Brudnica nieparka: Żarłoczny szkodnik. Potrafi ogołocić sad i las

Szkodniki, Choroby, Problemy
Brudnica nieparka to niebezpieczny szkodnik drzew, który może doprowadzić do ich osłabienia, a nawet zamierania. Pojawiające się masowo owady atakują lasy, sady i drzewa parkowe oraz rozmnażają się w zastraszającym tempie. Składają jaja na korze pni i gałęzi, a gąsienice brudnicy żerują na liściach drzew, ogałacając je z nich i doprowadzając do poważnych zniszczeń dziesiątków hektarów lasów. Brudnica nieparka zjada liście wielu gatunków drzew liściastych, głównie dębu, jabłoni i śliw, ale atakuje także świerki i modrzewie. Inwazja tych owadów jest niezwykle trudna do wytępienia ze względu na skalę rozprzestrzeniania się szkodnika. W ostatnim czasie brudnice nieparki atakują lasy i rezerwaty, dlatego warto wiedzieć, jak je rozpoznać i w jaki sposób z nimi walczyć.

Jak sadzić tuje?

Krzewy
Tuje, czyli żywotniki, to idealne krzewy i drzewa na żywopłoty. Szybko rosną, są odporne na szkodniki i nawet zimą przykuwają uwagę intensywnie zielonym kolorem. Uprawa tui jest banalnie prosta i wystarczy pamiętać jedynie o kilku kluczowych zabiegach pielęgnacyjnych, takich jak cięcie czy nawożenie. Dzięki temu uchronimy krzewy przed żółknięciem i brązowieniem igieł. Niezwykle ważny jest jednak sposób sadzenia żywotników. Sprawdź, kiedy najlepiej sadzić tuje i jakie stanowisko będzie dla nich najbardziej korzystne. Dowiedz się, na jakiej głębokości należy sadzić krzewy i jakie podłoże jest idealne dla tui.

Fytoftoroza: Choroba, która niszczy iglaki. Jak ją zwalczyć? Sposoby

Iglaste
Uprawa roślin to bardzo przyjemne hobby dla wielu osób, jednak każdy musi się liczyć z tym, że wymaga ono sporo uwagi i wiedzy na ten temat. Rośliny mogą być bowiem zaatakowane przez różne szkodniki i patogeny, przez co gorzej się rozwijają i obumierają. Warto więc znać, jakie choroby mogą przytrafić się poszczególnym gatunkom i jak z nimi walczyć. Jedną z groźnych chorób roślin jest fytoftoroza, która atakuje wiele drzew i krzewów ozdobnych. Najbardziej jednak narażone są na nią iglaki i rododendrony. Fytoftoroza może być fatalna w skutkach, gdyż w pierwszej fazie obejmuje korzenie roślin i nie ma widocznych nadziemnych objawów. Gdy takie się pojawią, często jest już za późno na uratowanie rośliny. Jak zatem zapobiec fytoftorozie roślin i jak ją zwalczać? Podpowiadamy.
Świerk

Jak sadzić świerk?

Sadzenie
Najprostszym sposobem na zdobycie świerku, jest znalezienie zaszczepki mającej od 2,5 do 90 cm wysokości. Możesz je wziąć od siebie z ogrodu lub poprosić innego ogrodnika o jedną. Jeżeli jednak chcesz zasadzić świerk z nasiona, poniżej możesz znaleźć wszystkie czynności jakie należy wykonać.
Jabłoń

Jak sadzić jabłonie?

Drzewa
Z tego artykułu krok po kroku dowiesz się jak zasadzić swoją własną jabłoń. Drzewo to zasadzone od ziarenka, zapewni zarówno dorosłym jak i dzieciom wielką ogrodniczą satysfakcję.
Brzozy

Jak sadzić brzozy?

Drzewa
Brzozy najlepiej sadzić na przełomie września i października, kiedy dni są ciepłe ale już nie upalne. Przyjmą się mimo wszystko nawet wówczas gdy posadzimy je na wiosną czy latem.
ścinanie drzewa

Jak ściąć drzewo?

Drzewa
Ścinanie drzew wydaje się być proste i takie może być jednak jeśli nie wiesz w jaki sposób to zrobić może być bardzo niebezpieczne i czasochłonne.
drzewo owocowe

Jak odmłodzić stare drzewa owocowe?

Drzewa
Kupując stary dom lub działkę, często dziedziczymy wraz z nimi rosnące tam równie wiekowe drzewa owocowe. Zazwyczaj są zdziczałe, zbliżone niemalże do formy naturalnej, ale jeśli są w dobrej kondycji i rodzą smaczne owoce (mogą to być odmiany stare i już nigdzie niespotykane) warto jest dołożyć trochę starań, aby odzyskały zadbany wygląd i obficie rodziły owoce. To o wiele lepsze rozwiązanie niż ich wycięcie.
owoce liczi

Jak zasadzić liczi?

Drzewa
Liczi rośnie na drzewach dochodzących nawet do 10 metrów wysokości. Liczi wymaga dużo słońca, nie znosi mrozów, ale potrzebuje chłodu, aby wypuścić owoce. Można z powodzeniem wyhodować drzewko liczi z nasion, ale musisz bardzo o nie dbać i odpowiednio je pielęgnować. Liczi bardzo długo rośnie do swoich prawidłowych rozmiarów. Ale może to i dobrze. Liczi nie przetrwałoby naszej mroźnej zimy. Ale małe liczi w doniczce w domu pięknie będzie się prezentowało. Jak zatem zasadzić swoje własne liczi?

Kauczukowiec i mleczko kauczukowe: Właściwości i zastosowania

Drzewa
Mało kto zdaje sobie sprawę, jak niezwykłe właściwości kauczukowca i mleczka kauczukowego zrewolucjonizowały świat. Owo mleczko to nic innego jak lateks – miękki, elastyczny, ale bardzo wytrzymały surowiec. Z tego względu zawiesina ta, jak i uzyskiwany z niej kauczuk naturalny znalazły zastosowanie niemal w każdej dziedzinie życia. Mimo że przez zachodni świat mleczko kauczukowe odkryte zostało dopiero w XIX, to obecnie powstaje z niego niemal 40 tysięcy produktów! Różnorodność jest ogromna – od gumowych rękawiczek, uszczelek, zabawek, aż do mebli i opon. Dlaczego kauczukowiec to tak wartościowe drzewo? Jak pozyskiwane jest mleczko kauczukowe i co z niego można wyprodukować?