Cyklameny: Jak je uprawiać, by pięknie rosły?

Byliny
Zainteresowanie domową uprawą roślin doniczkowych nie słabnie, także ze względu na to, że ogromny wybór oferują, m.in., supermarkety. Kwiaty nie są drogie, dlatego szybko znajdują nabywców. Może się wydawać, że z końcem jesieni asortyment jest uboższy. Nic bardziej mylnego, gdyż to czas, kiedy w pełnej krasie jest np. cyklamen perski. Zachwyca on swoim obfitym kwitnieniem, które trwa nieprzerwanie aż do początków wiosny. Cyklamen często jest mylony z fiołkiem alpejskim, który różni się znacząco swoim wyglądem. Cyklamen perski może być oryginalną ozdobą w domu i wbrew pozorom, jego uprawa nie jest skomplikowana, ale trzeba pilnować kilku istotnych zasad.

Oczar pośredni. Uprawa i pielęgnacja

Byliny
Choć jesienią większość roślin przybiera ciepłe barwy i przygotowuje się do zimowego spoczynku, istnieje niewielka grupa roślin, które właśnie wtedy wyglądają najbardziej atrakcyjnie. Wśród nich na szczególną uwagę zasługują oczary. Poszczególne odmiany różnią się rozmiarami, a także kolorem kwiatów i liści oraz ich kształtem. Co je łączy? To, że jesienią wyglądają najpiękniej. Wtedy pojawiają się na nich kwiaty, które utrzymują się przez całą zimę. Uprawa oczaru pośredniego, bo ten przedstawiciel najlepiej sprawdza się w polskich warunkach, nie jest skomplikowana. Wystarczy zapewnić mu odpowiednie warunki oraz dobrze przemyśleć miejsce jego zasadzenia.

Kocanka włoska. Właściwości i zastosowania

Przyprawy
Kocanka włoska pochodzi z ciepłych krajów południowej Europy, jednak można ją uprawiać również w Polsce. Choć z daleka wygląda pospolicie i do złudzenia przypomina wrotycz, wielu zachwyca się jej drobnymi, żółtymi kwiatkami. Okazuje się, że posiada walory często wykorzystywane przez współczesną fitoterapię. Warto wiedzieć, że kocanka jest również przydatna w kulinariach, bowiem można ją dodawać do wielu potraw, co pozwala uzyskać aromatyczny i wyrazisty smak. Na tym nie kończą się jej niezwykłe właściwości, gdyż pomoże również pozbyć się szkodników w domu. O tym, w czym może pomóc kocanka i jak ją stosować, przekonasz się w poniżej.
Rozmnażanie chryzantem

Jak rozmnażać chryzantemy?

Kwiaty w Ogrodzie
Rozmnażaniem chryzantem ozdobnych które możemy podziwiać przed Dniem Wszystkich Świętych zajmują się profesjonaliści, jednak aby je rozmnożyć dla własnych celów nie potrzeba zbyt dużo wiedzy ogrodniczej i świetnie poradzi sobie z tym każdy amator.
amarylis

Jak hodować amarylis (hipeastrum)?

Rośliny cebulowe
Amarylis jest kwiatem popularnym, pochodzi z Ameryki Południowej i Środkowej. Kwiaty Amarylisa są koloru czerwonego, łososiowego, różowego, białego a także pomarańczowego i pachną. Na łodydze, która dorasta do wysokości około 60cm jest od trzech do sześciu kwiatów. Kwitnący Amarylis jest ozdobą każdego domu.
konwalnik

Czarna trawa - uprawa konwalnika

Byliny
Tak naprawdę konwalnik płaskopędowy odmiany ‘Niger’ wcale nie jest trawą, jednak pod taką nazwą można go często spotkać w sprzedaży i to właśnie z trawą na pierwszy rzut oka może się nam skojarzyć. Jego podłużne liście do złudzenia bowiem przypominają źdźbła trawy, z tą tylko różnicą że… mają rzadko spotykaną w świecie roślin czarną barwę. Roślina ta wspaniale komponuje się z innymi bylinami. Szczególnie warto sadzić ją w małych ogrodach, jeśli zależy nam na stworzeniu oryginalnych rabat.

Najlepsze rośliny na cmentarz

Rośliny doniczkowe
Uprawa roślin i kwiatów na cmentarzu to trudne i wymagające zajęcie, zwłaszcza jeśli groby bliskich osób odwiedzamy rzadko. Dlatego warto dobrze dobrać rośliny, tak by były w stanie przetrzymać czasowe przesuszenie, a przede wszystkim jesienne przymrozki. Kwiaty – zarówno te uprawiane w donicach jak i w ramie nagrobka – powinny być też dostosowane do rodzaju stanowiska, a więc dobrze znosić silną ekspozycję na słońce lub zacienienie. Podpowiadamy, które rośliny najlepiej sprawdzają się na cmentarzu.

Hebe: Roślina dla wytrwałych

Ozdobne
Wymagające rośliny doniczkowe są chlubą dla najwytrwalszych ogrodników. Często szczycą się imponującymi okazami, w których uprawę włożyli sporo wysiłku. Za przykład może posłużyć hebe, do której przylgnęła łatka wymagającej rośliny. Okazuje się, że zabiegi, którym należy ją poddawać nie są absorbujące i przy odrobinie dobrych chęci jej uprawa może się udać i zaprocentować. Hebe będzie rosła przez lata i stanowiła oryginalną ozdobę zarówno domu jak i ogrodu. Co trzeba wiedzieć o hebe? Jak ją pielęgnować?
begonie

Jak pielęgnować begonie?

Kwiaty w Ogrodzie
Begonie należą do roślin ozdobnych i bardzo popularnych. Ojczyzną tych roślin jest Azja,Afryka a także pochodzą z tropikalnych rejonów Ameryki Środkowej i Południowej.Begonie charakteryzują się pięknymi kwiatami i posiadają bardzo ładne i zarazem efektowne liście.Można je uprawiać w doniczkach w domu, na balkonach, tarasach a także bezpośrednio w ogrodzie.
marcinki

Astry jesienne - uprawa, rozmnażanie

Kwiaty
Astry są wspaniałymi roślinami, kwitną od sierpnia aż do pierwszych mrozów, napełniając jesienny ogród pięknymi barwami. Są u nas powszechnie zwane marcinkami, a to przez to, że jako jedne z nielicznych kwiatów kwitną w dzień tego patrona przypadający na 24 października. Warto mieć w swoim ogrodzie te wspaniałe rośliny, napełniające ogród jaskrawymi barwami w pochmurne jesienne dni. Poniżej znajdują się przydatne informacje na temat uprawy popularnych marcinków.