Jak zrobić wiązankę na grób?

Przystrajanie Grobów
Nie tylko wielobarwne chryzantemy doskonale nadają się do stworzenia wiązanek, którymi dekorujemy groby na Wszystkich Świętych. Świetnie sprawdzą się także rośliny wykorzystywane zwykle do tworzeniach suchych bukietów oraz tradycyjne cięty kwiaty, takie jak choćby gerbery, cynie czy astry. Jeśli połączymy je z zatrwianem, gipsówką, gałązkami jarzębiny, jabłoni czy dzikiej róży, nagrobne kompozycje będą znacznie bardziej oryginalne. Podpowiadamy, jak samodzielnie wykonać wiązanki na grób, które nie tylko będą prezentować się równie pięknie, jak te zakupione w kwiaciarni, ale przetrwają mimo największych kaprysów aury.
Święto zmarłych w Gwatemali

Święto Wszystkich Świętych w innych krajach

Tradycje i Obyczaje
W obchodzone 1 listopada święto Wszystkich Świętych i przypadające dzień po nim Zaduszki co roku udajemy się na cmentarze, by oddać cześć bliskim zmarłym. Jest to okazja do zadumy, zastanowienia się nad swoim życiem, a także do powspominania tych, których nie ma już z nami. Uczestniczymy w uroczystych nabożeństwach, modlimy się za dusze zmarłych lub po prostu w ciszy zapalamy znicze. Ich światło i płomienie tworzą potem wieczorem malowniczą łunę rozpościerającą się nad całym cmentarzem. Tak Wszystkich Świętych wygląda w Polsce. Dowiedz się, jak podobne święta obchodzone są w innych krajach.
Dzień Zaduszny na świecie

Jak świętować Dzień Zaduszny?

Tradycje i Obyczaje
Dzień Wszystkich Świętych obchodzony jest u nas w Polsce pierwszego listopada. Jest to dzień, w którym wspominamy dusze znanych i nieznanych świętych. Często mylony on jest z Dniem Zadusznym – dniem zmarłych, kiedy to czcimy naszych zmarłych i odwiedzamy ich groby. Jednak chodzenie na groby pierwszego listopada mocno zakorzeniło się i przyjęło w naszej kulturze. Dlatego jest to rzeczą normalną. Sprzyja temu fakt, że Dzień Wszystkich Świętych jest u nas dniem wolnym od pracy, co powoduje, że wiele osób podróżuje, by odwiedzić groby bliskich, zapalić znicze, zostawić kwiaty i pomodlić się za ich dusze. Jednak to właśnie Dzień Zaduszny jest tym dniem najważniejszym dla naszych zmarłych bo to właśnie wtedy powinniśmy oddać im hołd.