Jak oszczędzać na emeryturę?

ZUS
Jeszcze jakiś czas temu eksperci twierdzili, że emerytura z podstawowych filarów (ZUS i OFE) będzie równa mniej więcej połowie ostatniego wynagrodzenia. Z najnowszych szacunków wynika jednak, że będzie to jedynie około 30 proc. ostatniej pensji. Jeśli więc będąc na emeryturze, nie chcemy żyć w nędzy, musimy zacząć oszczędzać. A jak to robić? Mamy kilka możliwości. W jesieni życia nie chcesz się martwić o to, jak związać koniec z końcem? O swoje przyszłe dochody musisz zadbać już dziś. Dowiedz się, jak to zrobić.
OFE

Jak czytać informacje od OFE i czy warto go zmienić?

OFE (II filar)
Początek roku to czas, kiedy najczęściej do naszych domów przychodzą listy nadawane przez Otwarte Fundusze Emerytalne (OFE). Większość z nas po pobieżnym obejrzeniu wkłada je do segregatora z dokumentami, gdzie będą leżeć kolejne lata. To błąd. Warto je dokładnie przestudiować i sprawdzić, czy wszystkie składki wpływają na nasze konto. Zapraszam do zapoznania się z poradą, która pomoże wam w czytaniu informacji od OFE i podjęciu decyzji czy warto go zmieniać.
renta czy emerytura - co jest krzystniejsze

Renta czy emerytura - co jest krzystniejsze?

OFE (II filar)
Zbliżasz się do wieku emerytalnego, lecz podupadasz na zdrowiu? Rozważ możliwość przejścia na rentę z tytułu niezdolności do pracy. Może się okazać, że zyskasz na tym finansowo, bo w niektórych przypadkach renty będą wyższe niż emerytury. Takie dziwne i niespotykane w innych krajach zjawisko jest wynikiem wprowadzenia reformy emerytalnej bez reformy systemu rentowego: osobom przechodzącym na emeryturę ZUS wyliczać ma świadczenie na podstawie zgromadzonych składek.

Co wybrać: ZUS czy OFE?

ZUS
Od 1.04. do 31.07. br. możesz zdecydować, gdzie chcesz odkładać pieniądze na emeryturę. Czy tylko w ZUS, czy również w OFE. Jeśli chcesz, aby część two jej składki emerytalnej trafiała do OFE, musisz złożyć odpowiednie oświadczenie w ZUS (znajdziesz je na stronach internetowych ministerstw pracy, finansów, a także ZUS-u i Komisji Nadzoru Finansowego). Oświadczenie możesz złożyć osobiście w dowolnym oddziale ZUS, wysłać pocztą lub przekazać elektronicznie (www.pue.zus.pl), jeśli masz w ZUS-ie potwierdzone konto.
OFE

Jak zostać w OFE?

OFE (II filar)
Otwarte Fundusze Emerytalne (w skrócie OFE) należą do II filaru systemu emerytalnego. Każdy kto podejmuje swoją pierwszą pracę i jest urodzony po 1 stycznia 1969 r. ma miesiąc, by zawrzeć umowę z jednym z OFE. Jeśli w ciągu miesiąca nie zadeklarujemy wyboru funduszu, ZUS zrobi to za nas (czyli losowo przydzieli nas do funduszu). Zastanawiacie się co zrobić, by w związku ze zmianami dotyczącymi wypłat emerytury nadal pozostać w OFE? Od 1 lutego zaczęły obowiązywać nowe przepisy, które pozostawiają każdemu wybór, czy chce na przyszłą emeryturę oszczędzać w otwartym funduszu emerytalnym i ZUS, czy też tylko w ZUS.
zmiany w OFE

Zmiany w OFE: Co trzeba o nich wiedzieć?

OFE (II filar)
Należysz do OFE? Musisz zdecydować, czy w nim zostać. Jeśli nie złożysz w terminie oświadczenia, twoje składki będą trafiać tylko do ZUS-u. Sama musisz wybrać jedną z dwóch możliwości: pierwsza – nadal oszczędzać na przyszłą emeryturę i w OFE, i w ZUS-ie równocześnie, albo druga – tylko w ZUS-ie. Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, co się bardziej opłaca – pozostać w OFE, czy odejść? To zależy m.in. od tego, ile czasu pozostało ci do emerytury oraz od wysokości twojego wynagrodzenia. Przykładowo osoby, które zarabiają powyżej średniej krajowej pensji, i są w wieku 30+ lub 40+, mogą podzielić składkę między OFE i ZUS. To może ci się opłacać. Dlatego że wtedy w OFE zgromadzisz większe składki, które – gdy będą dobrze inwestowane, mogą zwiększyć emeryturę. Natomiast osoby, którym zostało 10 lub mniej lat do emerytury, i pozostaną w OFE, i tak będą miały przekazywane tu środki tylko do listopada 2014 r.! Potem nazbierane przez nich przez lata środki będą sukcesywnie przekazywane do ZUS. Te osoby mogą rozważyć więc zostanie tylko w ZUS-ie.
stawki emerytalne dla kobiet

Emerytura: Jakie stawki dla kobiet?

OFE (II filar)
Świadczenie pełne, pomostowe czy częściowe? Sprawdź, kiedy i do jakiego rodzaju emerytury będziesz miała prawo i co może mieć wpływ na jej wysokość. Co zmiany w przepisach dotyczących emerytur oznaczają dla kobiet, które dziś pracują zawodowo, a na emeryturę przechodzić będą za kilkanaście, kilkadziesiąt lat? Jak długo będziemy pracować? Na jakie emerytury możemy liczyć? Warto to wiedzieć, by nie dać się zaskoczyć i w porę dokonać odpowiedniego wyboru.
OFE czy ZUS

OFE czy ZUS - na co się zdecydować?

ZUS
Choć to trudna decyzja, musimy ją podjąć i to niedługo. Warto jednak wiedzieć, że nasz wybór nie musi być ostateczny. Jeśli zechcemy go zmienić, pod pewnymi warunkami będzie to możliwe. Dawno zapowiedziane zmiany zasad wypłaty emerytur ze środków zgromadzonych w otwartych funduszach emerytalnych niedługo wchodzą w życie. A ponieważ zgodnie z ustawą, fundusze do 31 lipca 2014 r. nie mogą się reklamować, trudno zdobyć informacje, czym się kierować podejmując decyzję. Nie poradzimy ci, co zrobić, ale odpowiemy na pytania, które każdy z nas sobie teraz zadaje. Warto jednak wiedzieć, że Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę, ale zapowiedział przekazanie jej do Trybunału Konstytucyjnego. Dla nas jednak nic to nie zmienia – decyzję i tak musimy podjąć.