Hortensja: Co zrobić, by bujnie rosła? Jakie choroby najczęściej ją atakują?

Rośliny rabatowe
Okazałe i dorodnie kwitnące hortensje to najpiękniejsza ozdoba ogrodu. By jednak cieszyły oczy zdrowym wyglądem i nie straciły swoich walorów dekoracyjnych, trzeba dołożyć odpowiednich starań i zapewnić im odpowiednie warunki do wzrostu. Jeśli hortensje nie są pielęgnowane w odpowiedni sposób, bardzo często zapadają na choroby. Chloroza, szara pleśń, plamistość liści, zgnilizna korzeni oraz inwazja mączniaka prawdziwego - to największe zagrożenia, jakie na nie czyhają. Jak wesprzeć kwitnienie i wzrost hortensji? Co zrobić, gdy na jej liściach pojawi się szarawy, pajęczynowaty bądź żółty nalot? Dlaczego tak ważny jest lekko kwaśny odczyn gleby, przycinanie pędów i staranne oczyszczanie podłoża? Podpowiadamy.

Żurawka: Przepięknie zdobi przez cały rok

Rośliny rabatowe
Jest wśród roślin wieloletnich taka, która swoim nietuzinkowym wyglądem cieszy oczy przez cały rok. Żurawkę - bo o niej mowa - wyróżniają przede wszystkim, przyjmujące przepiękne barwy i ciekawe kształty, finezyjne liście. Fantastycznie komponuje się z rozmaitymi roślinnymi egzemplarzami; zarówno bylinami, trawami czy iglakami. Może także występować jako obwódka dużych drzew. Żurawka najczęściej sadzona jest na rabatach, ale dobrze rośnie również w skalniakach oraz donicach i pojemnikach, a tym samym cudnie zdobi balkony czy trasy. Ma przy tym bardzo małe wymagania uprawowe, co sprawia, że jest wyjątkowo wdzięczna w pielęgnacji. Czego warto dowiedzieć o tej niebanalnej roślinie? Jakie wybrać dla niej stanowisko? Czym najlepiej nawozić? Jak to możliwe, że niektóre gatunki żurawki mogą zmieniać barwy liści? Odpowiedź na te i inne pytania oraz garść wskazówek można znaleźć poniżej.

Kocimiętka Faassena: Bujnie kwitnie przez całe lato

Rośliny rabatowe
Choć kocimiętka to absolutna mistrzyni drugiego planu, bo wspaniale komponuje się z okazałymi różanymi krzewami czy dorodnymi trytomami, to nie można odmówić jej uroku i trudno nie ulec jej czarowi. Spośród ponad 250 gatunków rośliny na szczególną uwagę zasługuje kocimiętka Faassena (Nepeta x faassenii), wyróżniająca się aromatycznymi srebrzysto-zielonymi liśćmi i bujnymi fioletowo-niebieskimi kwiatostanami, które cieszą oczy aż do września. Cudownie dekoruje rabaty, obwódki, żywopłoty, ogródki skalne, tarasy i balkony. Ma przy tym bardzo małe wymagania i jest bardzo wdzięczna w uprawie. Wybaczy pielęgnacyjne błędy i przetrwa w najgorszych warunkach atmosferycznych, z mrozami włącznie. Skrywa też w sobie nietuzinkowe właściwości. Jej aromat skutecznie odstrasza komary i muchy. Jakie stanowisko zapewnić kocimiętce Faassena, aby była obsypana kwiatami przez całe lato? Dlaczego niezbędnym zabiegiem jest podcinanie pędów rośliny? Czym najlepiej ją wzmacniać? Odpowiedź na te i inne pytania oraz garść wskazówek można znaleźć poniżej.
hortensja suszenie

Jak zasuszyć hortensje?

Kwiaty
Piękne, kolorowe hortensje są najpopularniejszymi kwiatami, stosowanymi w suszonych aranżacjach. Najważniejszym krokiem w zachowaniu i wysuszeniu hortensji jest wybór odpowiedniego czasu, aby je ściąć. Podążaj za krokami, a będziesz na dobrej drodze na stworzenie pięknej kompozycji ze sztucznych kwiatów.

Choroby hortensji: Jak je rozpoznać i zwalczać?

Ozdobne
Hortensje to jedne z najpiękniejszych kwitnących krzewów. Ich okazałe, osiągające nawet 30 cm średnicy kwiatostany wzbudzają zachwyt i stanowią wspaniałą ozdobę ogrodów. Hortensja obficie kwitnie od czerwca do września, a ponownie zakwitnąć może nawet jesienią. W zależności od odmiany kwiaty są białe, kremowe, różowe lub niebieskie – można je też barwić, stosując specjalne preparaty. Często jednak nasz krzew prawie w ogóle nie kwitnie, a jego liście żółkną i brązowieją. Winne mogą być choroby i szkodniki, ale też nieprawidłowa pielęgnacja rośliny. Podpowiadamy, jak sprawić, by hortensja długo i obficie kwitła.
Begonie

Jak uprawiać begonie?

Kwiaty w Ogrodzie
Begonie są pięknymi kwiatami uprawianymi zwykle na balkonach i tarasach. Kwiaty te mają bardzo wiele odmian o różnych formach i kolorach. Begonie lubią ciepło, ponieważ wywodzą się z klimatu tropikalnego. Rosną dobrze nie tylko w słońcu, ale również w cieniu. Zbyt obfite podlewanie begonii może doprowadzić do tego, ze zostaną zaatakowane przez grzyby. Poniżej znajdziecie dokładne wskazówki, które pomogą wam w uprawie begonii.
Lilia

Jak pielęgnować lilie?

Rośliny cebulowe
Lilie są kwiatami cebulowymi. Choć uważane są za kwiaty ogrodowe to tzw, mieszańce azjatyckie można hodować także w mieszkaniu. Kwitnąca roślina jest kwiatem dostojnym i eleganckim.
gwiazdnica pospolita

Jakie właściwości i zastosowanie posiada gwiazdnica pospolita?

Kwiaty
Gwiazdnica pospolita to delikatna roślina, łatwa do zignorowania. Jej długie cienkie łodygi z maleńkimi kwiatami rosną wszędzie. Uważana jest przez wielu za chwast. Dawniej gwiazdnicę wykorzystywano w celach leczniczych. Wykazuje działanie przeciwzapalne, antybakteryjne oraz wykrztuśne. Poznaj jej niesamowite właściwości i dowiedz się gdzie możesz ją wykorzystać.
Bratki w donicach

Jak wysiewać bratki?

Kwiaty w Ogrodzie
Bratki są roślinami dwuletnimi, jednak należy pamiętać, że kwitnące sadzonki które można kupić w sklepach ogrodniczych mają już rok. Oczywiście łatwiej jest kupić gotowe i je zasadzić, jednak jeśli je sami wysiejemy to będziemy mieć większą satysfakcję no i oczywiście więcej zaoszczędzonych pieniędzy w portfelu.
portulaka warzywna

Jakie właściwości posiada portulaka warzywna?

Kwiaty
Jeśli zauważysz tę roślinę na swoim podwórku, nie spiesz się z jej wyrwaniem. Portulaka jest dobrze znana ogrodnikom. Trzeba być bardzo wytrwałym, by się jej pozbyć. Jej pędy są niezwykle silne i roślina może żyć nawet 25 lat. Okazuje się, że portulaka posiada niezwykłe właściwości. To grzech ich nie wykorzystać.