Jak pielęgnować bazylię?

Zioła
Bazylia jest aromatyczną rośliną, która znajduje zastosowanie szczególnie w kuchni włoskiej. Jej aromatyczny, słodki i odrobinę piekący smak świetnie komponuje się z pomidorami, serami oraz przeróżnymi sałatkami. Choć bez problemu można nabyć suszoną przyprawę, to żywe i świeże liście intensywniej pachną oraz są smaczniejsze. W sklepach można kupić żywe sadzonki, które bez problemu mogą przez kilka miesięcy rosnąć na kuchennym parapecie. Jak je pielęgnować, by można było z niej jak najdłużej korzystać?

Kocanka włoska. Właściwości i zastosowania

Przyprawy
Kocanka włoska pochodzi z ciepłych krajów południowej Europy, jednak można ją uprawiać również w Polsce. Choć z daleka wygląda pospolicie i do złudzenia przypomina wrotycz, wielu zachwyca się jej drobnymi, żółtymi kwiatkami. Okazuje się, że posiada walory często wykorzystywane przez współczesną fitoterapię. Warto wiedzieć, że kocanka jest również przydatna w kulinariach, bowiem można ją dodawać do wielu potraw, co pozwala uzyskać aromatyczny i wyrazisty smak. Na tym nie kończą się jej niezwykłe właściwości, gdyż pomoże również pozbyć się szkodników w domu. O tym, w czym może pomóc kocanka i jak ją stosować, przekonasz się w poniżej.

Lubczyk ogrodowy: Właściwości i zastosowania

Zioła
Lubczyk ogrodowy jest rośliną, którą powszechnie stosuje się w kulinariach. Jej charakterystyczny smak, początkowo gorzki, który przechodzi w pikantny i przyjemnie cierpki, znalazł zastosowanie w wielu uniwersalnych przyprawach. Dzięki lubczykowi można wydobyć idealny aromat domowego rosołu oraz wzbogacić smak past kanapkowych, różnych mięs czy pieczywa. Roślina ta znajduje zastosowanie nie tylko w kuchni. Zarówno korzeń, jak i liście, mają działanie lecznicze. Wykorzystuje się je w profilaktyce schorzeń związanych z układem moczowym, trawiennym czy krążenia. Zawarte w nim substancje czynne mają potencjał antybakteryjny, co świetnie się sprawdza w np. w pielęgnacji skóry. To nie jedyne zalety w włączenia tej niezwykłej rośliny do codziennej diety. Co trzeba wiedzieć o lubczyku? Jakie ma jeszcze właściwości?

Niezawodne naturalne sposoby na ukorzenianie roślin

Rośliny doniczkowe
Rośliny koją zmysły, pomagają się zrelaksować, doskonale oczyszczają powietrze i - rzecz jasna - fantastycznie dekorują. O ich rozlicznych walorach wszyscy przekonują się choćby podczas obecnej pandemii związanej z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Okazuje się, że aby pozyskać młode okazy ulubionych gatunków, wcale nie trzeba od razu biec do sklepu po nowe egzemplarze roślin czy sięgać po gotowe ukorzeniacze. W rozmnożeniu roślin ogrodowych bądź doniczkowych pomogą każdemu miłośników flory w pełni naturalne substancje, które niemal każdy ma w zasięgu ręki. Poniżej można znaleźć garść wskazówek, jak w roli naturalnych ukorzeniaczy roślin wykorzystać aromatyczny cynamon, leczniczy aloes, oczyszczając ocet jabłkowy, słodki miód, bądź znaną ze swoich przeciwbólowych właściwości aspirynę.

Jak wyhodować natkę pietruszki w domu?

Zioła
Natka pietruszki to nie tylko świetny dodatek do ziemniaków czy kanapek, ale również bardzo ładna roślinka, którą bez problemu możemy uprawiać w doniczce. Pietruszkę możemy wysiać, jednak wówczas na efekty w postaci natki będzie trzeba bardzo długo czekać. Najlepiej zasadzić w doniczce korzeń pietruszki - wówczas natka pojawi się niemal błyskawicznie.
Mięta

Jak posadzić miętę?

Uprawa Ziół
Jeśli lubisz herbatę miętową lub używasz mięty do różnych potraw zastanów się nad posadzeniem mięty w ogrodzie zamiast kupowania jej co chwilę w supermarkecie. Posadzenie mięty nie jest trudne zaś sama mięta przyjmuje się bardzo dobrze i nie ma dużych wymagań.
Zielona cebula - uprawa

Jak uprawiać zieloną cebulkę w domu?

Zioła
Uprawa ziół i warzyw w domu jest dość trudna z uwagi na niewielką ilość miejsca. Jednak nawet wówczas, gdy dysponujemy małym parapetem to możemy to zrobić - wystarczy się dobrze zorganizować i wykorzystać dostępną powierzchnię nie tylko w poziomie, ale również w pionie. Poniżej przedstawiam sprytny sposób na uprawę zielonej cebuli.
Krwawnik pospolity

8 chwastów, które leczą

Zioła
Chwasty te występują niemal w każdym ogrodzie. Wydają się być bezużyteczne i zazwyczaj staramy się ich za wszelką cenę pozbyć. Warto się jednak zastanowić, gdyż za ich pomocą można wyleczyć wiele dolegliwości.
Szczypiorek

Jak wyhodować zimą szczypiorek?

Zioła
Zdrowy szczypiorek można bardzo szybko i łatwo wyhodować samemu. W porze kiedy szczypiorek jest trudno dostępnym produktem lub jest dość drogi możemy w prosty sposób otrzymać własny. Wystarczy zrobić małe zakupy i mieć dobre chęci.
Bazylia

Jak używać bazylię?

Uprawa Ziół
Bazylia jest niezwykle cenionym ziołem, za swoje wszechstronne zastosowanie jako przyprawa, jako lekarstwo, jako środek czyszczący. Przeczytaj nasze porady dotyczące tego niezwykle wonnego zioła.