Lawenda: Uprawa i nietuzinkowe właściwości

Ozdobne
Intensywny kolor i nietuzinkowy aromat, który posiada i roztacza wokół siebie lawenda, niemal każdemu przynosi na myśl malownicze francuskie pola Prowansji i śródziemnomorskie otoczenie. Nic dziwnego, że pojawia się ogromna ochota, by przenieść ten klimat na własne podwórko. Warto jednak na początku dowiedzieć się, jakich warunków wymaga uprawa lawendy oraz czy poza walorami estetycznymi można ją inaczej wykorzystać. Okazuje się bowiem, że ta niebanalna roślina posiada szereg nietuzinkowych właściwości. Doniczkę z aromatyczną lawendą warto postawić na balkonie czy tarasie, by pozbyć się niechcianych komarów czy innych nieproszonych gości, a woreczek z suszonymi kwiatami umieścić pod poduszką, by poprawić komfort snu i zmniejszyć stres czy nerwowość. Garść cennych wskazówek można znaleźć poniżej.

Lilie drzewiaste: Uprawa i pielęgnacja

Rośliny rabatowe
Na długiej liście kwiatów, których nie powinno zabraknąć latem w żadnym ogrodzie, plasują się lilie drzewiaste - rośliny o nietuzinkowej urodzie. Przejść obok nich obojętnie naprawdę trudno, choćby z uwagi na ich imponujące rozmiary - zwykle przekraczają dwa metry. Poza tym kuszą oczy fantastycznymi barwami i cudnym zapachem, a ponadto są bardzo wdzięczne w uprawie. Wystarczy zapewnić im minimum uwagi, a odwdzięczą się przepięknym wyglądem. Są też wyjątkowo odporne na choroby i działanie szkodników. Jakie stanowisko należy zapewnić liliom drzewiastym, aby cieszyły oczy przez całe lato? Kiedy najlepiej je przesadzać i czym wzmacniać? W towarzystwie jakich roślin będą prezentowały się najpiękniej? Odpowiedź na te i inne pytania można znaleźć poniżej.

Drzewko cytrynowe. Uprawa i pielęgnacja

Drzewa
Obecnie sklepy oferują bogaty wybór roślin doniczkowych. Wśród nich wyróżniają się okazałe palmy lub małe sukulenty, które nie sprawiają wielu kłopotów w uprawie. Czasami sklepy budowlane lub z wyposażeniem wnętrz oferują rośliny egzotyczne, np. drzewka cytrynowe na których rosną dojrzałe owoce. Czy warto je uprawiać w domu? Nic nie stoi na przeszkodzie, ale trzeba się do tego dobrze przygotować oraz pamiętać, że roślina ta wymaga uwagi, a także odpowiednich zabiegów pielęgnacyjnych. Co zrobić, aby drzewko cytrynowe zawsze pięknie kwitło? Kiedy trzeba je przycinać? Jakich czynności wymaga? Czy możliwa jest uprawa drzewek cytrynowych z pestki?
hortensja suszenie

Jak zasuszyć hortensje?

Kwiaty
Piękne, kolorowe hortensje są najpopularniejszymi kwiatami, stosowanymi w suszonych aranżacjach. Najważniejszym krokiem w zachowaniu i wysuszeniu hortensji jest wybór odpowiedniego czasu, aby je ściąć. Podążaj za krokami, a będziesz na dobrej drodze na stworzenie pięknej kompozycji ze sztucznych kwiatów.
skorupki jaj na ślimaki

Jak pozbyć się ślimaków za pomocą skorupek jaj?

Podstawy Ogrodnictwa
Wiedziałaś, że możesz się pozbyć się ślimaków za pomocą łupinek jaj? To bardzo efektywny i organiczny sposób. Równocześnie użyźni glebę. Jeśli nie chcesz, by twoje warzywa i kwiaty w ogródku zjadły ślimaki, zacznij zbierać skorupki już dziś. Poznaj skuteczny sposób na pozbycie się ślimaków.
imbir w doniczce

Jak uprawiać imbir

Rośliny bulwiaste
Jeśli masz ochotę pobawić się domowego ogrodnika, rozważ rozpoczęcie swojej przygody od imbiru. Chociaż znany jest on głównie w formie sproszkowanej przyprawy w torebce lub korzenia, który ścieramy na tarce i dodajemy do herbaty, to imbir można wyhodować samemu. Jest rośliną łatwą w uprawie, a do tego jego bezdyskusyjną zaletą jest to, że świeżą, aromatyczną przyprawę mamy zawsze pod ręką.

Najbardziej trujące rośliny na świecie

Inne rośliny
Rośliny potrafią pięknie udekorować i ożywić przestrzeń, zachwycają barwnymi kwiatami, kształtem i zapachem. Nie wszyscy zdają sobie jednak sprawę, że większość roślin może zawierać w sobie potencjalnie trujące substancje. Czasami spożycie nawet jednego małego nasionka może skończyć się śmiercią. Wystarczy także otrzeć się o roślinę, by zawarte w niej substancje wywołały uciążliwe podrażnienia skóry, obrzęki czy też trudności w oddychaniu. Również w naszych domach i ogrodach rosną krzewy i kwiaty, o których nie powiedzielibyśmy, że są tak niebezpieczne. Które rośliny są najbardziej trujące? Sprawdźmy.

Jak wyhodować ananasa w domu?

Sadzenie
Lubisz egzotyczne rośliny? Jeśli tak, zasadź w swoim domu ananasa. Dojrzały owoc kupisz w sklepie już za kilka złotych. Potem wystarczy tylko oddzielić pióropusz (tzw. rozetę) od reszty i zabrać się za ukorzenianie ananasa. Wprawdzie na efekt swojej pracy trochę poczekasz - nowy ananas może pojawić się nawet dopiero po dwóch latach - ale myślę, że warto go zasadzić. Już nim pojawi się owoc, cała roślina będzie stanowić oryginalny element wystroju twojego pokoju.
Aloes

Jak dbać o aloes?

Rośliny doniczkowe
Aloes charakteryzują grube, jasnozielone i mięsiste liście. Jest on jedną z najłatwiejszych roślin domowych w utrzymaniu. Warto trzymać w domu przynajmniej jedną taką roślinę ze względu na jej właściwości zdrowotne i kosmetyczne. Aloes jest wspaniałym lekiem na oparzenia słoneczne, skaleczenia czy ukąszenia owadów jak również na poprawę funkcji trawiennych.
chwasty sposoby

Jak domowym sposobem pozbyć się chwastów z ogrodu?

Chwasty
Chwasty w ogrodzie to koszmar dla każdego ogrodnika. Trudno się ich pozbyć. Wyrwane połowicznie odrastają z podwójną mocą. Istnieje wiele środków, aby je zwalczyć. Można też zastosować domowe sposoby na odchwaszczenie ogrodu. Jednym z nich jest ten preparat, dzięki któremu usuniesz chwasty.