Jak dbać o zmywarkę i pozbyć się przykrego zapachu?

Zmywarki
Zmywarka to bardzo przydatny sprzęt w domu – dzięki niej nie tracimy tak dużo czasu na mycie naczyń. Jednak, żeby działała jak należy i służyła przez lata, należy o nią regularnie dbać. Z czasem bowiem zbierają się w niej resztki jedzenia i inne zanieczyszczenia, a dodatkowo może wydobywać się z niej nieprzyjemny zapach. Taka zmywarka nie umyje dokładnie naczyń, na których może pozostawać nieestetyczny osad. Dlatego konieczne jest jej gruntowne czyszczenie, aby należycie spełniała swoją funkcję. Kluczowe jest przestrzeganie kilku zasad pielęgnacji sprzętu, jak na przykład opłukanie naczyń przed zmywaniem, czyszczenie filtra i uszczelek, odkamienianie czy odświeżanie zmywarki. W jej czyszczeniu pomóc nam mogą tanie i łatwo dostępne produkty, takie jak ocet, soda czy kwasek cytrynowy. Jak więc skutecznie zadbać o zmywarkę i usunąć z niej brzydkie zapachy?

Jak wykorzystać sól do czyszczenia?

Nietypowe zastosowania
Sól to najpopularniejsza przyprawa, która znajduje się w każdym domu. Wzbogaca smak wielu potraw, choć powszechnie wiadomo, że stosowana w nadmiarze nie jest zbyt korzystna dla zdrowia. Nie każdy jednak wie, że sól doskonale nadaje się także jako środek czyszczący. Przy tym jest on bezpieczny dla człowieka i dla środowiska. Solą można wyczyścić przypalony garnek lub piekarnik, udrożnić zatkany zlew czy też wypolerować i nabłyszczyć podłogę. To jednak niejedyne jej zastosowania. Sprawdź najlepsze patenty na użycie soli do sprzątania.

Jak czyścić patelnię?

Drobne AGD
Patelnie, aby długo i dobrze nam służyły, wymagają odpowiedniego postępowania. Mycie ich w zmywarce niestety sprzyja odwarstwianiu się powłok. Z kolei ręczne czyszczenie przypalonego brudu to prawdziwa zmora. W dodatku wystarczy raz zapomnieć o umyciu spodu patelni, by po następnym użytkowaniu pozostały na niej uciążliwe osady. Dowiedz się, jak sprawnie wyczyścić brud na spodzie patelni, w jaki sposób sprytnie pozbyć się tłuszczu i czego unikać, by nie zniszczyć delikatnych powłok patelni.
Mycie w zmywarce

6 błędów, jakie prawdopodobnie popełniasz używając swojej zmywarki

Mycie naczyń
Około 75% gospodarstw domowych cieszy się posiadaniem zmywarki do naczyń. Dzięki temu mieszkańcy domu nie muszą spędzać kilku godzin tygodniowo, pochylając się nad zlewem. Mimo to istnieje wciąż mnóstwo nieporozumień dotyczących tego, jak najlepiej zmywać naczynia– niektóre z nich mogą zaskoczyć nawet najbardziej perfekcyjnych gospodarzy.
zapach pojemniki

Jak pozbyć się zapachu z plastikowych pojemników?

Mycie naczyń
Plastikowe pojemniki są szczególnie przydatne, gdy chcesz wziąć przekąskę do pracy lub na wycieczkę. Problem pojawia się wtedy, gdy plastik zaczyna łapać nieprzyjemny zapach. Zapach, który utrzymuje się nawet po umyciu pojemnika. Oto kilka rozwiązań tego problemu.
Jak wyczyścić szklane wazony

5 szybkich sposobów na wyczyszczenie szklanych wazonów

Środki czyszczące
Często zdarza się, że na dnie wazonu osiada brud, którego trudno się pozbyć. To samo dotyczy szklanych pojemników kupowanych na targach staroci – na dole widać osad lub brud. Na szczęście istnieje kilka prostych metod, dzięki którym bez trudu wyczyścimy te trudno dostępne zakamarki. Oto one:
naczynia kuchenne

Jak usunąć brud i tłuszcz z naczyń kuchennych?

Sprzątanie kuchni
Codzienne używasz garnków do przygotowywania żywności. W którymś momencie zauważasz jakie są zabrudzone od tłuszczu i resztek jedzenia. Niestety większość dostępnych na rynku środków czyszczących zawiera wiele szkodliwych substancji, które mają wpływ na naszą skórę. Powodują reakcje alergiczne i inne problemy zdrowotne. Nie są też obojętne dla środowiska. Aby naczynia były czyste nie musisz wydawać dużo pieniędzy. Oto kilka sztuczek, by oczyścić przybory kuchenne naturalnie.
Ekspres do kawy

Jak czyścić ekspres do kawy?

Drobne AGD
Ciągle zapominasz o kupnie specjalnych preparatów do czyszczenia ekspresów do kawy? Masz dość kawy, która przypomina wodę z mułem? Często jest to związane z osadem, który zbiera się w ekspresach do kawy. Nie musisz kupować drogich tabletek bądź płynów. Równie skuteczny w czyszczeniu ekspresów jest zwykły ocet. W tym artykule opiszemy jak to zrobić.
Jak wyczyścić plastikową deskę do krojenia?

Jak wyczyścić plastikową deskę do krojenia?

Mycie naczyń
Plastikowe deski do krojenia możemy znaleźć w niemal każdym domu. Podczas ich używania mogą niestety powstawać trudne do wyczyszczenia plamy, zarysowania i uszkodzenia, do których dostają się niebezpieczne bakterie i resztki jedzenia. Jak więc odpowiednio dbać o deski do krojenia i myć je, aby były nie tylko czyste ale i pozbawione niebezpiecznych zarazków?
tabletki do zmywarki domowej roboty

Jak zrobić tabletki do zmywarki?

Środki czyszczące
Zmywarka do naczyń to jeden z najważniejszych wynalazków ludzkości, zwłaszcza dla tych, którzy nie przepadają za spędzaniem wolnego czasu z tłustym talerzem w jednej, a spienioną gąbką w drugiej ręce. Jednak zdarzają się też incydenty nieprzyjemne – gdy musimy kupić nowy zapas kosztownych tabletek do zmywarki. Okazuje się, że istnieje znacznie tańsze i bezpieczniejsze dla środowiska rozwiązanie – tabletki myjące domowej roboty. Przepis na nie znajdziesz poniżej.