Chloroza. Objawy i zwalczanie

Szkodniki, Choroby, Problemy
Jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że jesienią liście roślin w ogrodzie przybierają odcienie brązu, żółci, pomarańczy czy czerwieni. Choć jest to zjawisko całkowicie normalne i nikogo nie powinno niepokoić, niekiedy zmiany koloru mogą być objawem choroby roślin. Chloroza, bo o niej mowa, charakteryzuje się występowaniem plam i przebarwień. Warto podkreślić, że chloroza nie występuje wyłącznie na roślinach ogrodowych, ale często pojawia się na tych, uprawianych w domach. Jak rozpoznać chlorozę? Jak się jej pozbyć?

Mączniak prawdziwy: Błyskawicznie niszczy rośliny. Jak się go pozbyć?

Szkodniki, Choroby, Problemy
Rośliny ogrodowe oraz te znajdujące się domach często narażone są na ataki szkodników oraz rozwój chorób grzybiczych. Nie trzeba wiele, aby szybko opanowały całą roślinę. Jednym z nich jest mączniak prawdziwy, który błyskawicznie je niszczy. Choć szczególnie upodobał sobie krzewy różane, to może być groźny również dla innych okazów. Dlatego trzeba bacznie się przyglądać swoim roślinom, szczególnie latem, kiedy łatwiej jest rozpoznać mączniaka i skuteczniej się go pozbyć. Co zrobić, kiedy mączniak opanował ogród? Jak sobie z nim radzić?

Hydrożel ogrodowy: Właściwości i zastosowania

Uprawa Warzyw
Uprawa roślin doniczkowych w domu nie powinna sprawiać większego problemu. Większość gatunków nie jest wymagająca: należy zapewnić im odpowiednią ilość promieni słonecznych oraz wody. Planując dłuższe wczasy, nie wolno o nich zapominać. W przeciwnym razie po powrocie zamiast bujnych okazów zostaną suche łodygi. Z pomocą może przyjść hydrożel – granulki, które mogą utrzymać odpowiedni poziom wilgotności w glebie. Jego stosowanie nie jest skomplikowane, wystarczy wymieszać go z podłożem. Jakie zastosowania ma hydrożel? Co trzeba o nim wiedzieć? Dlaczego jest idealnym rozwiązaniem dla zapominalskich?
Dereń kousa

Ciekawe krzewy owocowe, które można uprawiać w Polsce

Krzewy
Wybierając krzewy do ogrodu, najczęściej kierujemy się wyglądem i zapachem kwiatów, zabarwieniem liści czy pokrojem rośliny… Często nie doceniamy wyglądu owoców, które potrafią nieraz wprawiać w podziw swoimi kształtami i barwami. Poniżej przedstawiam krzewy o najbardziej oryginalnych owocach, jakie można bez obaw uprawiać w warunkach klimatycznych całej Polski. Zapraszam do zapoznania się z tymi wspaniałymi roślinami!

Jak samemu rozmnożyć winorośl?

Pnącza
Czasem zdarza się, że mamy na swojej działce czy w ogrodzie jakąś starą, a bardzo dobrą winorośl. Chcielibyśmy posadzić jej więcej, okazuje się jednak, ze dana odmiana nie jest już dostępna w sprzedaży. Może też być tak, że najzwyczajniej w świecie nie wiemy jak ta odmiana się nazywa. Warto wtedy wziąć sprawę w swoje ręce i samemu wyprodukować nowe sadzonki. Jest to dużo łatwiejsze niż się to może wydawać. Wystarczy tylko postępować zgodnie z instrukcją podaną w artykule.
mini kiwi

Jak uprawiać mini kiwi na swojej działce?

Uprawa Owoców
Kiwi, jakie znamy z marketowych półek, to owoc aktinidii chińskiej, która niestety nie nadaje się do uprawy w naszym klimacie. Możemy za to bez większych problemów uprawiać inne gatunki aktinidii, które również dają jadalne, bardzo zdrowe i smaczne owoce: aktinidię ostrolistną i pstrolistną. Są to długowieczne pnącza, które od wiosny do jesieni mogą również zdobić nasz ogród i zachwycać gości swoim oryginalnym wyglądem. Aktinidie możemy kupić w każdej szanującej się szkółce, są coraz bardziej powszechne i dostępnych jest coraz więcej odmian, dlaczego więc nie spróbować?

Jak wyhodować ananasa w domu?

Sadzenie
Lubisz egzotyczne rośliny? Jeśli tak, zasadź w swoim domu ananasa. Dojrzały owoc kupisz w sklepie już za kilka złotych. Potem wystarczy tylko oddzielić pióropusz (tzw. rozetę) od reszty i zabrać się za ukorzenianie ananasa. Wprawdzie na efekt swojej pracy trochę poczekasz - nowy ananas może pojawić się nawet dopiero po dwóch latach - ale myślę, że warto go zasadzić. Już nim pojawi się owoc, cała roślina będzie stanowić oryginalny element wystroju twojego pokoju.

Ryjówka: Pożyteczny ssak, który zjada najgorsze szkodniki

Uprawa Warzyw
Szkodniki, które niszczą warzywa oraz kwiaty, są bolączką wielu działkowiczów. Dlatego trudno się dziwić, że stosują oni różne metody, by skutecznie chronić swoje uprawy. Najczęstszymi winowajcami są owady i ich larwy, a także ślimaki oraz różne gryzonie. Często w pobliżu ludzkich siedlisk i pól uprawnych możemy spotkać ryjówkę. Jak się okazuje, jest ona zwierzęciem pożytecznym, często zresztą nazywa się ją najlepszym sprzymierzeńcem naszych upraw. Najczęściej mylona jest z myszą polną albo nornicą. Jak wygląda ryjówka? Dlaczego jest tak bardzo pożyteczna? Na te pytania znajdziesz odpowiedź w artykule.
Jabłoń

Jak sadzić jabłonie?

Drzewa
Z tego artykułu krok po kroku dowiesz się jak zasadzić swoją własną jabłoń. Drzewo to zasadzone od ziarenka, zapewni zarówno dorosłym jak i dzieciom wielką ogrodniczą satysfakcję.
rodzynki brazylijskie

Jak uprawiać rodzynki brazylijskie?

Uprawa Owoców
Rodzynek brazylijski, inaczej miechunka jadalna, albo „chiński lampion”, to nazwy jednej rośliny, znanej chyba każdemu ze swoich oryginalnych owocostanów. Jest to roślina należąca do tej samej rodziny, co pomidor i ziemniak, czyli do rodziny psiankowatych. Pochodzi z Andów i na całym świecie jest uprawiana dla pysznych i bardzo zdrowych owoców. W Polsce najczęściej wykorzystywana była do aranżacji w suchych bukietach, i stanowi ważny element rabat w stylu wiejskim.