po kroku rozmnożyć hibiskusa.

Choroby hortensji: Jak je rozpoznać i zwalczać?

Ozdobne
Hortensje to jedne z najpiękniejszych kwitnących krzewów. Ich okazałe, osiągające nawet 30 cm średnicy kwiatostany wzbudzają zachwyt i stanowią wspaniałą ozdobę ogrodów. Hortensja obficie kwitnie od czerwca do września, a ponownie zakwitnąć może nawet jesienią. W zależności od odmiany kwiaty są białe, kremowe, różowe lub niebieskie – można je też barwić, stosując specjalne preparaty. Często jednak nasz krzew prawie w ogóle nie kwitnie, a jego liście żółkną i brązowieją. Winne mogą być choroby i szkodniki, ale też nieprawidłowa pielęgnacja rośliny. Podpowiadamy, jak sprawić, by hortensja długo i obficie kwitła.
Bez (lilak)

Jak przycinać bez?

Kwiaty w Ogrodzie
Lilak pospolity czyli bez należy do roślin z grupy B co oznacza że kwitnie na pędach zeszłorocznych. Do Polski został sprowadzony w XVI wieku z Turcji. Swój okres kwitnienia rozpoczyna w maju. Ze względu na niezwykły zapach i piękne kwiaty jest bardzo popularną rośliną ozdobną, którą możemy spotkać na skwerach,w parkach oraz ogródkach przydomowych. Poniżej znajdziecie wskazówki, które pomogą wam właściwie przyciąć bez.