Jak i w czym najlepiej prać pościel?

Pranie
Kupując nową pościel często kierujemy się przede wszystkim względami wizerunkowymi i zwracamy uwagę głównie na jej kolor i fason, bagatelizując gatunek materiału, z jakiego jest wykonana i pomijając informacje producenta zamieszczone na metce. A to poważny błąd. To właśnie tam znajdziemy dokładną instrukcję dotyczącą optymalnego sposobu prania i przechowywania naszej pościeli, dzięki czemu będzie służyła nam przez długie miesiące, zachowa pięknie, żywe kolory, a my śpiąc w niej zapewnimy sobie komfortowy odpoczynek. Jak osiągnąć w tym względzie pełen sukces? Oto kilka wskazówek, jak prawidłowo dbać o pościel.

Jak usunąć plamy po owocach? Sprawdzone sposoby

Pranie
W lecie jemy owoce na potęgę. Trudno się dziwić, bo właśnie wtedy jest ich najwięcej. W okresie wakacyjnym mamy pod dostatkiem jabłek, bananów, brzoskwiń i owoców leśnych. Niestety, ich częste jedzenie, szczególnie przez dzieci, może skończyć się plamami na ubraniach, obrusach czy ręcznikach. Jak wiadomo, zabrudzenia z owoców nie należą do najłatwiej zmywalnych. Podpowiadamy kilka sprawdzonych trików, które pomogą się z nimi uporać.

Popularne błędy, które popełniamy podczas prania

Pranie
Z większości sondaży i statystyk wynika, że Polacy są narodem, który lubi dbać o swoją garderobę. Około 90 procent z nas robi pranie przynajmniej raz w tygodniu, natomiast ponad połowa nawet kilka razy na tydzień. Niestety, badania dowodzą również, że pomimo częstego prania odzieży, popełniamy wiele błędów podczas wykonywania tej czynności. Efekt? Wyblakłe, rozciągnięte, skurczone i zniszczone ubrania. Podpowiadamy, jakich popularnych nawyków unikać, by przedłużyć życie naszym ubraniom.
Jak wybielić ubrania

Jak wybielić ubrania domowym sposobem?

Pranie

Białe ubrania wyglądają pięknie, ale niestety po pewnym czasie tracą swój śnieżny blask. Szarzeją i pojawiają się na nich żółte plamy z potu. Żeby temu zapobiec, możesz oczywiście sięgnąć po wybielacz. Jest on jednak niebezpieczny nie tylko dla tkanin, ale i dla środowiska. Czy istnieje zatem jakiś bezpieczny sposób, by przywrócić ubraniom ich śnieżnobiały kolor? Oczywiście, że tak. Nawet kilka sposobów. Znajdziesz je w dalszej części porady.

Żółte plamy z potu

Jak usunąć żółte plamy z potu?

Usuwanie plam

Usuwanie plam z potu nie jest łatwe, ale jest możliwe. Ubrania, a w szczególności ubrania białe zaczną robić się żółte czy to z biegiem czasu, czy w kontakcie materiału z potem. Kiedy ubrania staną się żółte, zwyczajne pranie nie usunie plam, tak więc będziesz musiała zastosować inne techniki. Poniżej znajdziesz domowe sposoby na usuwanie żółtych plam z ubrań:

<iframe width="100%" height="439" src="https://interia.tv/embed-video?id=2374766&cid=INTERIA/portal/tipy&play=1&volumeOff=1" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>

klej usuwanie

Jak usunąć plamy z kleju super glue?

Usuwanie plam

Klej super glue jest świetny, lecz nie wtedy kiedy przypadkowo ląduje tam, gdzie nie trzeba. Na szczęście jest prosty sposób, dzięki któremu usuniesz klej. Nie będziesz zmuszony do wyrzucenia przedmiotu poplamionego klejem.

<iframe width="100%" height="439" src="https://interia.tv/embed-video?id=2270861&cid=INTERIA/portal/tipy&play=1&volumeOff=1" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>

Białe buty

Jak czyścić białe buty?

Usuwanie plam

Przede wszystkim musisz wiedzieć jedno, że białe buty nigdy nie będą tak białe jak w dniu, w którym je kupiłeś. Osoby decydujące się na zakup takiego obuwia muszą liczyć się z wieloma trudnościami, jakie się wiążą z utrzymaniem takiego obuwia w dobrym stanie. Jeśli jednak jesteś zwolennikiem białych butów i liczysz się z trudnościami z nimi związanymi przeczytaj poniższy artykuł, z którego dowiesz się jak czyścić białe buty naturalnymi sposobami.

usuwanie rdzy

Jak usunąć plamy rdzy z ubrań?

Usuwanie plam

Następnym razem, gdy zauważysz na bluzce plamę z rdzy, nie rozpaczaj. Jest na to tani i łatwy sposób na skuteczne usunięcie plam z odzieży. Nie kosztuje praktycznie nic, gdyż wszystkie potrzebne składniki masz w kuchni. W dalszych krokach dowiesz się jak wywabić plamy.

<iframe width="100%" height="439" src="https://interia.tv/embed-video?id=2292348&cid=INTERIA/portal/tipy&play=1&volumeOff=1" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>

białe firany

6 domowych sposobów na wybielanie firan

Sprzątanie pomieszczeń

Firany z czasem żółkną, tracąc swój śnieżnobiały kolor. Ponadto w pomieszczeniu w którym palono papierosy, firanki zżółkną jeszcze szybciej. Poznaj kilka dobrych babcinych wskazówek, które przywrócą biel firanom oraz pozwolą zaoszczędzić kilka groszy.

Suszenie w suszarce

6 rzeczy, których nigdy nie należy suszyć w suszarce

Pranie
Wiedza to potęga, więc dowiedz się, czego nie można wkładać do suszarki. Dzięki temu nigdy nie zniszczysz swoich ulubionych ubrań.