Jak skutecznie pozbyć się kun? Niezawodne sposoby

Małe Ssaki
Kuna domowa wygląda na dość sympatyczne i przyjazne zwierzątko, jednak należy do jednych z najbardziej uciążliwych i nieproszonych gości w domu. By ukryć się przed chłodem, kuny przedostają się do mieszkań i domów oraz urządzają sobie gniazda na poddaszu czy strychu. Są bardzo zwinne i bez trudu potrafią wdrapać się po stromych ścianach czy przecisnąć przez wąskie okna. Dla domowników są prawdziwym utrapieniem – hałasują, brudzą, znoszą upolowane ofiary, sieją spustoszenie we wnętrzach, a nawet przegryzają instalacje i kable (także w autach). Warto więc poznać sprawdzone sposoby na pozbycie się kun z domu, by nie zakłócały naszego spokoju. Jakie kroki należy podjąć? Jakie środki odstraszą te drapieżniki? Jak zastawić na nie pułapkę przy użyciu jajek czy chleba z miodem? Podpowiadamy.

Pięć sposobów na nieproszonych gości w ogrodzie

Myszy
Posiadanie własnego ogrodu, nawet niewielkiego, daje mnóstwo radości i satysfakcji. Uprawa ulubionych roślin pozwala na stworzenie przytulnego i zacisznego miejsca do odpoczynku. Niestety, prawdziwym utrapieniem są szkodniki i inni nieproszeni goście – ślimaki, krety, mrówki czy nornice. Potrafią one błyskawicznie zniszczyć nasz ogród i efekty ciężkiej pracy. Są zagrożeniem nie tylko dla roślin ozdobnych, ale też warzyw na grządkach. Mimo że w sklepach dostępnych jest wiele substancji zwalczających ogrodowe szkodniki, to warto skorzystać z naturalnych metod. Są o wiele bardziej bezpieczne dla środowiska i nie zaburzą ekosystemu. Sprawdź, jak skutecznie wypłoszyć z ogrodu krety, ślimaki, nornice czy kuny.

Jak pozbyć się kretów z ogrodu?

Szkodniki, Choroby, Problemy
Krety to niewielkie podziemne zwierzęta, które w ciągu jednej nocy potrafią przekopać nawet 20 metrów ziemi. Od wczesnej wiosny do późnej jesieni atakują nasze ogrody, poszukując pożywienia. Nie żywią się naszymi plonami, lecz owadami, dżdżownicami czy pędrakami. Potrafią jednak wyrządzić duże szkody w ogrodzie, kopiąc długie tunele i tworząc na powierzchni kretowiska. Podkopują przy tym korzenie roślin i uszkadzają je, przez co mogą one uschnąć. Każdy więc chce jak najszybciej pozbyć się kretów z ogrodu. Trzeba jednak pamiętać, że są one zagrożone wyginięciem i objęte częściową ochroną. Wprawdzie nie dotyczy to prywatnych posesji, lecz warto pozbyć się kretów w taki sposób, by nie zrobić im krzywdy. Przedstawiamy skuteczne sposoby na odstraszenie kreta z ogrodu.

Co zrobić, żeby gryzoń nie hałasował w nocy?

Szynszyle
Każdy kto kiedykolwiek hodował jakiegoś gryzonia wie, że są to zwierzęta aktywne w nocy. Chomik, królik, szynszyla czy świnka morska - każde z nich w nocy toczy głośną walkę z nudą i nieraz potrafi dać właścicielowi w kość. Im większe zwierzątko, tym większy hałas. Jak sobie z tym radzić?
Dom dla jeża

Jak zrobić dom dla jeża?

Szkodniki, Choroby, Problemy
Z początkiem zimy, kiedy temperatura spada poniżej 15 stopni jeże zapadają w sen zimowy. Zanim jednak to zrobią muszą zbudować sobie bezpieczne gniazdo, w którym temperatura nigdy nie spadnie poniżej 0 stopni C. Już podczas jesieni jeże zaczynają zbierać liście, trawę, słomę, paprocie, trzcinę itp. po czym zanoszą je pod żywopłoty, zwalone drzewa lub sterty chrustu, gdzie pomału budują swoje schronienia. Co ciekawe, takie gniazda jeży są zaskakująco wodoodporne i mają bardzo dobrą izolację przed zimnem.

Jak pozbyć się kuny z domu? Skuteczne sposoby

Małe Ssaki
Kuna domowa najczęściej jest gościem nieproszonym. Bez większego trudu przeciśnie się przez wąskie otwory i potrafi wdrapać się po bardzo stromej ścianie. Zadomowiona na poddaszu może wywołać ogromne zamieszanie oraz skutecznie zakłócić mir domowy. By skutecznie się jej pozbyć, należy podjąć zdecydowane kroki. Nie jest to proces łatwy, ale konsekwencja i regularność pomoże osiągnąć sukces. Jak się uchronić przed kunami? Po jakie środki należy sięgnąć? Sprawdźmy.
mały jeż

Jak karmić jeża?

Małe Ssaki
Jeże są dość łatwe w hodowli, ale należy pamiętać, że podstawą ich pożywienia są owady, po stanowią około 70% diety. Nigdy nie należy ich tez traktować jak małych ludzi. Jeży nie można karmić chlebem i krowim mlekiem, ponieważ składniki te wywołują u nich biegunkę, która prowadzi nawet do śmierci. Poniżej znajdziesz wskazówki jak karmić jeża.
jeż afrykański

Jak opiekować się jeżem afrykańskim?

Małe Ssaki
Jeż afrykański jest wyjątkowo oryginalnym i ciekawym pupilem. Jest naprawdę uroczy, a wbrew pozorom nie ma zbyt dużych wymagań co do warunków zamieszkania.

Karczownik: Gryzoń w ogrodzie. Jak się go pozbyć?

Małe Ssaki
Karczownik to gryzoń, który może sprawić niemały kłopot w ogrodzie. Drąży tunele pod trawnikiem, usypuje kopczyki na jego powierzchni oraz podgryza korzenie roślin. Trudno dowieść, że sprawką całego zamieszania jest karczownik, bo pierwsze podejrzenia spadają na kreta. Jednak ten mały ssak nie zapada w sen zimowy, dlatego spustoszenia w ogrodzie może dokonywać przez cały rok. Jak skutecznie pozbyć się karczownika z ogrodu? Na to pytanie znajdziesz odpowiedź w artykule.
Jeż w ogrodzie

Jak zwabić jeża do ogrodu?

Szkodniki, Choroby, Problemy
Jeże w ogrodzie są bardzo pożyteczne. Zjadają one ślimaki, które zagrażają naszym roślinom i uprawom oraz insekty i owady (również komary). Poza tym jeże są padlinożercami - skutecznie wyczyszczą ogród z martwych myszy i resztek kości pozostawionych przez naszego kota. Im więcej jeży w ogrodzie – tym lepiej dla nas i dla wszystkich roślin. Jak zatem je zwabić do naszego ogrodu i przekonać, aby się w nim zadomowiły? Oto kilka porad.