Rośliny, które odstraszają szkodniki

Szkodniki, Choroby, Problemy
Niemal każdy posiadacz ogrodu czy działki choć raz skarżył się na obecność wśród roślin różnego rodzaju szkodników. Gniazdo mrówek, plaga mszyc, pełzające ślimaki i kopiące tunele krety nie tylko rujnują ogródek i niszczą kwiaty, ale także zmniejszają plony na działce. Aby się ich pozbyć, często trzeba sięgnąć po silne środki chemiczne. Na szczęście z pomocą mogą przyjść naturalne metody – wystarczy umieścić wśród grządek i rabat kilka roślin, które odstraszają szkodniki. To podwójna korzyść, ponieważ większość z nich pięknie wygląda i intensywnie pachnie. Które z nich są naszymi sprzymierzeńcami w walce ze szkodnikami?

Chwasty, które wzmacniają zdrowie

Ziołolecznictwo
Rosną wszędzie – na łąkach, w lasach, parkach czy nawet w naszych przydomowych ogrodach. Niepozorne chwasty albo nie zwracają naszej uwagi, albo chcemy jak najszybciej się ich pozbyć. Tymczasem wiele z nich to zioła o niezwykle korzystnych właściwościach dla naszego zdrowia. Mniszek lekarski, pokrzywa czy podbiał to tylko kilka z nich, które dzięki cennym substancjom, wzmacniają organizm i pomagają walczyć z różnymi chorobami. Podpowiadamy, w czym mogą pomóc nam pospolite chwasty i w jaki sposób można je wykorzystać.

Niezawodne naturalne sposoby na ukorzenianie roślin

Rośliny doniczkowe
Rośliny koją zmysły, pomagają się zrelaksować, doskonale oczyszczają powietrze i - rzecz jasna - fantastycznie dekorują. O ich rozlicznych walorach wszyscy przekonują się choćby podczas obecnej pandemii związanej z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Okazuje się, że aby pozyskać młode okazy ulubionych gatunków, wcale nie trzeba od razu biec do sklepu po nowe egzemplarze roślin czy sięgać po gotowe ukorzeniacze. W rozmnożeniu roślin ogrodowych bądź doniczkowych pomogą każdemu miłośników flory w pełni naturalne substancje, które niemal każdy ma w zasięgu ręki. Poniżej można znaleźć garść wskazówek, jak w roli naturalnych ukorzeniaczy roślin wykorzystać aromatyczny cynamon, leczniczy aloes, oczyszczając ocet jabłkowy, słodki miód, bądź znaną ze swoich przeciwbólowych właściwości aspirynę.
Krwawnik pospolity

8 chwastów, które leczą

Zioła
Chwasty te występują niemal w każdym ogrodzie. Wydają się być bezużyteczne i zazwyczaj staramy się ich za wszelką cenę pozbyć. Warto się jednak zastanowić, gdyż za ich pomocą można wyleczyć wiele dolegliwości.

Jak wyhodować natkę pietruszki w domu?

Zioła
Natka pietruszki to nie tylko świetny dodatek do ziemniaków czy kanapek, ale również bardzo ładna roślinka, którą bez problemu możemy uprawiać w doniczce. Pietruszkę możemy wysiać, jednak wówczas na efekty w postaci natki będzie trzeba bardzo długo czekać. Najlepiej zasadzić w doniczce korzeń pietruszki - wówczas natka pojawi się niemal błyskawicznie.
Mięta

Jak posadzić miętę?

Uprawa Ziół
Jeśli lubisz herbatę miętową lub używasz mięty do różnych potraw zastanów się nad posadzeniem mięty w ogrodzie zamiast kupowania jej co chwilę w supermarkecie. Posadzenie mięty nie jest trudne zaś sama mięta przyjmuje się bardzo dobrze i nie ma dużych wymagań.
zioła

3 najlepsze sposoby przechowywania ziół

Zioła
Coraz więcej osób decyduje się na własną uprawę ziół. Jednak często bywa tak, że nie jesteśmy w stanie zużyć ich, zanim zwiędną. Chcielibyśmy także cieszyć się wspaniałym aromatem i smakiem ziół przez cały rok, a nie tylko wiosną i latem. Co zatem zrobić, by zachować ich właściwości na dłużej? Zamrozić, zasuszyć, zamknąć w pojemniczkach? Poniżej poznasz trzy najlepsze sposoby przechowywania ziół i dowiesz się, kiedy najlepiej je stosować.
Szpinak nowozelandzki

Jak uprawiać szpinak nowozelandzki?

Zioła
Szpinak nowozelandzki (Trętwian czterorożny) nie jest odporny na mróz zatem należy go sadzić do gruntu najwcześniej w drugiej połowie maja gdy temperatura wynosi 15 – 20 stopni C.
Babka

Lecznicze właściwości babki zwyczajnej

Zioła
Na pewno pamiętacie jak w dzieciństwie przykładaliście potarty w dłoniach liść babki zwyczajnej do kolana stłuczonego podczas karkołomnej wspinaczki na płot. Niestety to popularne w apteczkach naszych babć ziele dziś jest już właściwie zapomniane i kiedy wyrasta na naszym trawniku, często traktujemy je jak zwykły chwast. Warto zapoznać się z listą właściwości babki, by móc powrócić do dawnych tradycji naturalnego lecznictwa i wykorzystywać to zioło w codziennych kuracjach!

Jak zrobić kwietnik z palety?

Projekty Ogrodów
W małych ogrodach czy na balkonach każdy centymetr jest ważny, trzeba więc starannie zaplanować całą powierzchnię i najlepiej korzystać z rozwiązań które pozwolą na skumulowanie wielu elementów, zajmując jak najmniej miejsca. Jeśli marzy ci się hodowla własnych ziół, czy nie możesz zdecydować się które kwiaty chcesz posadzić, to dobrym rozwiązaniem będzie kwietnik. Na małej powierzchni zmieścisz wiele roślin. Oryginalny kwietnik stworzysz wykorzystując paletę.