Choroby hortensji: Jak je rozpoznać i zwalczać?

Ozdobne
Hortensje to jedne z najpiękniejszych kwitnących krzewów. Ich okazałe, osiągające nawet 30 cm średnicy kwiatostany wzbudzają zachwyt i stanowią wspaniałą ozdobę ogrodów. Hortensja obficie kwitnie od czerwca do września, a ponownie zakwitnąć może nawet jesienią. W zależności od odmiany kwiaty są białe, kremowe, różowe lub niebieskie – można je też barwić, stosując specjalne preparaty. Często jednak nasz krzew prawie w ogóle nie kwitnie, a jego liście żółkną i brązowieją. Winne mogą być choroby i szkodniki, ale też nieprawidłowa pielęgnacja rośliny. Podpowiadamy, jak sprawić, by hortensja długo i obficie kwitła.

Czosnek ozdobny: Uprawa i pielęgnacja

Ozdobne
Czosnek ozdobny to idealna roślina dla początkujących ogrodników – nie wymaga skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych, a zachwyca ogromnym i barwnym kwiatostanem. Duże „puchate” kule widoczne są z daleka i sprawiają, że ogród czy rabata zyskują niepowtarzalny styl. Czosnek ozdobny to roślina końca wiosny, ale żeby móc się nią cieszyć, do ziemi należy wsadzić jej cebulki już wczesną jesienią. Poznaj najpiękniejsze odmiany i wskazówki dotyczące uprawy czosnku.

Trawy ozdobne do ogrodu

Trawy
Trawy ozdobne podbijają polskie ogrody. Nic dziwnego, ponieważ są łatwe w uprawie, odporne na szkodniki i niewymagające. A co najważniejsze – stanowią efektowne dopełnienie każdej aranżacji. W zależności od gatunku osiągają od 30 do nawet 200 cm wysokości. Mają różnorodne kwiatostany – delikatne i smukłe lub bujne i rozrośnięte. Mogą być główną ozdobą ogrodu lub oryginalnym tłem dla innych roślin. Ich dużym atutem jest też możliwość uprawy w donicach, dzięki czemu to idealna dekoracja balkonów i tarasów. Jakie gatunki traw najlepiej sprawdzają się w polskich warunkach?
hortensja suszenie

Jak zasuszyć hortensje?

Kwiaty
Piękne, kolorowe hortensje są najpopularniejszymi kwiatami, stosowanymi w suszonych aranżacjach. Najważniejszym krokiem w zachowaniu i wysuszeniu hortensji jest wybór odpowiedniego czasu, aby je ściąć. Podążaj za krokami, a będziesz na dobrej drodze na stworzenie pięknej kompozycji ze sztucznych kwiatów.
Lilia

Jak pielęgnować lilie?

Rośliny cebulowe
Lilie są kwiatami cebulowymi. Choć uważane są za kwiaty ogrodowe to tzw, mieszańce azjatyckie można hodować także w mieszkaniu. Kwitnąca roślina jest kwiatem dostojnym i eleganckim.
Bratki w donicach

Jak wysiewać bratki?

Kwiaty w Ogrodzie
Bratki są roślinami dwuletnimi, jednak należy pamiętać, że kwitnące sadzonki które można kupić w sklepach ogrodniczych mają już rok. Oczywiście łatwiej jest kupić gotowe i je zasadzić, jednak jeśli je sami wysiejemy to będziemy mieć większą satysfakcję no i oczywiście więcej zaoszczędzonych pieniędzy w portfelu.
Begonie

Jak uprawiać begonie?

Kwiaty w Ogrodzie
Begonie są pięknymi kwiatami uprawianymi zwykle na balkonach i tarasach. Kwiaty te mają bardzo wiele odmian o różnych formach i kolorach. Begonie lubią ciepło, ponieważ wywodzą się z klimatu tropikalnego. Rosną dobrze nie tylko w słońcu, ale również w cieniu. Zbyt obfite podlewanie begonii może doprowadzić do tego, ze zostaną zaatakowane przez grzyby. Poniżej znajdziecie dokładne wskazówki, które pomogą wam w uprawie begonii.
portulaka warzywna

Jakie właściwości posiada portulaka warzywna?

Kwiaty
Jeśli zauważysz tę roślinę na swoim podwórku, nie spiesz się z jej wyrwaniem. Portulaka jest dobrze znana ogrodnikom. Trzeba być bardzo wytrwałym, by się jej pozbyć. Jej pędy są niezwykle silne i roślina może żyć nawet 25 lat. Okazuje się, że portulaka posiada niezwykłe właściwości. To grzech ich nie wykorzystać.
Sadzenie bratków

Jak sadzić bratki?

Kwiaty w Ogrodzie
Bratki są jednymi z najpopularniejszych kwiatów zdobiących parki i ogrody. Są to rośliny dwuletnie, jednak należy wiedzieć, że te kwitnące kupione w sklepach ogrodniczych mają już 1 rok. Bratki pięknie się prezentują wśród bylin, krzewów, na rabatach i kwietnikach.
Petunie

Jak sadzić petunie?

Kwiaty w Ogrodzie
Petunie są jednymi z popularniejszych kwiatów uprawianych na balkonach i w ogrodach. Cieszą one nas mnóstwem pięknych kwiatów zaś niektóre odmiany dodatkowo wspaniałym zapachem.