Porządki przed świętami: Kiedy zacząć i jakich środków użyć?

Narzędzia czyszczące
Mycie okien, pranie zasłon i firan, czyszczenie dywanów, polerowanie sztućców, usuwanie tłustych osadów z kuchennych mebli i porządkowanie szafy... Lista przedświątecznych, często mało lubianych przez nas, zadań jest długa, a obawy, że z którymś z nich nie zdążymy na czas, rosną z każdym dniem. Stresu dokładamy sobie sami, bo z reguły większość żmudnych czynności odkładamy na ostatnią chwilę. Podpowiemy wam, jak na luzie przeżyć świąteczne zamieszanie i jak odpowiednio zaplanować harmonogram koniecznych prac, by dopiąć wszystko na ostatni guzik, jeszcze zanim na niebie pojawi się wigilijna, pierwsza gwiazdka.

Jak szybko wysprzątać kuchnię na błysk?

Sprzątanie kuchni
Przypalone garnki, uporczywy osad zalegający na okapie, brzydko pachnąca lodówka, plamy na ścianach i solidnie zanieczyszczona płyta kuchenki czy wnętrze mikrofalówki. Sprzątanie kuchni, w której prym wiedzie wyjątkowo trudny do pokonania duet, czyli tłuszcz i brud, może okazać się największym wyzywaniem podczas świątecznych porządków. Poniżej znajdziesz kilka sprawdzonych sposobów, które ułatwią ci te mało przyjemne czynności i sprawią, że twoje sprzęty i wnętrza szybko będą lśnić.

Jak wyczyścić szkło na błysk?

Środki czyszczące
Uporczywe smugi i osady potrafią popsuć wygląd najbardziej gustownej szklanki czy finezyjnego kieliszka i przyprawić o ból głowy nawet najbardziej wprawną panią domu. Jak wyczyścić szkło na błysk, skoro w starciu z zanieczyszczeniami przegrywają najdroższe detergenty albo najbardziej inwazyjne metody czyszczenia z szorowaniem na czele? Wybrnięcie z kłopotliwej sytuacji może okazać się znacznie prostsze niż nam się wydaje. Podpowiemy ci, jak dzięki kilku sprawdzonym trikom pozbyć się problemu i sprawić, by szklane naczynia ponownie stały się najlepszą ozdobą świątecznego stołu.
mosiądz czyszczenie

5 sposobów na wyczyszczenie mosiądzu

Środki czyszczące
Mosiądz ma klasę sam w sobie. Piękne mosiężne uchwyty, klamki i wystrój może nadać twojemu domowi uroku i elegancji. Niestety zaniedbany mosiądz wygląda paskudnie. Na szczęście w prosty sposób można temu zaradzić. Poniżej znajdziesz kilka domowych sposobów, aby przywrócić mu szlachetny blask.
zardzewiale sztucce

Jak usunąć rdzę z metalowych rzeczy?

Środki czyszczące
Na skutek kontaktu z wilgocią, nasze metalowe przedmioty prędzej czy później pokryje rdza. Szczególnie uporczywie atakuje ona rzeczy, które trzymamy na zewnątrz (np. metalowe elementy mebli ogrodowych). Okazuje się jednak, że usunięcie rdzy z metalu wcale nie jest takie trudne jak mogłoby się wydawać. Nie potrzeba też do tego szkodliwych i drażniących chemicznych środków. Wystarczy kilka sprawdzonych domowych sposobów, żeby pozbyć się rdzy z metalowych powierzchni bezpiecznie i na dobre.
Sposoby na rdze

3 naturalne sposoby na pozbycie się rdzy z metalu

Środki czyszczące
Co mają ze sobą wspólnego keczup, limonka i ocet? Wszystkie one są doskonałym – i naturalnym – sposobem na pozbycie się rdzy. Dowiedz się, jak te produkty ze spiżarni mogą odnowić metalowe przedmioty i przywrócić im oryginalny blask. Plamki rdzy pojawiające się nagle na gładkiej powierzchni metalowych przedmiotów są naprawdę niemile widziane. Czy to na narzędziach ogrodowych, czy też na zlewie kuchennym, ten okropny pomarańczowy kolor mówi nam o tym, ze nasze ulubione przedmioty starzeją się i zaczynają wyglądać na brzydkie i brudne, nawet jeśli wcale takie nie są. O ile nie zawsze możemy przeciwdziałać powstawaniu tej częstej reakcji chemicznej powodowanej wilgocią, o tyle możemy naturalnie spróbować ją usunąć. Wypróbuj jednego z poniższych sposobów na usunięcie rdzy, a twoje metalowe przedmioty znów nabiorą blasku.
usuwanie etykiet

Jak usunąć etykiety z butelek?

Narzędzia czyszczące
Pewnie wiesz jak trudno usunąć etykietkę z butelki lub słoika. Już nie musisz niszczyć paznokci, by pozbyć się uporczywej etykietki ze słoika. Wszystko czego potrzebujesz to odrobinę sody oczyszczonej i oleju. Oto prosty sposób na usunięcie papierowych etykietek.
Jak wyczyścić filtr z okapnika

Jak wyczyścić filtr z okapnika

Narzędzia czyszczące
Okapnik to miejsce w którym sporą warstwą gromadzą się tłuszcz i brud. O ile płaska powierzchnia okapnika jest prosta do wyczyszczenia, o tyle metalowy filtr nie jest już tak prosty do wyczyszczenia. Jak skutecznie to zrobić bez zbędnego wysiłku? Oto prosta odpowiedź.
usuwanie plam po farbie

Jak usunąć zaschnięte plamy po farbie lateksowej?

Usuwanie plam
Czy tobie też zdarzyło się otrzeć o świeżo pomalowaną ścianę? W internecie można znaleźć wiele sugestii i rad jak usunąć farbę lateksową, lecz większość z nich odnosi się do usunięcia świeżej farby. Do usunięcia zaschniętej farby niektórzy sugerują alkohol, ale jest jeszcze inny sposób. Metoda jest śmiesznie prosta i tania. Wystarczy zastosować lakier tani do włosów. W dalszej części artykułu dowiesz się jak usunąć zaschnięta farbę z tkanin.
Płyn do kurzu

Jak zrobić domowy płyn do kurzu?

Nietypowe zastosowania
W domu gromadzi się dość często kurz, a ty masz już powyżej uszu ciągłego ścierania. Przy częstym stosowaniu płynów na kurz, wdychamy niepotrzebnie tablice Mendelejewa do swych płuc. Oto prosty i tani sposób na domowy płyn do ścierania kurzu. Wszystkie jego składniki na 100% znajdziesz w swojej kuchni.