Celozja: Fantastycznie zdobi i dobrze znosi suszę

Ozdobne
Celozję - znaną również pod nazwą grzebieniotka - można śmiało zaliczyć do grona roślin, obok których trudno przejść obojętnie. Uwagę zwracają przede wszystkim fantastyczne, przypominające nieco wyglądem pióropusze, kwiatostany. Te ostatnie zachwycają feerią niesamowitych barw i tworzą finezyjne kompozycje z innymi kwiatami. Celozja ślicznie zdobi ogrodowe rabaty, ale dobrze rośnie również w doniczkach i tym samym stanowi efektowną ozdobę balkonów czy tarasów. Całkiem dobrze znosi suszę. Niestety, celozja należy do grona roślin nieco wybrednych i ma określone wymagania. Jakie warunki należy jej zapewnić, aby bujnie rosła? Jak często ją podlewać, aby wypuszczała piękne kwiatostany? Jak najlepiej ją rozmnażać? Dlaczego celozja ma szerokie zastosowania? Podpowiadamy.

Jak pielęgnować begonię?

Rośliny rabatowe
Begonie ze względu na swoje atuty cieszą się w naszym klimacie ogromną popularnością. W zależności od odmiany mogą kwitnąć od wiosny aż do późnej jesieni. W dodatku są odporne na choroby i szkodniki. Świetnie nadają się na rabaty, a także balkony i tarasy – z powodzeniem można uprawiać je w pojemniku. Dzięki nim stworzymy w ogrodzie wielobarwne kompozycje. Begonie w zależności od odmiany mogą być niskie (do 30 cm wysokości), wysokie (do 50 cm) i pnące (polecane na balkony). Szczególnie popularne są begonie bulwiaste i begonie stale kwitnące. Te ostatnie posiadają jeszcze jeden atut – odstraszają ślimaki. Sprawdź, jak pielęgnować begonię, by bujnie rosła i obficie kwitła.

Plektrantus (komarzyca): Uroczo dekoruje i zwalcza komary

Rośliny balkonowe
Gdyby pokusić się o zestawienie roślin, które przodują w skutecznej walce z uporczywymi komarami, to plektrantus zajmuje w nim czołową lokatę. W końcu nie od parady określany jest potocznie, komarzycą albo komarnicą. Wśród wielu fantastycznych walorów, jakie posiada, najczęściej wymienia się charakterystyczny - przypominający kadzidło bądź kamforę - aromat, który wydzielają liście tej nietuzinkowej rośliny. To właśnie jego nie znoszą bzyczące komary. Poza tym plektrantus pięknie dekoruje balkon oraz rabaty. Płożące pędy komarnicy uroczo zwisają z klasycznych donic czy skrzynek i tworzą rewelacyjne kompozycje z innymi roślinami. Dodać też warto, że komarzyca jest wyjątkowo wdzięczna w uprawie. Jakie zapewnić jej stanowisko, by długo cieszyła oczy przepięknymi liśćmi? Dlaczego zabieg uszczykiwania jest kluczowy dla szybkiego wzrostu rośliny? Podpowiadamy.
6 oznak, że za mocno podlewasz kwiaty

6 oznak, że za mocno podlewasz kwiaty

Rośliny balkonowe
Przelanie kwiatów to jeden z największych i najczęstszych problemów jakie można zauważyć. Jeśli roślina źle wygląda, możemy pomyśleć, że brakuje jej wody, a często jest to błąd. Problemem jest to, że w wielu przypadkach oznaki że kwiatek ma za dużo wody są takie same jak te, gdy mu jej brakuje, dlatego poniżej przedstawiamy 6 oznak dzięki którym będziesz w stanie rozpoznać czy twoje rośliny mają za dużo wody.
Rośliny na balkonie

7 roślin na słoneczny balkon

Rośliny balkonowe

Jeśli masz balkon od strony południowej, południowo-wschodniej lub południowo-zachodniej wówczas, aby cieszyć się na nim pięknymi kwiatami i roślinami, musisz z rozwagą dobrać ich gatunki. Większość roślin znacznie lepiej kwitnie w półcieniu, gdyż stanowisko w pełnym słońcu im nie odpowiada.

begonie

Jak pielęgnować begonie?

Kwiaty w Ogrodzie
Begonie należą do roślin ozdobnych i bardzo popularnych. Ojczyzną tych roślin jest Azja,Afryka a także pochodzą z tropikalnych rejonów Ameryki Środkowej i Południowej.Begonie charakteryzują się pięknymi kwiatami i posiadają bardzo ładne i zarazem efektowne liście.Można je uprawiać w doniczkach w domu, na balkonach, tarasach a także bezpośrednio w ogrodzie.

Jak uprawiać truskawki zwisające?

Rośliny doniczkowe
Truskawki zwisające, inaczej pnące można uprawiać na balkonach, trasach i w ogrodzie. Z powodu, iż są one zarówno piękną ozdobą jak i bardzo smaczną przekąską, to z roku na rok zyskują coraz większe grono miłośników. Uprawa tych truskawek nie wymaga wiele miejsca. Najlepiej, jeśli zasadzimy je w donicy kaskadowej lub donicy wiszącej. Truskawki te nazywane są często truskawkami pnącymi, jednak nie są one pnączami, tylko je nieco przypominają, gdyż wypuszczają długie rozłogi.

Jak zrobić kwietnik z palety?

Projekty Ogrodów
W małych ogrodach czy na balkonach każdy centymetr jest ważny, trzeba więc starannie zaplanować całą powierzchnię i najlepiej korzystać z rozwiązań które pozwolą na skumulowanie wielu elementów, zajmując jak najmniej miejsca. Jeśli marzy ci się hodowla własnych ziół, czy nie możesz zdecydować się które kwiaty chcesz posadzić, to dobrym rozwiązaniem będzie kwietnik. Na małej powierzchni zmieścisz wiele roślin. Oryginalny kwietnik stworzysz wykorzystując paletę.
Begonie

Jak uprawiać begonie?

Kwiaty w Ogrodzie
Begonie są pięknymi kwiatami uprawianymi zwykle na balkonach i tarasach. Kwiaty te mają bardzo wiele odmian o różnych formach i kolorach. Begonie lubią ciepło, ponieważ wywodzą się z klimatu tropikalnego. Rosną dobrze nie tylko w słońcu, ale również w cieniu. Zbyt obfite podlewanie begonii może doprowadzić do tego, ze zostaną zaatakowane przez grzyby. Poniżej znajdziecie dokładne wskazówki, które pomogą wam w uprawie begonii.
róże miniaturowe

Jak pielęgnować róże miniaturowe?

Róże
Miniaturowe róże w doniczce stosunkowo niedawno stały się modne i pojawiły się w naszych domach. Zachwycają swoim minimalizmem, licznymi kwiatami w kolorach: czerwonym, białym, żółtym i różowym. Choć kwiaty są piękne i mogą stanowić świetny prezent dla dziewczyny, czy mamy, w praktyce ich pielęgnacja nie jest już tak prosta. Oto kilka wskazówek, jak dbać o miniaturowe róże.