Nadwęglan sodu: Właściwości i zastosowania

Środki czyszczące
Nadwęglan sodu to tani i ekologiczny środek, który z powodzeniem zastąpi wiele detergentów. Ma silne właściwości wybielające i dezynfekujące, można go wykorzystywać na wiele sposobów. Z łatwością zrobimy z niego tabletki do zmywarki, proszek do prania czy środek do czyszczenia toalet. Pomoże rozprawić się z pleśnią w domu, usunie najbardziej uporczywe plamy i wyczyści dywany. Nadwęglan sodu jest bezpieczny dla środowiska – ulega rozkładowi chemicznemu, nie kumuluje się w glebie czy wodzie. Nie jest też zagrożeniem dla zdrowia, należy go jednak trzymać z daleka od dzieci. Niewłaściwie stosowany może podrażniać oczy, drogi oddechowe i pokarmowe. Sprawdź, w jaki sposób używać nadwęglanu sodu w codziennych obowiązkach.

Jak udrożnić rury i usunąć brzydki zapach?

Środki czyszczące
Zatkane rury i wydobywający się z nich nieprzyjemny zapach to uciążliwy problem, który pojawia się w wielu mieszkaniach. O niedrożność rur nietrudno, gdyż doprowadzają do tego zalegające w odpływach resztki jedzenia, tłuszcz, włosy czy osad z detergentów. Jest to jednocześnie doskonałe środowisko do rozwoju bakterii i grzybów, a tym samym pleśni i stęchłej woni. W kłopotliwych sytuacjach używamy chemicznych detergentów lub korzystamy z pomocy hydraulika, ale rury można również udrożnić tańszymi i naturalnymi sposobami. Z pomocą mogą przyjść nam łatwo dostępne produkty takie jak soda oczyszczona, ocet, kwasek cytrynowy czy boraks. Jak je wykorzystać do udrażniania rur? Jak pozbyć się nieprzyjemnych zapachów z odpływu? Podpowiadamy.

Nietypowe zastosowania olejków eterycznych

Nietypowe zastosowania
Olejki eteryczne to substancje zawierające mnóstwo związków lotnych, które pozyskuje się ze świeżych lub suszonych roślin w procesie destylacji. Znajdziemy w nich wiele składników bioaktywnych, które korzystnie wpływają na organizm. Nie bez przyczyny olejki eteryczne wykorzystuje się w aromaterapii czy jako naturalne specyfiki do pielęgnacji skóry. Wiele z nich działa bakteriobójczo i przeciwwirusowo. Warto jednak poznać też nietypowe zastosowania olejków eterycznych. Okazuje się, że pomogą nam zadbać o higienę w domu, ułatwią codzienne porządki i walkę z insektami, a nawet roztoczami. Poznaj nietypowe zastosowania olejków eterycznych.

8 rzeczy, których nie należy wkładać do mikrofalówki

Owoce
Może ci się wydawać, że wiesz wszystko o mikrofalówkach, ale to nie jest prawda. Mikrofalówka potrafi szybko i mocno podgrzewać jedzenie, jednak potrafi być również niebezpieczna. Niektóre produkty mogą w niej wybuchnąć, zapalić się czy roztopić, zaś resztki jedzenia obklejające jej wnętrze będą tak trudne do usunięcia, że szybciej dorobisz się nowej mikrofalówki niż doczyścisz starą.
usuwanie etykiet

Jak usunąć etykiety z butelek?

Narzędzia czyszczące
Pewnie wiesz jak trudno usunąć etykietkę z butelki lub słoika. Już nie musisz niszczyć paznokci, by pozbyć się uporczywej etykietki ze słoika. Wszystko czego potrzebujesz to odrobinę sody oczyszczonej i oleju. Oto prosty sposób na usunięcie papierowych etykietek.
Mycie w zmywarce

6 błędów, jakie prawdopodobnie popełniasz używając swojej zmywarki

Mycie naczyń
Około 75% gospodarstw domowych cieszy się posiadaniem zmywarki do naczyń. Dzięki temu mieszkańcy domu nie muszą spędzać kilku godzin tygodniowo, pochylając się nad zlewem. Mimo to istnieje wciąż mnóstwo nieporozumień dotyczących tego, jak najlepiej zmywać naczynia– niektóre z nich mogą zaskoczyć nawet najbardziej perfekcyjnych gospodarzy.
cytryna

13 genialnych pomysłów na wykorzystanie cytryny

Środki czyszczące
Cytryna to niezwykły owoc. Drzewka cytrynowe uprawiane są jako rośliny ozdobne. Owoce zaś wykorzystywane są na wiele sposobów.  Od sprzątania, po kosmetykę. Niektóre sposoby jej wykorzystania mogą cię zaskoczyć. Przedstawiamy 13 zastosowań cytryny, które mogą wydać ci się dziwne, ale z pewnością działają. Wypróbuj je.
płyn do płukania jamy ustnej

Do czego można wykorzystać płyn do płukania jamy ustnej?

Środki czyszczące
Czy zastanawiałeś się kiedyś czym tak naprawdę płuczesz swoją jamę ustną? Płyn do płukania ma rewelacyjne właściwości antybakteryjne. Dzięki niemu odczuwasz świeżość w ustach, a Twoje zęby wydają się czyste. I tak właśnie jest. Ale Twój płyn do płukania ust może też pomóc Ci w wielu innych sprawach. Wyczyści kuchenkę i usunie łupież. A do tego wszystkiego wybieli poczerniały paznokieć. Nie wierzysz? Przekonaj się sam!
zapach pojemniki

Jak pozbyć się zapachu z plastikowych pojemników?

Mycie naczyń
Plastikowe pojemniki są szczególnie przydatne, gdy chcesz wziąć przekąskę do pracy lub na wycieczkę. Problem pojawia się wtedy, gdy plastik zaczyna łapać nieprzyjemny zapach. Zapach, który utrzymuje się nawet po umyciu pojemnika. Oto kilka rozwiązań tego problemu.
aluminium czyszczenie

6 sposobów na wyczyszczenie aluminium

Środki czyszczące
Twoje aluminiowe przybory kuchenne widziały już lepsze czasy? Z czasem stały się przybrudzone, a plam nie jest w stanie usunąć żaden nawet najlepszy środek. Dla ciebie przygotowaliśmy kilka domowych skutecznych sposobów na wyczyszczenie garnków i przyborów kuchennych z aluminium. Oto 6 prostych sposobów.