Żurawka: Przepięknie zdobi przez cały rok

Rośliny rabatowe
Jest wśród roślin wieloletnich taka, która swoim nietuzinkowym wyglądem cieszy oczy przez cały rok. Żurawkę - bo o niej mowa - wyróżniają przede wszystkim, przyjmujące przepiękne barwy i ciekawe kształty, finezyjne liście. Fantastycznie komponuje się z rozmaitymi roślinnymi egzemplarzami; zarówno bylinami, trawami czy iglakami. Może także występować jako obwódka dużych drzew. Żurawka najczęściej sadzona jest na rabatach, ale dobrze rośnie również w skalniakach oraz donicach i pojemnikach, a tym samym cudnie zdobi balkony czy trasy. Ma przy tym bardzo małe wymagania uprawowe, co sprawia, że jest wyjątkowo wdzięczna w pielęgnacji. Czego warto dowiedzieć o tej niebanalnej roślinie? Jakie wybrać dla niej stanowisko? Czym najlepiej nawozić? Jak to możliwe, że niektóre gatunki żurawki mogą zmieniać barwy liści? Odpowiedź na te i inne pytania oraz garść wskazówek można znaleźć poniżej.

Kocimiętka Faassena: Bujnie kwitnie przez całe lato

Rośliny rabatowe
Choć kocimiętka to absolutna mistrzyni drugiego planu, bo wspaniale komponuje się z okazałymi różanymi krzewami czy dorodnymi trytomami, to nie można odmówić jej uroku i trudno nie ulec jej czarowi. Spośród ponad 250 gatunków rośliny na szczególną uwagę zasługuje kocimiętka Faassena (Nepeta x faassenii), wyróżniająca się aromatycznymi srebrzysto-zielonymi liśćmi i bujnymi fioletowo-niebieskimi kwiatostanami, które cieszą oczy aż do września. Cudownie dekoruje rabaty, obwódki, żywopłoty, ogródki skalne, tarasy i balkony. Ma przy tym bardzo małe wymagania i jest bardzo wdzięczna w uprawie. Wybaczy pielęgnacyjne błędy i przetrwa w najgorszych warunkach atmosferycznych, z mrozami włącznie. Skrywa też w sobie nietuzinkowe właściwości. Jej aromat skutecznie odstrasza komary i muchy. Jakie stanowisko zapewnić kocimiętce Faassena, aby była obsypana kwiatami przez całe lato? Dlaczego niezbędnym zabiegiem jest podcinanie pędów rośliny? Czym najlepiej ją wzmacniać? Odpowiedź na te i inne pytania oraz garść wskazówek można znaleźć poniżej.

Lwia paszcza: Bujnie kwitnie przez całe lato i ma małe wymagania

Rośliny rabatowe
Lwia paszcza, często określana także wyżlinem wielkim (Antirrhinum majus), zdążyła zjednać sobie rzesze miłośników i to nie tylko w gronie wytrawnych ogrodników. Ma niewygórowane wymagania i wysoką odporność na szkodniki, a tym samym jest wyjątkowo wdzięczna w uprawie. Dzięki absolutnie niebanalnemu wyglądowi lwia paszcza pięknie zdobi rabaty, balkony czy tarasy, ale tutaj nie kończą się jej zastosowania. Fantastycznie prezentuje się również w wazonach (zarówno samodzielne jak i w kompozycjach bukietowych) i - co ważne - w formie ciętej długo zachowuje świeżość. Lwia paszcza kwitnie przez całe lato, ale zdecydowanie najpiękniej w lipcu oraz w sierpniu. Czego jeszcze warto dowiedzieć się o tej nietuzinkowej roślinie? Jakie warunki należy jej zapewnić, aby bujnie rosła w ogrodzie czy na balkonie? Odpowiedź na te i inne pytania można znaleźć poniżej.
6 oznak, że za mocno podlewasz kwiaty

6 oznak, że za mocno podlewasz kwiaty

Rośliny balkonowe
Przelanie kwiatów to jeden z największych i najczęstszych problemów jakie można zauważyć. Jeśli roślina źle wygląda, możemy pomyśleć, że brakuje jej wody, a często jest to błąd. Problemem jest to, że w wielu przypadkach oznaki że kwiatek ma za dużo wody są takie same jak te, gdy mu jej brakuje, dlatego poniżej przedstawiamy 6 oznak dzięki którym będziesz w stanie rozpoznać czy twoje rośliny mają za dużo wody.
Rośliny na balkonie

