Czym i jak czyścić pralkę? Domowe sposoby

Środki czyszczące
O pralkę, podobnie jak o inne sprzęty codziennego użytku, trzeba odpowiednio i wyjątkowo starannie dbać. Powód jest oczywisty. Im więcej kamienia i białego nalotu osadzi się w jej wnętrzu, tym większe ryzyko awarii i szybsze tempo procesu niszczenia urządzenia. Nie wspominając o nieprzyjemnym zapachu, które unosi się w łazience i często przenosi na prane ubrania. Podpowiemy, ci jak z wykorzystaniem sprawdzonych, domowych i nieinwazyjnych sposobów prawidłowo oczyścić pralkę i pozbyć się wszelkich nieczystości uniemożliwiających jej użytkowanie.

Jak usunąć plamy i zmechacenia z ubrań?

Pranie
Na twoim ulubionym swetrze pojawiły się nieefektowne zmechacenia lub trudne do usunięcia plamy ze szminki lub podkładu, a ty nie masz pomysłu, co zrobić? Podpowiemy ci, jakiego triku użyć, aby wybrnąć z kłopotliwej sytuacji. Rozwiązanie może okazać się znacznie prostsze, niż ci się wydaje. Idealny sweter Aby sweter się nie mechacił, włóż go na noc do zamrażarki. Jeśli jest on wykonany z kaszmiru lub wełny powtarzaj tę czynność przed każdym założeniem. Usuwanie brzydkich zapachów z ciuchów Aby pozbyć się brzydkiego zapachu z ubrań, należy spryskać je niewielką ilością wódki i zostawić do wyschnięcia. Alkohol zabije bakterie, a twoje bluzki i sukienki znów będą pachnieć świeżością.

Naturalne alternatywy dla prania na sucho

Pranie
Bardzo zabrudzona odzież często wymaga zastosowania specjalnych środków, bo zwykłe pranie, czyli załadowanie do pralki i dodanie proszku, płynu lub kapsułek, w tym przypadku nie wystarczy. Konieczne może okazać się zastosowanie bardziej inwazyjnych sposobów, jakim jest na przykład czyszczenie na sucho. Metoda ta posiada jednak wady i zalety. Z pewnością jest bardzo skuteczna. Z drugiej strony jednak wymaga użycia bardzo silnych środków chemicznych, co oznacza, że nie jest do końca bezpieczna. Na szczęście możemy skorzystać z kilku naturalnych alternatyw, które pomogą nam usunąć uporczywe zabrudzenia z naszych ubrań.
Jak wybielić ubrania

Jak wybielić ubrania domowym sposobem?

Pranie
Białe ubrania wyglądają pięknie, ale niestety po pewnym czasie tracą swój śnieżny blask. Szarzeją i pojawiają się na nich żółte plamy z potu. Żeby temu zapobiec, możesz oczywiście sięgnąć po wybielacz. Jest on jednak niebezpieczny nie tylko dla tkanin, ale i dla środowiska. Czy istnieje zatem jakiś bezpieczny sposób, by przywrócić ubraniom ich śnieżnobiały kolor? Oczywiście, że tak. Nawet kilka sposobów. Znajdziesz je w dalszej części porady.
białe firany

6 domowych sposobów na wybielanie firan

Sprzątanie pomieszczeń
Firany z czasem żółkną, tracąc swój śnieżnobiały kolor. Ponadto w pomieszczeniu w którym palono papierosy, firanki zżółkną jeszcze szybciej. Poznaj kilka dobrych babcinych wskazówek, które przywrócą biel firanom oraz pozwolą zaoszczędzić kilka groszy.
klej usuwanie

Jak usunąć plamy z kleju super glue?

Usuwanie plam
Klej super glue jest świetny, lecz nie wtedy kiedy przypadkowo ląduje tam, gdzie nie trzeba. Na szczęście jest prosty sposób, dzięki któremu usuniesz klej. Nie będziesz zmuszony do wyrzucenia przedmiotu poplamionego klejem.
Suszenie w suszarce

6 rzeczy, których nigdy nie należy suszyć w suszarce

Pranie
Wiedza to potęga, więc dowiedz się, czego nie można wkładać do suszarki. Dzięki temu nigdy nie zniszczysz swoich ulubionych ubrań.
Białe buty

Jak czyścić białe buty?

Usuwanie plam
Przede wszystkim musisz wiedzieć jedno, że białe buty nigdy nie będą tak białe jak w dniu, w którym je kupiłeś. Osoby decydujące się na zakup takiego obuwia muszą liczyć się z wieloma trudnościami, jakie się wiążą z utrzymaniem takiego obuwia w dobrym stanie. Jeśli jednak jesteś zwolennikiem białych butów i liczysz się z trudnościami z nimi związanymi przeczytaj poniższy artykuł, z którego dowiesz się jak czyścić białe buty naturalnymi sposobami.
ubrania pachnące stęchlizną

Jak pozbyć się zapachu stęchlizny z ubrań?

Środki czyszczące
Bardzo trudno pozbyć się zapachu stęchlizny z ubrań. Często nie znika on nawet po wypraniu i wysuszeniu. Zapach stęchlizny jest skutkiem długiego przechowywania ciuchów w zamkniętym, niewietrzonym pomieszczeniu. Stęchliznę może też wywołać chowanie do zamkniętej szafy wilgotnych ubrań. Zapach ten jest nie tylko krępujący, ale także bardzo nieprzyjemny. Poniżej znajdziesz wskazówki jak pozbyć się go z ubrań.
usuwanie rdzy

Jak usunąć plamy rdzy z ubrań?

Usuwanie plam
Następnym razem, gdy zauważysz na bluzce plamę z rdzy, nie rozpaczaj. Jest na to tani i łatwy sposób na skuteczne usunięcie plam z odzieży. Nie kosztuje praktycznie nic, gdyż wszystkie potrzebne składniki masz w kuchni. W dalszych krokach dowiesz się jak wywabić plamy.