Zwartnica. Uprawa i pielęgnacja

Rośliny cebulowe
Ostatnio wiele uwagi poświęca się właściwościom roślin ogrodowych, które wiosną i latem efektownie zakwitają. Niestety, mieszkańcy bloków, którzy nie posiadają działki i balkonu, muszą obejść się smakiem. Choć można uprawiać w domu popularne rośliny to nie zawsze one zakwitają. Ale z pomocą może przyjść uprawa zwartnicy: ustawiona na parapecie rośnie okazale oraz rozwijają się na niej piękne kwiaty. Choć na początku może się wydawać, że jest bardzo wymagająca, to zapamiętanie kilku zasad sprawi, że zawsze się będzie pięknie prezentowała. Co trzeba wiedzieć o zwartnicy? Jak ją uprawiać w domu? O czym trzeba pamiętać, aby zawsze bujnie rosła?

Pleśń na ziemi w doniczce: Czym jest i jak się jej pozbyć?

Szkodniki, Choroby, Problemy
Rośliny uprawiane w domu wymagają odpowiedniej pielęgnacji i zapewnienia im warunków, aby dobrze rosły i pięknie się prezentowały. Nie zawsze jest to łatwe zadanie i mimo naszych starań, rośliny stają się słabe oraz podatne na różne choroby. Częstym problemem jest pleśń, czyli biały nalot na powierzchni podłoża przypominający strzępki waty. Początkowo pojawia się na wierzchniej warstwie gleby, ale z czasem może dotrzeć do korzeni i poważnie zaszkodzić roślinie. Pleśń nie tylko obniża atrakcyjność rośliny, ale też ogranicza jej dostęp do wody i składników odżywczych. Gdy grzybnia nadmiernie się rozwinie, może doprowadzić do obumarcia rośliny lub gnicia korzeni. Dlatego warto wiedzieć, jak pozbyć się tego nieestetycznego nalotu. Przedstawiamy niezawodne sposoby na zwalczenie pleśni w doniczce.

Rośliny na Wielkanoc: Które wybrać? Co warto o nich wiedzieć?

Dekoracje świąteczne
Wielkanoc to najważniejsze święto chrześcijańskie pełne radosnej atmosfery. Świętujemy Zmartwychwstanie Jezusa, spędzając ten pogodny czas z rodziną. Przygotowujemy świąteczne posiłki na wielkanocny stół i dekorujemy domy, by podtrzymać dobry nastrój. Warto wtedy przyozdobić domowe wnętrza roślinami podkreślającymi odrodzenie i nowe życie. Są to nie tylko najbardziej kojarzone z Wielkanocą rzeżucha, bukszpan czy wierzba. Wykorzystajmy do tego piękne, kolorowe kwiaty doniczkowe reprezentujące budzącą się do życia przyrodę w okresie wiosennym. Świąteczne dekoracje zapewnią nam żywe i barwne gatunki, takie jak żonkile, tulipany, hiacynty czy szafirki. Przekonajmy się, które rośliny najlepiej wybrać na wielkanocny stół i co warto wiedzieć o ich pielęgnacji.
amarylis

Jak hodować amarylis (hipeastrum)?

Rośliny cebulowe
Amarylis jest kwiatem popularnym, pochodzi z Ameryki Południowej i Środkowej. Kwiaty Amarylisa są koloru czerwonego, łososiowego, różowego, białego a także pomarańczowego i pachną. Na łodydze, która dorasta do wysokości około 60cm jest od trzech do sześciu kwiatów. Kwitnący Amarylis jest ozdobą każdego domu.
Tulipany

Jak dbać o tulipany?

Kwiaty w Ogrodzie
Tulipany kwitną wiosną przez kilkanaście dni. Niestety nie można wydłużyć ich okresu kwitnienia. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek które pomogą ci w ich uprawie.
Cebula

Jak uprawiać cebulę?

Uprawa Warzyw

Cebula i czosnek należą do roślin bardzo łatwych w sadzeniu. Poniżej przedstawiamy kilka porad, dzięki którym można uzyskać płodniejsze zbiory aby się zabezpieczyć na cały rok. Cebulę można sadzić z dymki lub nasion.

tulipany

Jak sadzić tulipany?

Rośliny cebulowe
Tulipany są doskonałym wyborem do twojego ogrodu. Występują w bardzo wielu kolorach i odmianach. Cebulki tulipanów sadzi się przeważnie pomiędzy październikiem a grudniem, ale nie wszystkie. Poniżej znajdziesz instrukcję jak je posadzić.
kwiaty domowe

Jak sprawić, aby cebulki kwiatów zakwitły w domu?

Rośliny cebulowe
Zbliża się wiosna oraz Wielkanoc a ty chciałabyś mieć dom pełen kwiatów. Możesz je wyhodować z cebulek. Poniżej znajdziesz instrukcję jak to zrobić.

Jak uprawiać czosnek olbrzymi?

Rośliny cebulowe
Czosnek olbrzymi jest rośliną ozdobną, całkowicie mrozoodporną o wysokości do 150 cm. Najlepiej wygląda on zasadzony w dużej grupie na rabacie w towarzystwie białych pustynników, lilii lub srebrnej santoliny. Czosnek olbrzymi zakwita dopiero w 2 lub 3 roku od czasu zasadzenia cebuli, zaś kwitnie w czerwcu i lipcu.
zimowity

Jak uprawiać zimowity jesienne?

Rośliny cebulowe
Jeśli zobaczymy we wrześniu kwitnące u kogoś w ogrodzie pastelowo-fioletowe kwiaty przypominające krokusy, będą to z pewnością zimowity, rośliny, które właśnie u progu jesieni zachwycają nas swym pięknem. Zimowity są roślinami cebulowymi a ich uprawa jest bardzo prosta, dlatego polecamy je do każdego ogrodu! Szczegółowe informacje na temat ich sadzenia, uprawy i zastosowania znajdują się w poniższym artykule.