Najlepsze wieloletnie rośliny do ogrodu

Byliny
Zakładając ogród, często myślimy o tym, jakie rośliny w nim umieścić. Najlepiej, aby były to gatunki niewymagające, wieloletnie, a także, żeby zawsze się pięknie prezentowały. Wydawać by się mogło, że jedynym rozwiązaniem jest zasadzenie drzew oraz wiecznie zielonych krzewów. Okazuje się, że istnieją rośliny, które co roku ozdabiają ogród pięknymi kwiatami, a przy tym są wyjątkowo odporne i długowieczne. Które z nich zasługują na szczególną uwagę? Jak sprawić, żeby twój ogród był wyjątkowy? Przekonajmy się.

Obuwik pospolity, czyli storczyk ogrodowy

Byliny
Wiele uwagi poświęca się roślinom, które rosną w ekstremalnych warunkach i nie potrzebują wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Jednak więcej satysfakcji dostarczają gatunki wymagające, którym trzeba poświęcić zdecydowanie więcej czasu. Taką rośliną jest obuwik pospolity, nazywany również storczykiem ogrodowym. Przyciąga uwagę za sprawą interesujących i nietypowych kwiatów. Co ciekawe, w naturalnych warunkach ta roślina występuje w wielu miejscach w Polsce, ale jest pod ścisłą ochroną gatunkową. Jednak bez problemu można kupić sadzonki w sklepach ogrodniczych. Jak uprawiać tę interesującą roślinę? Jakie ma wymagania? Przekonajmy się.

Goździk brodaty: Uprawa i pielęgnacja

Byliny
Każdy właściciel działki czy ogrodu chce mieć na swoich rabatach najpiękniejsze kwiaty. Gatunków jest bez liku, więc nietrudno znaleźć coś dla siebie. Jednak najlepsze są takie rośliny, które nie tylko pięknie wyglądają, ale nie potrzebują wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Takim wymaganiom z pewnością może sprostać goździk brodaty. Bylina ta świetnie nadaje się na kwiat cięty, ale pozostawiona w gruncie, będzie pięknie zdobiła ogród czy działkę. Co trzeba wiedzieć o tej roślinie? Kiedy go zasadzić? Jakie warunki należy mu zapewnić?
konwalnik

Czarna trawa - uprawa konwalnika

Byliny
Tak naprawdę konwalnik płaskopędowy odmiany ‘Niger’ wcale nie jest trawą, jednak pod taką nazwą można go często spotkać w sprzedaży i to właśnie z trawą na pierwszy rzut oka może się nam skojarzyć. Jego podłużne liście do złudzenia bowiem przypominają źdźbła trawy, z tą tylko różnicą że… mają rzadko spotykaną w świecie roślin czarną barwę. Roślina ta wspaniale komponuje się z innymi bylinami. Szczególnie warto sadzić ją w małych ogrodach, jeśli zależy nam na stworzeniu oryginalnych rabat.

Żmijowiec zwyczajny: Uprawa i właściwości

Byliny
Żmijowiec zwyczajny należy do grona roślin, obok których trudno przejść obojętnie. Uwagę przykuwają przede wszystkim jego ciekawe kwiaty oraz imponującej wielkości łodygi. Żmijowiec zwyczajny najbardziej ceniony jest ze względu na swoje walory zdrowotne, choć powszechnie wiadomo, że jest również trujący. Poza tym może być oryginalną ozdobą ogrodu. Jak uprawiać żmijowca? Jakie ma właściwości lecznicze? Kiedy może być groźny? Przekonajmy się.
begonie

Jak pielęgnować begonie?

Kwiaty w Ogrodzie
Begonie należą do roślin ozdobnych i bardzo popularnych. Ojczyzną tych roślin jest Azja,Afryka a także pochodzą z tropikalnych rejonów Ameryki Środkowej i Południowej.Begonie charakteryzują się pięknymi kwiatami i posiadają bardzo ładne i zarazem efektowne liście.Można je uprawiać w doniczkach w domu, na balkonach, tarasach a także bezpośrednio w ogrodzie.
Rozmnażanie chryzantem

Jak rozmnażać chryzantemy?

Kwiaty w Ogrodzie
Rozmnażaniem chryzantem ozdobnych które możemy podziwiać przed Dniem Wszystkich Świętych zajmują się profesjonaliści, jednak aby je rozmnożyć dla własnych celów nie potrzeba zbyt dużo wiedzy ogrodniczej i świetnie poradzi sobie z tym każdy amator.
Lobelia niebieska

Jak pielęgnować lobelię?

Pnącza
Lobelie pięknie się prezentują na balkonach, tarasach w skrzynkach lub donicach stojących i podwieszanych. Zakwita w kolorze białym i różnych odcieniach niebieskiego i fioletu. Jej pędy zwisają do 50 cm pięknie się prezentując.

Inwazyjne rośliny w ogrodzie. Jak się ich pozbyć?

Szkodniki, Choroby, Problemy
Rośliny inwazyjne to takie, które rozrastają się szybko i w niekontrolowany sposób. Z czasem wypierają inne gatunki i zaczynają dominować na danym terenie. Niektóre z nich mają też szkodliwy wpływ na ludzki organizm – wydzielają trujące substancje, powodują alergie czy podrażnienia skóry. Jakby tego było mało, pozbycie się roślin inwazyjnych jest trudne i czasochłonne. Sprawdź, których gatunków lepiej nie sadzić w ogrodzie.

Najlepsze rośliny na cmentarz

Rośliny doniczkowe
Uprawa roślin i kwiatów na cmentarzu to trudne i wymagające zajęcie, zwłaszcza jeśli groby bliskich osób odwiedzamy rzadko. Dlatego warto dobrze dobrać rośliny, tak by były w stanie przetrzymać czasowe przesuszenie, a przede wszystkim jesienne przymrozki. Kwiaty – zarówno te uprawiane w donicach jak i w ramie nagrobka – powinny być też dostosowane do rodzaju stanowiska, a więc dobrze znosić silną ekspozycję na słońce lub zacienienie. Podpowiadamy, które rośliny najlepiej sprawdzają się na cmentarzu.