Jak pobudzić storczyka do kwitnienia?

Ozdobne
Storczyki nazywane są „klejnotami dżungli”, ponieważ zachwycają swoimi oryginalnymi kwiatami. Choć w naturalnych warunkach rosną w klimacie wilgotnym i ciepłym, w naszych domach ich uprawa nie sprawia większego kłopotu. Jeśli będzie się je odpowiednio podlewało, zraszało oraz aplikowało odżywki, kwiaty mogą zdobić roślinę przez kilka miesięcy. Storczyki, a szczególnie najpopularniejsza ich odmiana – Phalaenopsis – po kilku tygodniach spoczynku, znów wypuszczają nowe kwiatostany. Niestety, czasem dzieje się tak, że po przekwitnięciu przez wiele tygodni nie pojawiają się nowe. W takim przypadku najczęściej wystarczy kilka prostych zabiegów, aby pobudzić roślinę do bujnego wzrostu. Co należy mu zapewnić? Jak wykorzystać do tego znany trik ogrodników?

Patyczak (Rhipsalis): Uprawa i pielęgnacja

Sukulenty
Jeszcze kilkanaście lat temu uprawa sukulentów kojarzyła się przede wszystkim z kaktusami oraz aloesami. Obecnie wybór jest ogromny, sklepy oferują okazy z najdalszych zakątków świata. Sukulenty są niezwykle popularne, ponieważ nie wymagają wielu zabiegów pielęgnacyjnych, przetrwają suszę i nasze zapominalstwo. Przykładem może być Rhipasalis, zwany potocznie patyczakiem, który ma oryginalny pokrój, a na dodatek często kwitnie w domowych warunkach oraz wydaje drobne, podobne do jemioły, owoce. Aby zdobił nasz dom jak najdłużej, trzeba wykonać jedną czynność, która zapewni mu intensywny i zdrowy wzrost. Jak pielęgnować patyczaka?

Cyklameny: Jak je uprawiać, by pięknie rosły?

Byliny
Zainteresowanie domową uprawą roślin doniczkowych nie słabnie, także ze względu na to, że ogromny wybór oferują, m.in., supermarkety. Kwiaty nie są drogie, dlatego szybko znajdują nabywców. Może się wydawać, że z końcem jesieni asortyment jest uboższy. Nic bardziej mylnego, gdyż to czas, kiedy w pełnej krasie jest np. cyklamen perski. Zachwyca on swoim obfitym kwitnieniem, które trwa nieprzerwanie aż do początków wiosny. Cyklamen często jest mylony z fiołkiem alpejskim, który różni się znacząco swoim wyglądem. Cyklamen perski może być oryginalną ozdobą w domu i wbrew pozorom, jego uprawa nie jest skomplikowana, ale trzeba pilnować kilku istotnych zasad.
wilgoć w domu

5 roślin, pochłaniających wilgoć w domu

Rośliny doniczkowe
Wiadomo, że zbyt wysoka wilgotność w pomieszczeniu nie jest zdrowa dla nas i naszego środowiska. Nie tylko niepokoi, utrudnia oddech, ale też sprzyja rozwojowi pleśni i wilgoci na ścianach. Istnieje rozwiązanie tego problemu, rośliny które pochłaniają wilgoć. Oto 5 najlepszych roślin do domu o dużej wilgotności.
rośliny

15 roślin, które nie potrzebują światła

Ozdobne
Wszyscy lubimy mieć w domach piękne, cieszące oczy rośliny. Stanowią one doskonały element dekoracyjny i w niezrównany sposób ożywiają każde wnętrze. Jednak nie zawsze możemy zapewnić im dostęp do światła słonecznego. Co wówczas zrobić? Czy istnieją rośliny, które możemy postawić w najciemniejszym kącie pokoju, a one mimo to będą wspaniale się rozwijać? Oczywiście, że tak. Oto lista 15 roślin, które nie potrzebują dostępu do światła słonecznego, żeby wspaniale rosnąć.

Jak pielęgnować fikusy?

Rośliny doniczkowe
Fikusy to jedne z najpopularniejszych kwiatów doniczkowych. Chętnie stawiamy je w domach, ponieważ są okazałe i z pozoru niewymagające. Jednak, żeby nasze fikusy rosły prawidłowo, nie zrzucały liści i były mocno zielone, należy pielęgnować je zgodnie z kilkoma ważnymi zasadami. Oto one.
Paprocie na ganku

Jak podlewać paprocie?

Rośliny doniczkowe
Paprocie rosną przepięknie w formie dzikiej, jednak trzymane w mieszkaniach mogą się okazać dość wybredne. Odtworzenie naturalnego środowiska dla paproci w domu wymaga nieco wysiłku, jednak gdy nauczymy się jak je prawidłowo podlewać i nawadniać, to będą rosły w naszych mieszkaniach przez wiele lat.
Kaktus Bożonarodzeniowy

Jak pielęgnować kaktusa bożonarodzeniowego (Szlumbergera)?

Rośliny doniczkowe
Najczęściej w okresie od końca października do grudnia w sklepach pojawia się w sprzedaży najwięcej kaktusów bożonarodzeniowych. Większość z nich jest już cała w pąkach lub kwiatach. Najlepiej wybrać takiego, który ma więcej pączków, wówczas będziemy mogli podczas świąt obserwować pojawiające się kolejne pięknie, delikatne kwiaty. Zanim zdecydujesz się na zakup kaktusa bożonarodzeniowego, powinnaś się jednak dowiedzieć jak go pielęgnować. Poniżej znajdziesz kilka porad jak to robić.

Jak usunąć tarczniki z roślin doniczkowych?

Ozdobne
Tarczniki, które atakują stojące w naszych mieszkaniach czy domach rośliny doniczkowe, rozprzestrzeniają się w błyskawicznym tempie. Ślady ich działalności można zaobserwować na spodniej stronie liści. Nazwa owadów bezpośrednio nawiązuje do ich kształtu, a dokładniej owalnej tarczki, którą pokryte są ich ciała. Pokonać je i pozbyć się ich skutecznie jest niezwykle trudno. Nie mniej jednak istnieją domowe sposoby, które pomogą nam względnie skutecznie wyeliminować dokuczliwy problem. Poniżej znajdziesz wszystkie potrzebne wskazówki.
skórka banana nawóz

Jak zrobić nawóz do kwiatów doniczkowych z banana?

Rośliny doniczkowe

Banany zawierają dużo składników odżywczych. Nim wyrzucisz skórkę, zastanów się, jak można ją jeszcze wykorzystać. Z takiej skórki z powodzeniem zrobisz nawóz, który odżywi i wzmocni kwiaty doniczkowe. Jak przygotować nawóz, dowiesz się czytając nasz artykuł.