karta kredytowa i debetowa

Czym się różni karta kredytowa od debetowej?

Karty Kredytowe
W sklepach coraz częściej zamiast gotówką płacimy kartami płatniczymi. Banki oferują różnego rodzaju karty. Różnią się one przede wszystkim sposobem rozliczania transakcji oraz technologią (z chipem lub paskiem magnetycznym, zabezpieczone podpisem lub PIN-em oraz zbliżeniowe). Najczęściej korzystamy z kart debetowych i kredytowych. Czym się różnią? Kiedy opłaca się z nich korzystać? Cenne wskazówki znajdziesz poniżej.
Co zrobić gdy zgubisz ważne dokumenty

Co zrobić gdy zgubisz ważne dokumenty?

Kradzież
Zginęła ci torebka, ukradziono ci portfel? Zacznij działać od razu. Unikniesz kłopotów, gdyby papiery i karty trafiły w niepowołane ręce. Zgubienie, a tym bardziej kradzież dokumentów to nie tylko stres, ale i dużo spraw do załatwiania. Utratę dowodu osobistego, paszportu, prawa jazdy czy kart bankowych trzeba jak najszybciej zgłosić do odpowiednich instytucji. Należy to zrobić, zarówno gdy przydarzy nam się taka sytuacja w kraju, jak i za granicą. Po zgłoszeniu odpowiednie organy wydadzą zaświadczenie potwierdzające utratę dokumentów tożsamości. Takie zaświadczenie tymczasowo zastąpi utracony dokument i go unieważni. Będzie też obowiązywało do czasu wydania nowego. A to oznacza, że nikt niepowołany nie będzie mógł użyć np. twojego starego dowodu osobistego (gdyby chciał dajmy na to zaciągnąć na twoje nazwisko kredyt). Podpowiadamy więc, jakie należy podjąć kroki w razie kradzieży lub zagubienia dokumentów.
Bank

Jakie konto osobiste wybrać?

Karty Kredytowe
Konto osobiste to podstawowa usługa bankowa z jakiej korzysta większość z nas. Często nie zastanawiamy się nad tym, czy faktycznie posiadamy najlepszy możliwy wybór konta osobistego. Bardziej martwimy się o lokaty bankowe czy raty kredytów, niż opłaty związane z kontem osobistym. To błąd. Rocznie możemy przez takie „lenistwo” stracić od kilkunastu do kilkuset złotych. Przecież to sporo pieniędzy. Podpowiemy wam, w jaki sposób wybrać konto osobiste, które będzie wygodne i tanie.
Zakupy

Jak mądrze robić zakupy?

Zakupy i Oszczędność
Czy zdarza ci się, podczas cotygodniowych zakupów w hipermarkecie, kupić coś nie do końca takiego, jak chciałaś? To częste, gdyż marketingowcy manipulują nami, jak tylko mogą. Taka ich praca, ale dla ciebie najważniejsze jest to, byś była zadowolona z zakupów.
Zapominanie numeru PIN

Jak zapamiętać kod PIN karty do bankomatu?

Karty Kredytowe
Czy zdarzyło ci się kiedyś wpisać zamiast kodu PIN karty do bankomatu, PIN telefonu lub kod alarmu? A może był to 4 cyfrowy numer telefonu taksówki po którą wcześniej dzwoniłeś? Jeśli tak, to nie ma się czym przejmować. Każdemu czasem się zdarza. Mimo wszystko z pewnością mina ci rzednie kiedy masz zapamiętać kolejny numer. Bez paniki! Poniżej przedstawiam kilka prostych systemów, które pomogą ci przypomnieć sobie numer PIN podczas stania w kolejce do kasy lub bankomatu.
używanie karty kredytowej

Jak używać karty kredytowej?

Karty Kredytowe
Większość z nas nie ma pojęcia jak korzystać z karty kredytowej. Ważne jest, aby dokładnie poznać warunki i zasady korzystania jeszcze przed jej użyciem. Często umowy z bankami są bardzo zagmatwane i niezrozumiałe dla zwykłego posiadacza karty. Dlatego poniżej znajdziesz kilka wskazówek jak rozważnie i z głową korzystać z karty kredytowej, bez względu na to czy jesteś nowym czy starym zwolennikiem tego typu środków płatności.
wybór konta

Jak wybrać konto bankowe?

Karty Kredytowe
Wybór zarówno baku, jak i samego konta, to decyzja na wiele lat. Oczywiście można zawsze zmienić bank, jednak znacznie lepiej jest już na początku dokładnie przemyśleć decyzję i dokonać właściwego wyboru.
karty kredytowe

Jak zarabiać na karcie kredytowej?

Karty Kredytowe
W dzisiejszych czasach dla większości z nas liczy się każda wydawana i posiadana złotówka. Planując oszczędności, zapominamy często o najprostszych sposobach powiększania naszych oszczędności. Odmawiamy sobie przyjemności po to, by zapewnić sobie środki na czarną godzinę. Czy jest to jedyna możliwość? Zdecydowanie nie! Podpowiadamy, jak zarabiać na… karcie kredytowej.