Nietypowe zastosowania przypraw

Nietypowe zastosowania
Przyprawy i zioła stanowią niezastąpiony element każdej potrawy. Nadają niezwykły smak i aromat, a często nawet decydują o tym, jak smaczny jest posiłek. Warto jednak wiedzieć, że przyprawy można też wykorzystywać w innych celach, czasem zupełnie niezwiązanych z kulinariami. Okazuje się, że niektóre wykazują zbawienny wpływ na nasze zdrowie, a przyrządzony z nich napar pomoże uporać się np. z grypą czy kaszlem. Popularne przyprawy są też naturalnym sposobem na poprawę kondycji skóry czy włosów. Poza tym ułatwią pranie, codzienne porządki czy walkę z insektami. Poznaj nietypowe zastosowania popularnych przypraw.

Jak usunąć białe plamy na meblach?

Czyszczenie mebli
Wiele osób ma w domach meble lakierowane czy politurowane. Stoliki, komody i blaty są ponadczasowe i nie da się zaprzeczyć – bardzo praktyczne. Łatwo się je czyści, jednak trzeba zawsze pamiętać o środkach impregnacyjnych, które nadadzą im blasku, połysku, a także zabezpieczą powierzchnię przed brudem. Niestety, niewiele trzeba, aby pojawiły się na nich przebarwienia, np. w wyniku wylanego na nich alkoholu lub położeniu na płaskiej powierzchni filiżanki czy kubka z gorącym napojem. Wtedy pojawia się na nich biała plama, która jest z pozoru trudna do usunięcia, bowiem jesteśmy przyzwyczajeni do kamuflowania ich obrusami lub serwetami albo wydawaniem fortuny na renowację mebla. Tymczasem wystarczy sięgnąć po kilka sposobów, aby błyskawicznie usunąć szpecącą plamę.

Jak usunąć plamy z oleju z kostki brukowej?

Nawierzchnie
Kostka brukowa to popularny i funkcjonalny materiał do budowania przydomowych alejek, podjazdów czy chodników. Pozwala zachować ład i sprawia, że podwórko wygląda schludnie i nowocześnie. Niestety nie każdy rodzaj kostki brukowej jest fabrycznie impregnowany, a przez to znacznie łatwiej się brudzi. Na takim podłożu szybko pojawia się mech, a wszelkie plamy stają się trudne do usunięcia. Najbardziej uciążliwe są tłuste ślady po oleju silnikowym czy grillowaniu. Aby się ich pozbyć, trzeba szybko reagować. Dowiedz się, jak skutecznie usunąć plamy z oleju z kostki brukowej.
białe firany

6 domowych sposobów na wybielanie firan

Sprzątanie pomieszczeń

Firany z czasem żółkną, tracąc swój śnieżnobiały kolor. Ponadto w pomieszczeniu w którym palono papierosy, firanki zżółkną jeszcze szybciej. Poznaj kilka dobrych babcinych wskazówek, które przywrócą biel firanom oraz pozwolą zaoszczędzić kilka groszy.

Sposoby na pleśń

5 naturalnych sposobów walki z pleśnią

Nietypowe zastosowania
Jeśli w twoim domu na ścianach pojawia pleśń, pamiętaj, że nie jesteś skazany na wdychanie jej zarodników. Zamiast od razu sięgać po chemiczne środki grzybobójcze, takie jak chlorek czy tetro boran sodu, możesz skorzystać z naturalnych, ekologicznych sposobów walki z pleśnią, które nie będą szkodziły twojej rodzinie, zwierzętom domowym i środowisku.
klej usuwanie

Jak usunąć plamy z kleju super glue?

Usuwanie plam

Klej super glue jest świetny, lecz nie wtedy kiedy przypadkowo ląduje tam, gdzie nie trzeba. Na szczęście jest prosty sposób, dzięki któremu usuniesz klej. Nie będziesz zmuszony do wyrzucenia przedmiotu poplamionego klejem.

pies sika w domu

Jak usunąć zapach moczu?

Środki czyszczące
Czasami zdarzają się nieprzyjemne sytuacje, kiedy musisz usunąć zapach moczu z fotela, kanapy, materaca lub dywanu. Na szczęście nie musimy robić tego zbyt często. Czasem jednak w naszym domu pojawi się dziecko lub młody zwierzak i może dojść do takiej sytuacji. Po pewnym czasie mocz wyschnie, ale zapach pozostanie. Istnieje jednak kilka sposobów, aby pozbyć się przykrego zapachu moczu.
Jak usunąć plamy z wosku z dywanu

Jak usunąć plamy z wosku z dywanu

Usuwanie plam
Wosk z rozlanej świecy może rozlać się w trudnych do wyczyszczenia miejscach, na przykład na dywanie. Nie oznacza to jednak, że musimy od razu kupować nowy. Można w prosty sposób pozbyć się wosku, przy użyciu jedynie dwóch przedmiotów. Jeżeli chcesz wiedzieć jak usunąć plamę z wosku z twojego dywanu, koniecznie przeczytaj dalsze wskazówki.
Kurkuma

Jak usunąć plamy z kurkumy?

Usuwanie plam

Używanie kurkumy podczas gotowania jest świetne gdyż dodaje ona unikalnego smaku wielu potrawom i ma wiele właściwości leczniczych. Jeśli używasz tej przyprawy regularnie to musisz się dowiedzieć, jak wyczyścić po niej plamy z blatu, rąk czy ubrań.

Plamy z wody na drewnie

Jak usunąć plamy z wody na drewnie - 3 sprawdzone sposoby

Nietypowe zastosowania
Nie bez powodu twoi rodzice zawsze przypominali o używaniu podkładek pod szklankę: woda i drewno są naturalnymi wrogami. Każdemu, kto chce rozwiązać problem śladów po mokrych szklankach na drewnie, może być trudno zacząć. Nie dlatego, że nie ma wystarczającej ilości informacji na ten temat, ale dlatego, że jest ich zbyt dużo. Skąd wiedzieć, która z wielu podawanych metod jest tą właściwą? My zdecydowaliśmy się podać szczegóły trzech sposobów, które według nas są najbardziej skuteczne. Być może będziesz musiała nieco poeksperymentować, zanim znajdziesz sposób, który działa w przypadku twojego problemu. Bądź cierpliwa i... powodzenia!