oszczędzanie

Jak regularnie oszczędzać?

Budżet Domowy
Odkładając niewielkie kwoty, możemy zaoszczędzić nawet 2000 zł rocznie. Ważne, aby robić to systematycznie i ograniczyć zbędne wydatki. Żeby przekonać się, że nieprawdą jest powiedzenie, że "łatwiej mówić, niż zrobić", zapoznaj się z zamieszczonymi poniżej wskazówkami. Dzięki nim uwierzysz, że oszczędzanie jest dla każdego!
Nowe formy płatności

Nowe formy płatności - czy są bezpieczne?

Bankowość
Internet, smartfony i karty sprawiły, że wizyty w banku i gotówka odchodzą w niepamięć. Sprawdź, co zrobić, by uniknąć zagrożeń i płacić bezpiecznie. Konto on-line, które obsługuje się samodzielnie, korzystając z internetu, można dziś założyć w każdym banku. Kto zacznie z niego korzystać, już nie wróci do tradycyjnego. Zrobienie przelewu zajmuje nawet mniej niż minutę! Poniżej znajdziesz wskazówki, które pomogą ci wybrać taką formę płatności, która będzie dla ciebie najlepsza.

E - faktury - co warto o nich wiedzieć?

Bankowość
O e-fakturach słyszało 88 proc. Polaków. Mimo to ponad połowa naszego społeczeństwa nie chce otrzymywać dokumentów w formie elektronicznej. Dlaczego? Boimy się, że urzędy nie będą ich honorować. Zupełnie niesłusznie. Wyjaśniamy zatem, czym są e-faktury i dlaczego warto z nich korzystać. Dlaczego tak ważne jest, byśmy się do nich przyzwyczaili i je zaakceptowali? Unia Europejska chce w najbliższych latach wprowadzić przepisy, które sprawią, że e-faktury staną się głównym systemem fakturowania w Europie. Korzystanie z tradycyjnych dokumentów stanie się nieopłacalne i dla firm, i dla nas – konsumentów.
cesja książeczki mieszkaniowej

Cesja książeczki mieszkaniowej - jakie dokumenty?

Bankowość
Masz starą książeczkę mieszkaniową i zastanawiasz się co trzeba zrobić, by uzyskać premię gwarancyjną oraz czy mogę dokonać cesji książeczki na kogoś z rodziny? Likwidacja książeczki mieszkaniowej jest zupełnie nieopłacalna, bo wówczas otrzymamy nominalną wartość zgromadzonych na niej pieniędzy, czyli kilka kilkanaście złotych. Ale już skorzystanie z premii gwarancyjnej to spore pieniądze – średnio 7 tys. zł. Może ją otrzymać ten, kto kupi mieszkanie lub dom, wpłaci pieniądze do TBS, wykupi mieszkanie komunalne lub lokatorskie albo wyremontuje posiadane już mieszkanie (wymieni okna albo/oraz instalację gazową i elektryczną).
wpłatomaty

Jak korzystać z wpłatomatu?

Budżet Domowy
Dzięki wpłatomatom mamy 24 godziny na dobę dostęp do swojego konta bankowego. Za ich pomocą możemy w szybki i łatwy sposób wpłacić na swoje konto pieniądze. Oto jak to zrobić.
wybór konta

Jak wybrać konto bankowe?

Karty Kredytowe
Wybór zarówno baku, jak i samego konta, to decyzja na wiele lat. Oczywiście można zawsze zmienić bank, jednak znacznie lepiej jest już na początku dokładnie przemyśleć decyzję i dokonać właściwego wyboru.
Świnka na pieniądze

Czym się kierować przy wyborze konta bankowego?

Bankowość
W ostatnich latach banków przybywa jak „grzybów po deszczu”. W telewizji coraz więcej słychać o niesamowitych ofertach, tanich kredytach, wspaniałych kontach osobistych, które jeszcze zwracają pieniądze za to, że z nich korzystasz. Jak nie oszaleć w tym natłoku informacji i wybrać rozsądnie najlepsze rozwiązanie? Dowiesz się czytając ten artykuł.
Jak zastrzec kartę płatniczą

Jak zastrzec kartę płatniczą?

Bankowość
Zastrzeżenie karty płatniczej to procedura stosowana w przypadku, gdy ktoś nam ukradnie kartę, zgubimy ją lub zostanie zniszczona. To chroni nas przed użyciem jej przez osobę nieuprawnioną i utratą znajdujących się na ra chunku oszczędności. Dotychczas każdy bank samodzielnie udostępniał wskazane procedury swoim klientom. Specjalna infolinia, zajmująca się obsługą kart płatniczych, była dostępna tylko dla osób, które posiadają tam konto.
płatności bezgotówkowe

Czy płatności bezgotówowkowe są bezpieczne?

Bankowość
Korzystanie z konta przez internet, zakupy w e-sklepach i posługiwanie się kartami płatniczymi to duża wygoda i oszczędność czasu. Największą zaletą konta internetowego jest to, że mamy do niego dostęp przez całą dobę. Rachunki możemy opłacać, nie wychodząc z domu, w dowolnej chwili. Wiele operacji, za które w banku lub na poczcie musielibyśmy zapłacić, w sieci jest dostępnych za darmo. Dzięki e-bankowości możemy sami zakładać lokaty, brać kredyty, a nawet oszczędzać... przy okazji.
jak bezpiecznie korzystać z wpłatomatu

Jak bezpiecznie korzystać z wpłatomatu?

Bankowość
Z maszyny depozytowej, popularnie zwanej wpłatomatem, można korzystać przez całą dobę, również w dni świąteczne. Umożliwia to przekazanie środków na rachunek o dowolnej porze i bez kolejki. Jak to działa? Wkładamy kartę do wpłatomatu i podajemy PIN. Następnie wsuwamy banknoty do kieszeni urządzenia. Zwykle ich liczba przy jednorazowej wpłacie jest ograniczona, np. do pięćdziesięciu. Wpłatomat przeliczy banknoty, sprawdzi nominały. Kiedy na ekranie pojawi się raport z operacji, musimy ją potwierdzić.