Szczeć pospolita: Jak wpływa na zdrowie i na co pomaga?

Byliny
Nietuzinkowe właściwości zdrowotne szczeci popularnej medycyna naturalna docenia od wieków. Często zestawiana jest z czosnkiem, bo podobnie jak on uznawana jest za naturalny antybiotyk i doskonale sprawdza się w niwelowaniu bólu rozmaitego pochodzenia czy łagodzeniu stanów zapalnych. Specyfiki przyrządzane na bazie szczeci pospolitej wykorzystywane są w leczeniu schorzeń mięśni i stawów, artretyzmu, dny moczanowej czy boreliozy. Ponadto przynoszą ulgę w rozmaitych dolegliwościach trawiennych czy przy przeziębieniach i grypie oraz skutecznie oczyszczają organizm. W jaki sposób wykorzystać zdolności tej niebanalnej rośliny? Na co zwrócić szczególną uwagę? Sprawdźmy.

Krokusy: Jak sadzić je w ogrodzie i pielęgnować?

Rabaty Kwiatowe
Krokusy, obok przebiśniegów, są zwiastunami wiosny. Pierwsze okazy mogą kwitnąć już pod koniec lutego, ale szczytowym okresem jest marzec. W Polsce najsłynniejszym miejscem, gdzie można je spotkać w warunkach naturalnych, jest Polana Chochołowska, która w marcu pokrywa się dywanem fioletowych kwiatów. Nie trzeba jechać w góry, aby je podziwiać – z łatwością zasadzisz je w swoim ogrodzie. Jak to zrobić? Jak je pielęgnować? Dowiesz się tego z artykułu.
Jakie rośliny wieloletnie rosną najlepiej?

Jakie rośliny wieloletnie rosną najlepiej?

Inne rośliny
Jest wiele roślin, które wystarczy posadzić jeden raz, by później cieszyć się ich uprawą przez wiele lat. Zaliczają się do nich zarówno krzewy, jak i kwiaty czy zioła. Mogą one nie tylko upiększyć pomieszczenie, są także inwestycją, ponieważ nie będziemy musieli kupować w sklepie kolejnych kwiatów czy np. ziół. Oto moja lista 5 najlepszych roślin do małego ogródka.
werbena

Werbena pospolita - właściwości lecznicze

Ziołolecznictwo
Werbena pospolita (Verbena officinalis), zwana też werbeną lekarską jest rośliną szeroko wykorzystywaną w celach leczniczych. W medycynie ludowej znana jest od stuleci. Nasze prababki przyjmowały ją w formie herbaty, aby wyleczyć szereg chorób i dolegliwości. Wywar z werbeny stymuluje wątrobę, działa zbawiennie na układ oddechowy i uspokaja nerwy. A to dopiero początek. Przeczytaj artykuł i poznaj więcej właściwości leczniczych werbeny.
konwalnik

Czarna trawa - uprawa konwalnika

Byliny
Tak naprawdę konwalnik płaskopędowy odmiany ‘Niger’ wcale nie jest trawą, jednak pod taką nazwą można go często spotkać w sprzedaży i to właśnie z trawą na pierwszy rzut oka może się nam skojarzyć. Jego podłużne liście do złudzenia bowiem przypominają źdźbła trawy, z tą tylko różnicą że… mają rzadko spotykaną w świecie roślin czarną barwę. Roślina ta wspaniale komponuje się z innymi bylinami. Szczególnie warto sadzić ją w małych ogrodach, jeśli zależy nam na stworzeniu oryginalnych rabat.
begonie

Jak pielęgnować begonie?

Kwiaty w Ogrodzie
Begonie należą do roślin ozdobnych i bardzo popularnych. Ojczyzną tych roślin jest Azja,Afryka a także pochodzą z tropikalnych rejonów Ameryki Środkowej i Południowej.Begonie charakteryzują się pięknymi kwiatami i posiadają bardzo ładne i zarazem efektowne liście.Można je uprawiać w doniczkach w domu, na balkonach, tarasach a także bezpośrednio w ogrodzie.
Rozmnażanie chryzantem

Jak rozmnażać chryzantemy?

Kwiaty w Ogrodzie
Rozmnażaniem chryzantem ozdobnych które możemy podziwiać przed Dniem Wszystkich Świętych zajmują się profesjonaliści, jednak aby je rozmnożyć dla własnych celów nie potrzeba zbyt dużo wiedzy ogrodniczej i świetnie poradzi sobie z tym każdy amator.
Chryzantema ogrodowa

Jak uprawiać chryzantemy?

Kwiaty w Ogrodzie
Chryzantemy (złocienie) zwykle kojarzone są z Dniem Wszystkich Zmarłych. Posiadają one wiele odmian, z których część można uprawiać w szklarniach, a część w ogrodach. Do uprawy w ogrodach świetnie nada się złocień ogrodowy należący do grupy roślin rabatowych, o którym będzie mowa w dalszej części artykułu.

Jak uprawiać żurawki?

Byliny
Żurawki w ostatnich latach zyskują coraz większą popularność – trudno się dziwić, bo ich zalety ciężko jest przecenić: oprócz przepięknych liści, jakimi od wiosny do jesieni czarują nam różne odmiany żurawek, posiadają też piękne kwiaty. Oprócz tego, są stworzone do większych, barwnych kompozycji w półcieniu. Warto jest przyjrzeć się im bliżej!
Lobelia niebieska

Jak pielęgnować lobelię?

Pnącza
Lobelie pięknie się prezentują na balkonach, tarasach w skrzynkach lub donicach stojących i podwieszanych. Zakwita w kolorze białym i różnych odcieniach niebieskiego i fioletu. Jej pędy zwisają do 50 cm pięknie się prezentując.