Czy dieta bezmięsna jest zdrowa? Wady i zalety

Mięsa i Podroby
Od lat toczy się spór o to, czy mięso jest niezbędnym składnikiem naszej diety. Kolejni celebryci informujący o przejściu na dietę wegetariańską lub wegańską motywują wiele osób do rezygnacji z mięsa. Nie da się jednak zaprzeczyć, że jest ono bogatym źródłem łatwo przyswajalnego białka, żelaza i wielu witamin. Naukowcy podkreślają, że dieta bezmięsna może być zdrowa, ale tylko jeśli będziemy się stosować do restrykcyjnych zasad i jeść zbilansowane posiłki. Poznaj zalety i wady spożywania mięsa i dowiedz się, jak się odżywiać, by cieszyć się zdrowiem i szczupłą sylwetką.

Jak jeść marakuję?

Owoce
Marakuja to owocowy hit. W Brazylii używa się jej pestek jako środka nasennego. Mieszkańcy Amazonii jedzą bogaty w witaminy miąższ, by ukoić kaszel, wzmocnić serce i obniżyć ciśnienie. Na Maderze natomiast po posiłkach pije się wspomagający trawienie sok z marakui.

Dieta wegetariańska: Wady i zalety

Odżywianie
Nietrudno dostrzec, że dzisiaj wegetarianizm jest coraz bardziej popularny. Nikogo nie dziwią już sojowe produkty na półkach sklepowych oraz warzywa i owoce oznaczone jako "eko". Wszystko po to, by ułatwić życie wegetarianom i weganom. Ludzie decydują się na wegetarianizm z różnych powodów, choć najczęściej jest to po prostu kwestia światopoglądu, a także chęć dbania o swoje zdrowie. Wegetarianizm, często kojarzony się ze zdrowym odżywianiem, w praktyce jednak nie do końca wychodzi nam na zdrowie. Szczególnie w przypadku, gdy tego rodzaju dieta jest źle zbilansowana. Przechodząc na wegetarianizm warto mieć świadomość plusów i minusów takiego stylu życia. My postanowiliśmy je skonfrontować.
Agar agar

Czym zastąpić żelatynę?

Przepisy wegetariańskie
Lato nadeszło a my częściej rozglądamy się za przepisami na domowe lody i galaretki. Jednak czym zastąpić żelatynę jeśli twój organizm jej nie toleruje, jesteś weganem, wegetarianinem, lub po prostu nie możesz jej spożywać ze względów religijnych? Na szczęście istnieje kilka zamienników żelatyny a oto i one:
Tofu

7 niezdrowych produktów, które jedzą wegetarianie

Dieta Wegetariańska
Warzywa zawierają witaminy, minerały i enzymy, których potrzebuje nasz organizm, aby optymalnie funkcjonować. Wiele z nich jest bogatych również w białko, co jest ważne dla osób będących na diecie wegetariańskiej i wegańskiej. Zastąpienie tłustego mięsa produktami sojowymi i warzywami jest zdrowe, jednak fakt ten nie oznacza, że każdy wegetarianin dobrze i zdrowo się odżywia. Tak jak w normalnej diecie tak i w wegetariańskiej istnieją produkty "śmieciowe", których należy się wystrzegać.
dieta wegetariańska

Jak ułożyć dietę wegetariańską?

Zdrowe Odżywianie
Jak wiadomo wegetarianizm to rodzaj diety a nawet można się pokusić o stwierdzenie, że jest to styl życia. Wegetarianie unikają produktów mięsnych. Co jest motywem ich działania? Jest kilka czynników, które składają się na to. Po pierwsze czynniki moralne. Wegetarianie uważają, że zbijanie zwierząt jest nieludzkie. Do tego dochodzą kwestie zdrowotne i etyczne. Jest wiele źródeł, które sugerują, że dieta wegetariańska jest bardzo zdrowa i pozytywnie wpływa na funkcjonowanie naszego organizmu. Wegetarianizm jest często mylony z weganizmem. Jaka jest różnica między nimi? W skrócie można powiedzieć, że weganie eliminują z diety wszystkie produkty pochodzenia zwierzęcego: mięso, jajka, mleko, ryby. Do tego dochodzi eliminowanie z codziennego życia artykułów, które mogą być wynikiem okrutnej ekspansji zwierząt. Wiedząc już jaka jest różnica między tymi dwoma pojęciami dowiesz się teraz jak ułożyć dietę wegetariańską, tak, aby dostarczyć organizmowi wszystkich potrzebnych witamin i minerałów.
Jedzenie wegetariańskie

Jak zostać wegetarianinem?

Dieta Wegetariańska

Po pierwsze wegetarianizm nie jest dla każdego i musisz o tym wiedzieć. Jeśli lubisz mięso i ciężko ci się bez niego obyć to znaczy, że nie jest on prawdopodobnie dla ciebie. Jeśli zaś bez problemu możesz zrezygnować z mięsa to powinieneś to jak najbardziej zrobić.

 

Jedną z zalet wegetarianizmu, która bezpośrednio wpływa na twoje zdrowie jest fakt, że wegetarianie zjadają mniej tłuszczu. Mięso ma dużo białka jednak ma również ogromne ilości tłuszczu - w szczególności tłuszczu nasyconego. Zostając wegetarianinem ograniczasz zatem spożywanie złego tłuszczu i zastępujesz go dobrymi tłuszczami roślinnymi i to w dodatku w mniejszej ilości. Zastąpienie złych tłuszczy dobrymi i ograniczenie spożywania ich ilości zmniejsza ryzyko chorób serca oraz nadciśnienia tętniczego, cukrzycy, raka i wielu innych.

 

Jak zatem zostać wegetarianinem?

Wegetarianizm

7 zalet wegetarianizmu·

Zdrowe Odżywianie
Dlaczego miałbyś zrezygnować z pysznej kiełbasy i schabowych na rzecz zieleniny? Istnieje wiele powodów z których najwięcej związanych jest ze zdrowiem - zdrowiem twoim, przyrody jak również twojego portfela. Poniżej znajdziesz 7 powodów dla których warto zostać wegetarianinem.
Sałatka z kurczakiem

Jak zwiększyć przyswajalność żelaza?

Witaminy
Nie bez znaczenia jest rodzaj produktu zawierającego żelazo. Żelazo pochodzące z pokarmów roślinnych jest inne niż żelazo z pokarmów zwierzęcych i inaczej przyswajane. Również pozostałe jedzenie jakie spożywamy może mieć wpływ na przyswajanie żelaza. Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się więcej na temat tego minerału a nauczysz się dobierać produkty spożywcze w taki sposób, aby zwiększyć jego przyswajalność.

9 najlepszych roślinnych źródeł białka

Dieta Wegetariańska
Najlepszym źródłem białka są oczywiście jajka, nabiał, mięso i ryby, jednak znajduje się ono również w produktach pochodzenia roślinnego. Dostarczenie organizmowi odpowiedniej ilości białka w diecie wegańskiej nie jest zatem żadnym problemem.