Rośliny na Boże Narodzenie

Rośliny doniczkowe
Pięknie zdobić nasze domy i mieszkania w okresie Bożego Narodzenia może nie tylko bodaj najpopularniejsza świąteczna roślina, czyli gwiazda betlejemska albo też grudnik, ale też cyklamen perski czy azalia. Zarówno ten pierwszy jak i ta druga przyciągają wzrok zjawiskowymi kwiatami i nie są szalenie wymagające w uprawie. Jakich zasad pielęgnacyjnych przestrzegać, aby piękne rosły i cieszyły nasze oczy właśnie w święta? Poniżej znajdziesz wszystkie wskazówki.

Jak pielęgnować paproć?

Inne rośliny
Paproć jest jednym z najpopularniejszych kwiatów doniczkowych. Spotkamy ją w wielu polskich domach. Warto wiedzieć, że paprotki są nie tylko piękną ozdobą naszych domów, ale także roślinami oczyszczającymi powietrze. By służyły nam długo, należy je prawidłowo pielęgnować. Podpowiadamy najważniejsze zasady pielęgnacji paproci.

Rośliny: Które mogą okazać się niebezpieczne?

Rośliny doniczkowe
Rośliny doniczkowe i nie tylko - choć pięknie dekorują i wprowadzają dużo pozytywnej energii do naszych domów i mieszkań - mogą w określonych sytuacjach okazać się bardzo niebezpieczne. Na czarnej liście widnieją między innymi: poinsecja nadobna, czyli popularna gwiazda betlejemska, cis pospolity i żywotnik zachodni, amarylis, mahonia pospolita, difenbachia czy śnieguliszka biała. Podpowiadamy, jak się z nimi obchodzić i na co szczególnie zwrócić uwagę.
Gwiazda Betlejemska

Jak pielęgnować gwiazdę betlejemską (Poinsecja)?

Kwiaty

Poinsecja (wilczomlecz nadobny) – zwana często gwiazdą getlejemską -  niemal co roku gości w naszym domu na święta Bożego Narodzenia. Liście są przeważnie czerwone, ale można je spotkać również w innych kolorach. Roślina ta staje się coraz bardziej popularna i pożądana w naszych domach. Martwisz się, czy twoja Gwiazda Betlejemska przetrwa cały świąteczny, sezon zanim opadną liście i kwiaty? Poniżej zamieszaczamy kilka informacji, które zapobiegną takim problemom.

Gwiazda Betlejemska

Jak pielęgnować Gwiazdę Betlejemską przez cały rok?

Kwiaty
Jeżeli twoja Gwiazda Betlejemska (Poinsecja) dotrwała do nowego roku i nie zrzuciła liści i kwiatów, oznacza, że okres kryzysowy minął. Przeżyła szok przeniesienia jej ze szklarni do warunków domowych. W tej sytuacji możesz spróbować hodować ją do następnego roku. Poniżej znajdziesz kilka informacji jak to zrobić.
drzewko szczęścia

Jakie właściwości lecznicze posiada grubosz, drzewko szczęścia?

Rośliny doniczkowe
Grubosz, zwany również drzewkiem szczęścia, znajdziemy praktycznie w każdym domu. Niektórych przyciąga jej wygląd, podczas gdy inni uważają, że jest w stanie przyciągnąć pieniądze do domu. Lecz nie każdy wie, że grubosz posiada właściwości lecznicze, które pomogą pozbyć się wielu chorób. Roślina ta ma właściwości przeciwzapalne, przeciwwirusowe i przeciwbakteryjne. Czytając nasz artykuł dowiesz się w jakich chorobach grubosz może ci pomóc.
Kaktus bożonarodzeniowy, Grudnik, Zygokaktus, Schlumbergera truncata

Jak pielęgnować grudnika?

Rośliny doniczkowe
Grudnik, inaczej kaktus bożonarodzeniowy, Zygokaktus lub Schlumbergera truncata rośnie w dżunglach Brazylii. Kwitnie obficie zimą w okresie Bożego Narodzenia, stąd też potoczna nazwa grudnik. Kwiaty kaktusa tworzą piękną dekorację pomieszczenia.

Jak rozmnażać storczyki?

Kwiaty

W warunkach domowych najlepszą metodą rozmnażania storczyków jest pobudzenie rośliny do wytworzenia keiki i ich oddzielanie od rośliny matczynej. W ten sposób nie utworzymy wielu nowych roślin, jednak metoda ta jest prosta i skuteczna. Keiki (z języka hawajskiego “dzieci”) to młode roślinki z korzeniami wyrastające z oczek pędu kwiatowego rośliny matczynej.

Fiołek alpejski

Jak dbać o fiołek alpejski?

Kwiaty

Fiołki alpejskie (cyklameny) są jednymi z najpiękniejszych kwiatów doniczkowych kwitnących również zimą. Poniżej znajdziesz informacje na temat pielęgnacji fiołka alpejskiego.

róże miniaturowe

Jak pielęgnować róże miniaturowe?

Róże
Miniaturowe róże w doniczce stosunkowo niedawno stały się modne i pojawiły się w naszych domach. Zachwycają swoim minimalizmem, licznymi kwiatami w kolorach: czerwonym, białym, żółtym i różowym. Choć kwiaty są piękne i mogą stanowić świetny prezent dla dziewczyny, czy mamy, w praktyce ich pielęgnacja nie jest już tak prosta. Oto kilka wskazówek, jak dbać o miniaturowe róże.