Jak pobudzić storczyka do kwitnienia?

Ozdobne
Storczyki nazywane są „klejnotami dżungli”, ponieważ zachwycają swoimi oryginalnymi kwiatami. Choć w naturalnych warunkach rosną w klimacie wilgotnym i ciepłym, w naszych domach ich uprawa nie sprawia większego kłopotu. Jeśli będzie się je odpowiednio podlewało, zraszało oraz aplikowało odżywki, kwiaty mogą zdobić roślinę przez kilka miesięcy. Storczyki, a szczególnie najpopularniejsza ich odmiana – Phalaenopsis – po kilku tygodniach spoczynku, znów wypuszczają nowe kwiatostany. Niestety, czasem dzieje się tak, że po przekwitnięciu przez wiele tygodni nie pojawiają się nowe. W takim przypadku najczęściej wystarczy kilka prostych zabiegów, aby pobudzić roślinę do bujnego wzrostu. Co należy mu zapewnić? Jak wykorzystać do tego znany trik ogrodników?

Patyczak (Rhipsalis): Uprawa i pielęgnacja

Sukulenty
Jeszcze kilkanaście lat temu uprawa sukulentów kojarzyła się przede wszystkim z kaktusami oraz aloesami. Obecnie wybór jest ogromny, sklepy oferują okazy z najdalszych zakątków świata. Sukulenty są niezwykle popularne, ponieważ nie wymagają wielu zabiegów pielęgnacyjnych, przetrwają suszę i nasze zapominalstwo. Przykładem może być Rhipasalis, zwany potocznie patyczakiem, który ma oryginalny pokrój, a na dodatek często kwitnie w domowych warunkach oraz wydaje drobne, podobne do jemioły, owoce. Aby zdobił nasz dom jak najdłużej, trzeba wykonać jedną czynność, która zapewni mu intensywny i zdrowy wzrost. Jak pielęgnować patyczaka?

Cyklameny: Jak je uprawiać, by pięknie rosły?

Byliny
Zainteresowanie domową uprawą roślin doniczkowych nie słabnie, także ze względu na to, że ogromny wybór oferują, m.in., supermarkety. Kwiaty nie są drogie, dlatego szybko znajdują nabywców. Może się wydawać, że z końcem jesieni asortyment jest uboższy. Nic bardziej mylnego, gdyż to czas, kiedy w pełnej krasie jest np. cyklamen perski. Zachwyca on swoim obfitym kwitnieniem, które trwa nieprzerwanie aż do początków wiosny. Cyklamen często jest mylony z fiołkiem alpejskim, który różni się znacząco swoim wyglądem. Cyklamen perski może być oryginalną ozdobą w domu i wbrew pozorom, jego uprawa nie jest skomplikowana, ale trzeba pilnować kilku istotnych zasad.
wilgoć w domu

5 roślin, pochłaniających wilgoć w domu

Rośliny doniczkowe
Wiadomo, że zbyt wysoka wilgotność w pomieszczeniu nie jest zdrowa dla nas i naszego środowiska. Nie tylko niepokoi, utrudnia oddech, ale też sprzyja rozwojowi pleśni i wilgoci na ścianach. Istnieje rozwiązanie tego problemu, rośliny które pochłaniają wilgoć. Oto 5 najlepszych roślin do domu o dużej wilgotności.
drzewko szczęścia

Jakie właściwości lecznicze posiada grubosz, drzewko szczęścia?

Rośliny doniczkowe
Grubosz, zwany również drzewkiem szczęścia, znajdziemy praktycznie w każdym domu. Niektórych przyciąga jej wygląd, podczas gdy inni uważają, że jest w stanie przyciągnąć pieniądze do domu. Lecz nie każdy wie, że grubosz posiada właściwości lecznicze, które pomogą pozbyć się wielu chorób. Roślina ta ma właściwości przeciwzapalne, przeciwwirusowe i przeciwbakteryjne. Czytając nasz artykuł dowiesz się w jakich chorobach grubosz może ci pomóc.

Niezawodne naturalne sposoby na ukorzenianie roślin

Rośliny doniczkowe
Rośliny koją zmysły, pomagają się zrelaksować, doskonale oczyszczają powietrze i - rzecz jasna - fantastycznie dekorują. O ich rozlicznych walorach wszyscy przekonują się choćby podczas obecnej pandemii związanej z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Okazuje się, że aby pozyskać młode okazy ulubionych gatunków, wcale nie trzeba od razu biec do sklepu po nowe egzemplarze roślin czy sięgać po gotowe ukorzeniacze. W rozmnożeniu roślin ogrodowych bądź doniczkowych pomogą każdemu miłośników flory w pełni naturalne substancje, które niemal każdy ma w zasięgu ręki. Poniżej można znaleźć garść wskazówek, jak w roli naturalnych ukorzeniaczy roślin wykorzystać aromatyczny cynamon, leczniczy aloes, oczyszczając ocet jabłkowy, słodki miód, bądź znaną ze swoich przeciwbólowych właściwości aspirynę.

Jak pielęgnować fikusy?

Rośliny doniczkowe
Fikusy to jedne z najpopularniejszych kwiatów doniczkowych. Chętnie stawiamy je w domach, ponieważ są okazałe i z pozoru niewymagające. Jednak, żeby nasze fikusy rosły prawidłowo, nie zrzucały liści i były mocno zielone, należy pielęgnować je zgodnie z kilkoma ważnymi zasadami. Oto one.
rośliny w sypialni

5 roślin, które powinnaś umieścić w sypialni, aby lepiej spać

Rośliny doniczkowe
Oprócz faktu, że rośliny te bardzo dobrze prezentują się jako ozdoba, są również bardzo korzystne dla zdrowia. Niektóre znane są ze swoich wspaniałych właściwości uspokajających i oczyszczających, ale mogą również poprawić jakość snu. W naszych mieszkaniach, czy też sypialniach znajduje się bardzo dużo toksycznych substancji, o których nie masz być może pojęcia. Byłoby wspaniale kiedy byłby to tylko dwutlenek węgla, lecz istnieje wiele substancji o wiele bardziej toksycznych takich jak formaldehyd, który wydziela się z Twoich ścian, czy też chemia, którą zwykle sprzątasz mieszkanie.
Paprocie na ganku

Jak podlewać paprocie?

Rośliny doniczkowe
Paprocie rosną przepięknie w formie dzikiej, jednak trzymane w mieszkaniach mogą się okazać dość wybredne. Odtworzenie naturalnego środowiska dla paproci w domu wymaga nieco wysiłku, jednak gdy nauczymy się jak je prawidłowo podlewać i nawadniać, to będą rosły w naszych mieszkaniach przez wiele lat.
Aloes

Jak rozsadzić aloes?

Rośliny doniczkowe
Aloes ma wspaniałe właściwości lecznicze i kosmetyczne jak również jest atrakcyjną rośliną doniczkową. Rozmnażanie aloesu polega wysiewie z nasion lub poprzez odnóżki.