Ruta zwyczajna: Pomoże pozbyć się pajączków na nogach, odstraszy insekty i koty

Pielęgnacja skóry
Rucie zwyczajnej (Ruta graveolens) przypisuje się szereg nietuzinkowych i - co ciekawe - nie tylko leczniczych właściwości. Przed wiekami wierzono, że jest w stanie odpędzić zło i uroki czy nawet odwrócić czary. Wiązano ją też z czystością. Z przekazów ludowych wiadomo, że panny młode po nocy poślubnej paliły wykonane z niej wianki, co miało symbolizować utracone dziewictwo. W Polsce ruta zwyczajna najczęściej zdobi nasze ogrody i znajduje bardzo praktyczne zastosowanie, bo wyjątkowo skutecznie odstrasza koty i uciążliwe insekty. Sprawdza się też w kosmetyce - zwłaszcza w perfumerii - i w medycynie naturalnej. Pomoże między innymi pozbyć się mało estetycznych "pajączków" na nogach i problemów natury dermatologicznej.

Superfoods, które możesz uprawiać na balkonie

Odżywianie
Superfoods, czyli superzdrowe produkty żywnościowe, kilka lat temu zatrzęsły rynkiem. Obecnie są nieodłącznym elementem zdrowych diet, jednak w szczególności tych odchudzających. W związku z tym, że są naprawdę popularne i zdrowe, ich cena nie jest niska. Przykładowo, za kilogramowe opakowanie jagód goji zapłacimy około 50 złotych! Wiedzmy jednak, że zarówno jagody goji, jak i inne popularne superfoods, możemy wyhodować we własnym ogrodzie lub na balkonie. Podpowiadamy, w jaki sposób to zrobić oraz które rośliny sprawdzą się najlepiej.

Naturalne nawozy do kwiatów

Rośliny balkonowe
Nawożenie kwiatów to bardzo ważny zabieg pielęgnacyjny, o którym niestety często zapominamy. Dzięki regularnemu nawożeniu rośliny lepiej rosną, szybciej kwitną, są zdrowsze i piękniej wyglądają. Jednak pamiętajmy, że różne rodzaje kwiatów wymagają stosowania innego preparatu. W końcu nawóz nawozowi nierówny. W sklepach spotkamy ich różne postacie - od płynnych po sypkie. Jednak oprócz naturalnych składników zawierają one również substancje pochodzenia chemicznego, które nie wpływają dobrze na kwiaty. Warto zastąpić je w pełni naturalnymi nawozami, które przygotujemy samodzielnie. Podpowiadamy kilka najskuteczniejszych.
hortensja suszenie

Jak zasuszyć hortensje?

Kwiaty
Piękne, kolorowe hortensje są najpopularniejszymi kwiatami, stosowanymi w suszonych aranżacjach. Najważniejszym krokiem w zachowaniu i wysuszeniu hortensji jest wybór odpowiedniego czasu, aby je ściąć. Podążaj za krokami, a będziesz na dobrej drodze na stworzenie pięknej kompozycji ze sztucznych kwiatów.

Jak wyhodować ananasa w domu?

Sadzenie
Lubisz egzotyczne rośliny? Jeśli tak, zasadź w swoim domu ananasa. Dojrzały owoc kupisz w sklepie już za kilka złotych. Potem wystarczy tylko oddzielić pióropusz (tzw. rozetę) od reszty i zabrać się za ukorzenianie ananasa. Wprawdzie na efekt swojej pracy trochę poczekasz - nowy ananas może pojawić się nawet dopiero po dwóch latach - ale myślę, że warto go zasadzić. Już nim pojawi się owoc, cała roślina będzie stanowić oryginalny element wystroju twojego pokoju.
Aloes

Jak dbać o aloes?

Rośliny doniczkowe
Aloes charakteryzują grube, jasnozielone i mięsiste liście. Jest on jedną z najłatwiejszych roślin domowych w utrzymaniu. Warto trzymać w domu przynajmniej jedną taką roślinę ze względu na jej właściwości zdrowotne i kosmetyczne. Aloes jest wspaniałym lekiem na oparzenia słoneczne, skaleczenia czy ukąszenia owadów jak również na poprawę funkcji trawiennych.
Drzewko Bonsai

Jak pielęgnować drzewko bonsai?

Podstawy Ogrodnictwa
Bonsai to wywodząca się z Chin sztuka miniaturyzacji drzew. Hodowla drzewek bonsai jest trudna oraz wymagająca sporej dawki cierpliwości. Jednak warto poświęcić odrobinę swojego cennego czasu, ponieważ efekt końcowy jest zaskakujący. Żeby drzewko wyglądało ładnie i miało odpowiedni kształt nie możemy zapominać o jego przycinaniu i wykonywaniu innych ważnych czynności. Poniżej znajdziecie wskazówki, które rozwieją wszystkie wasze wątpliwości dotyczące pielęgnacji drzewek bonsai.
drzewko bonsai

Jak posadzić i pielęgnować drzewko bonsai?

Inne rośliny
Sztuka bonsai to miniaturyzowanie drzew lub krzewów hodowanych w odpowiednio dobranych, płaskich pojemnikach. Drzewka uzyskujemy poprzez specjalne metody z siewek iglastych lub liściastych. Często jednak drzewka bonsai kosztują dużo pieniędzy… Poniżej przedstawiamy magiczny sposób na wyhodowanie własnego bonsai.
gwiazdnica pospolita

Jakie właściwości i zastosowanie posiada gwiazdnica pospolita?

Kwiaty
Gwiazdnica pospolita to delikatna roślina, łatwa do zignorowania. Jej długie cienkie łodygi z maleńkimi kwiatami rosną wszędzie. Uważana jest przez wielu za chwast. Dawniej gwiazdnicę wykorzystywano w celach leczniczych. Wykazuje działanie przeciwzapalne, antybakteryjne oraz wykrztuśne. Poznaj jej niesamowite właściwości i dowiedz się gdzie możesz ją wykorzystać.
róża chińska

Jak pielęgnować różę chińską?

Krzewy
Róża chińska jest to roślina rosnąca w tropikalnych obszarach Azji. Jest to ciemnozielony krzew o ząbkowatych brzegach liści. Kwiaty w kształcie trąbek są koloru czerwonego, różowego, żółtego i pomarańczowego. Ze środka kwiatu wystają zrośnięte ze sobą pręciki.