7 roślin na słoneczny balkon

Rośliny balkonowe

Jeśli masz balkon od strony południowej, południowo-wschodniej lub południowo-zachodniej wówczas, aby cieszyć się na nim pięknymi kwiatami i roślinami, musisz z rozwagą dobrać ich gatunki. Większość roślin znacznie lepiej kwitnie w półcieniu, gdyż stanowisko w pełnym słońcu im nie odpowiada.

róże miniaturowe

Jak pielęgnować róże miniaturowe?

Róże
Miniaturowe róże w doniczce stosunkowo niedawno stały się modne i pojawiły się w naszych domach. Zachwycają swoim minimalizmem, licznymi kwiatami w kolorach: czerwonym, białym, żółtym i różowym. Choć kwiaty są piękne i mogą stanowić świetny prezent dla dziewczyny, czy mamy, w praktyce ich pielęgnacja nie jest już tak prosta. Oto kilka wskazówek, jak dbać o miniaturowe róże.
begonie

Jak pielęgnować begonie?

Kwiaty w Ogrodzie
Begonie należą do roślin ozdobnych i bardzo popularnych. Ojczyzną tych roślin jest Azja,Afryka a także pochodzą z tropikalnych rejonów Ameryki Środkowej i Południowej.Begonie charakteryzują się pięknymi kwiatami i posiadają bardzo ładne i zarazem efektowne liście.Można je uprawiać w doniczkach w domu, na balkonach, tarasach a także bezpośrednio w ogrodzie.
Begonie

Jak uprawiać begonie?

Kwiaty w Ogrodzie
Begonie są pięknymi kwiatami uprawianymi zwykle na balkonach i tarasach. Kwiaty te mają bardzo wiele odmian o różnych formach i kolorach. Begonie lubią ciepło, ponieważ wywodzą się z klimatu tropikalnego. Rosną dobrze nie tylko w słońcu, ale również w cieniu. Zbyt obfite podlewanie begonii może doprowadzić do tego, ze zostaną zaatakowane przez grzyby. Poniżej znajdziecie dokładne wskazówki, które pomogą wam w uprawie begonii.

Lobelia: Co zrobić, by pięknie i bujnie zakwitła?

Rośliny balkonowe
Lobelia to na pierwszy rzut oka roślina wyjątkowo niepozorna, co nie zmienia faktu, że przejść obok niej obojętnie bardzo trudno. Drobniutkie kwiaty, tworzące urocze kopuły, przyciągają wzrok i wpływają kojąco na zmysły. Co więcej, zaliczana jest do grona roślin bardzo mało wymagających w uprawie i nie sprawia kłopotów nawet mało wprawnym w ogrodnictwie miłośnikom flory. Pięknie zdobi ogrody, balkony czy tarasy i m.in dlatego od lat cieszy się ogromną popularnością w Polsce jak i w innych zakątkach świata. Kwitnie długo i obficie, bo aż do późnej jesieni. Jakie warunki należy zapewnić lobelii, aby bujnie się rozrastała? Dlaczego zabieg podlewania jest kluczowy dla jej prawidłowego wzrostu? Jak często należy ją przycinać i nawozić? Garść odpowiedzi i cennych wskazówek można znaleźć poniżej.

Datura: Piękna i niebezpieczna roślina

Krzewy
Datura to niezwykle okazała roślina ozdobna, która nadaje się do uprawy na balkonach, tarasach i w donicach. Nazywana jest trąbą anielską, ponieważ jej cechą charakterystyczną są duże i piękne kwiaty o kształcie lejkowatych trąbek. Roślina jest też wykorzystywana w wielu krajach w medycynie naturalnej – pomaga w leczeniu reumatyzmu, wrzodów, epilepsji czy chorób nerek. Niestety, jest też narkotykiem i silnym halucynogenem, co wykorzystują osoby uzależnione od środków odurzających. Czy datura może być niebezpieczna? Jak powinno się uprawiać tę piękną roślinę?