Jak pielęgnować paproć?

Inne rośliny
Paproć jest jednym z najpopularniejszych kwiatów doniczkowych. Spotkamy ją w wielu polskich domach. Warto wiedzieć, że paprotki są nie tylko piękną ozdobą naszych domów, ale także roślinami oczyszczającymi powietrze. By służyły nam długo, należy je prawidłowo pielęgnować. Podpowiadamy najważniejsze zasady pielęgnacji paproci.

Czym czyścić liście roślin doniczkowych?

Rośliny doniczkowe
Nie masz pomysłu, jak skutecznie, względnie szybko, a przede wszystkim nieinwazyjnie pozbyć się kurzu, który bardzo często osiada na liściach roślin doniczkowych tak pięknie ozdabiających nasze domy i mieszkania? Podpowiemy ci, jak podejść do tego zadania umiejętnie, żeby finalnie wykonać go sprawnie i bez żadnego uszczerbku dla roślin. Sprawdzone sposoby przydadzą się z pewnością niejednemu miłośnikowi roślin.

Jakie rośliny oczyszczą powietrze w domu?

Rośliny doniczkowe
Czy wiesz, że stawiając w mieszkaniu skrzydłokwiat, zielistkę, paprotkę czy epipremnum możesz nie tylko oddychać pełną piersią, ale też znacznie poprawić swoją ogólną psychofizyczną kondycję i jakość snu? Potwierdzają to badania. Eksperci wskazują na związek oczyszczających powietrze roślin ze zmniejszaniem ryzyka wystąpienia chorób, między innymi zapalenia gardła, przewlekłego zapalenia oskrzeli, astmy, nowotworów czy migren. Podpowiadamy, na jakie gatunki roślin doniczkowych postawić i w jaki sposób je pielęgnować, aby pięknie rosły od wiosny do zimy.
Aloes

Jak dbać o aloes?

Rośliny doniczkowe
Aloes charakteryzują grube, jasnozielone i mięsiste liście. Jest on jedną z najłatwiejszych roślin domowych w utrzymaniu. Warto trzymać w domu przynajmniej jedną taką roślinę ze względu na jej właściwości zdrowotne i kosmetyczne. Aloes jest wspaniałym lekiem na oparzenia słoneczne, skaleczenia czy ukąszenia owadów jak również na poprawę funkcji trawiennych.
hortensja suszenie

Jak zasuszyć hortensje?

Kwiaty
Piękne, kolorowe hortensje są najpopularniejszymi kwiatami, stosowanymi w suszonych aranżacjach. Najważniejszym krokiem w zachowaniu i wysuszeniu hortensji jest wybór odpowiedniego czasu, aby je ściąć. Podążaj za krokami, a będziesz na dobrej drodze na stworzenie pięknej kompozycji ze sztucznych kwiatów.
Drzewko Bonsai

Jak pielęgnować drzewko bonsai?

Podstawy Ogrodnictwa
Bonsai to wywodząca się z Chin sztuka miniaturyzacji drzew. Hodowla drzewek bonsai jest trudna oraz wymagająca sporej dawki cierpliwości. Jednak warto poświęcić odrobinę swojego cennego czasu, ponieważ efekt końcowy jest zaskakujący. Żeby drzewko wyglądało ładnie i miało odpowiedni kształt nie możemy zapominać o jego przycinaniu i wykonywaniu innych ważnych czynności. Poniżej znajdziecie wskazówki, które rozwieją wszystkie wasze wątpliwości dotyczące pielęgnacji drzewek bonsai.

Jak wyhodować ananasa w domu?

Sadzenie
Lubisz egzotyczne rośliny? Jeśli tak, zasadź w swoim domu ananasa. Dojrzały owoc kupisz w sklepie już za kilka złotych. Potem wystarczy tylko oddzielić pióropusz (tzw. rozetę) od reszty i zabrać się za ukorzenianie ananasa. Wprawdzie na efekt swojej pracy trochę poczekasz - nowy ananas może pojawić się nawet dopiero po dwóch latach - ale myślę, że warto go zasadzić. Już nim pojawi się owoc, cała roślina będzie stanowić oryginalny element wystroju twojego pokoju.
drzewko bonsai

Jak posadzić i pielęgnować drzewko bonsai?

Inne rośliny
Sztuka bonsai to miniaturyzowanie drzew lub krzewów hodowanych w odpowiednio dobranych, płaskich pojemnikach. Drzewka uzyskujemy poprzez specjalne metody z siewek iglastych lub liściastych. Często jednak drzewka bonsai kosztują dużo pieniędzy… Poniżej przedstawiamy magiczny sposób na wyhodowanie własnego bonsai.
fazy księżyca

Uprawa roślin zgodnie z fazami księżyca

Podstawy Ogrodnictwa
Najbardziej widocznym wpływem księżyca na Ziemi są zjawiska pływów oceanów. Wpływa on też, choć w mniej widoczny sposób na wodę biosferze, m.in. na krążenie płynów w roślinach i glebie, a co za tym idzie, w dużym stopniu wpływa na sam rozwój roślin. Zależnościami między układem ciał niebieskich, w szczególności księżyca, a wzrostem roślin zajmuje się nauka zwana biodynamiką. Warto poznać kilka jej podstawowych zasad.
uprawa pomidorów

Jak sadzić pomidory?

Uprawa Warzyw
Pomidory są bardzo zdrowe, ale te kupowane w sklepach często są w różny sposób modyfikowane i ulepszane. Najlepiej mieć własne. Niestety trzeba mieć do tego kawałek ziemi lub przynajmniej większy balkon. Jednak smak własnych pomidorów w porównaniu ze smakiem pomidorów kupowanych w sklepie jest nieporównywalny. Spróbujcie sami!