Batony proteinowe: Pomagają schudnąć czy powodują tycie?

Dieta Proteinowa
Batony proteinowe cieszą się dużą popularnością wśród osób prowadzących aktywny tryb życia. Stanowią pyszną przekąskę, która pomaga szybko zaspokoić głód i dodać energii. Takie batony dostarczają dużo białka i sporo cennych składników odżywczych. Reklamowane są jako produkty odchudzające i zwiększające masę mięśniową. Niestety wiele z nich zawiera cukry proste, tłuszcze trans i konserwanty – substancje zwiększające ryzyko chorób oraz nadwagi i otyłości. Zatem czy batony proteinowe pomogą nam schudnąć, czy wręcz przeciwnie – przyczynią się do przybierania na wadze? Jak jest w rzeczywistości? Czy warto je jeść? Dowiedzmy się.

Dlaczego warto jeść wątróbkę?

Mięsa i Podroby
Wątróbka, która należy do podrobów zwierzęcych, nie cieszy się jeszcze zbyt dużym uznaniem wśród konsumentów. Wiele osób uważa, że organy wewnętrzne zwierząt to resztki, które nie mają zbyt dużo wartości odżywczych. Nie każdemu odpowiada również gorzkawy smak wątróbki oraz to, że za długo smażona lub gotowana staje się twarda. Tymczasem warto się przekonać, że wątróbka to bardzo pożywne jedzenie pełne wartości odżywczych. Jest nawet zaliczana przez niektórych dietetyków do tak zwanych superfoods. Sprawdź, jakie właściwości zdrowotne posiada wątróbka.

Proteiny: Jaką pełnią rolę w organizmie?

Zdrowe Odżywianie
Proteiny, czyli białka proste zbudowane wyłącznie z aminokwasów, są budulcem naszego ciała – mięśni, narządów czy gruczołów. Występują także w pożywieniu i odgrywają kluczową rolę – biorą udział w syntezie nowych białek w organizmie, odpowiadają za procesy metaboliczne i gospodarkę hormonalną, są składnikiem krwi i enzymów. Nic dziwnego, że niedobór protein może prowadzić do zaburzeń funkcjonowania organizmu. Groźne może być jednak także spożywanie ich w zbyt dużej ilości, na przykład w tracie odchudzających diet białkowych. Które produkty zawierają najwięcej protein i jak prawidłowo zbilansować dietę?
Masa mięśniowa

10 najlepszych produktów na masę mięśniową

Zdrowe Odżywianie

Nie wszystkie produkty żywnościowe są sobie równe. Aby przybrać na masie konieczna jest odpowiednia dieta składająca się z produktów bogatych w białka (1,6-2 g białka na kg masy ciała), tłuszcze (20-25% zapotrzebowania energetycznego) i węglowodany złożone. Poniżej przedstawiam 10 produktów, które pomogą ci zdrowo przybrać na masie.

5 niebezpiecznych skutków spożywania zbyt dużej ilości białka

Dieta Proteinowa
Białko sprawia, że twoje mięśnie są szczęśliwe, twój żołądek nie domaga się jedzenia godzinę po posiłku, a twój metabolizm nie pędzi jak szalony. Ale podobnie jak z innymi rzeczami, również z białkiem nie należy przesadzać. Poniżej opisano pięć dziwnych skutków spożywania zbyt dużej ilości białka.
Krewetki królewskie Dukana

Jak zrobić krewetki Dukana?

Przepisy niskowęglowodanowe
Dieta Dukana opiera się na proteinach, które można znaleźć również w owocach morza. Pomimo tego, że zarówno owoce morza jak i ryby zawierają dużą ilość tłuszczy (omega 3) to dr. Dukan zaleca ich spożywanie w nieograniczonej ilości. Krewetki można spożywać podczas diety na wiele sposobów, jednak w trakcie fazy uderzeniowej oraz w dniach proteinowych II fazy musimy się niestety ograniczać do kilku dozwolonych produktów. Stąd właśnie przepisy diety Dukana na fazę I są proste i nie wymagają wielu składników.
dieta Dukana - produkty

Co jeść w fazie uderzeniowej diety Dukana?

Zdrowa Dieta

Dieta Dukana jest obecnie najzdrowszą, najskuteczniejszą i z tego powodu najbardziej popularną dietą wśród osób pragnących stracić na wadze. W ogólności polega ona na ograniczeniu się do spożywania produktów o niskiej zawartości węglowodanów i tłuszczy, za to bogatych w białko (np. warzyw strączkowych, owoców, pełnego ziarna, owoców morza, jaj, niskotłuszczowego nabiału i chudego mięsa). Składa się ona z czterech faz: fazy uderzeniowej (ataku), naprzemiennej, utrwalenia i stabilizacji. Najbardziej restrykcyjna jest pierwsza z tych faz. Przeczytaj tę poradę, a dowiesz się, co można spożywać w jej trakcie.

źródła białka

Jak schudnąć na diecie proteinowej? Przepisy.

Zdrowa Dieta
Pośród wielu różnych diet, dieta proteinowa należy do najbardziej popularnych. Ludzie będący na diecie wysokobiałkowej doświadczają nie tylko dużej utraty wagi, ale również przyrostu masy mięśniowej. Taki efekt zyskać można właśnie dzięki niezwykłym właściwościom białka. Białko to fundamentalny składnik żywych komórek. Pełni funkcję budulcową, odgrywa kluczową rolę w produkcji enzymów i hormonów. Z tego powodu jest niezbędną częścią każdej zdrowej, zrównoważonej diety.
dieta proteinowa

Jak się odżywiać na diecie proteinowej? Przykładowy jadłospis.

Przepisy niskowęglowodanowe
Jak dowodzą najnowsze badania, białko najlepiej hamuje napady głodu, lepiej niż węglowodany i tłuszcze. Z tego powodu dieta proteinowa jest najczęściej stosowaną dietą wśród osób chcących stracić na wadze. Prawdziwy problem pojawia się jednak wówczas, gdy chcemy ustalić menu, które pomoże takiej diety przestrzegać. Poniżej przedstawiam moje propozycje.
dieta Dukana

Jak schudnąć na diecie Dukana?

Zdrowa Dieta
Osobiście przetestowałam dziesiątki „diet cudów”. I powiem wam szczerze, że większość z nich to jedno wielkie oszustwo. Jeśli zależy wam na tym, żeby rzeczywiście schudnąć, czas przejść na dietę, która naprawdę działa, pozwalając nie tylko zrzucić zbędne kilogramy, ale i dostarczyć organizmowi niezbędnych wartości odżywczych. Dietą tą jest dieta Dukana. Można podejść do niej restrykcyjnie, całkowicie unikając węglowodanów i tłuszczy lub rezygnując z nich jedynie w pierwszej fazie diety. Wszystko zależy od tego ile i w jakim czasie chce się schudnąć. Przeczytaj ten artykuł, a poznasz szczegóły diety Dukana.