Kaktus bożonarodzeniowy: Jak pielęgnować?

Sukulenty
Kaktus Szlumbergera, znany również jako grudnik lub zygokaktus, a przede wszystkim kaktus bożonarodzeniowy, pięknie zdobi nasze mieszkania i domy późną jesienią i zimą. Jego znakiem rozpoznawczym są urzekające wdziękiem i przypominające dzwonki kwiaty o intensywnej barwie różowej, czerwonej bądź kremowej. Choć kaktus bożonarodzeniowy kwitnie obficie, wystarczy chwila nieuwagi, by je zrzucił i już ponownie nie zakwitł. Z racji tego, że należy do gatunków wieloletnich, warto odpowiednio go pielęgnować, by cieszył nasze oczy jak najdłużej, zwłaszcza w okresie świątecznym.

Jak pielęgnować kaktusy?

Kwiaty
Kaktusy to wyjątkowy rodzaj kwiatów. Należą one do rodziny sukulentów, czyli roślin, które są w stanie przetrwać w warunkach ograniczonej dostępności wody. Lubimy je głównie ze względu na ich oryginalny wygląd. Jednak wbrew temu, co powszechnie się twierdzi, kaktusy nie są roślinami łatwymi w pielęgnacji. Ich właściciel musi trochę się namęczyć, by stworzyć im warunki zbliżone do naturalnych. Podpowiadamy, jak prawidłowo pielęgnować kaktusy, by były zdrowe i pięknie rosły.
prezenty rośliny

8 roślin doskonałych na prezent

Rośliny doniczkowe
Niezależnie czy szukasz prezentu na gwiazdkę, prezentu na urodziny czy po prostu chcesz podziękować, rośliny doniczkowe są zawsze prezentem prostym i niepowtarzalnym. Rośliny doniczkowe są wdzięcznym prezentem dla osoby obdarowywanej, która ucieszy się na widok zielonej roślinki. Poniżej znajdziesz listę roślin, które nie są skomplikowane w pielęgnacji i mają niezwykłe cechy, dzięki którym świetnie sprawdzą się jako prezent.
Rojniki

Jak uprawiać rojniki?

Sukulenty

Rojnik jest bardzo łatwym w uprawie sukulentem będącym piękną ozdobą skalniaków i murków. Można je tworzyć z nich piękne kompozycje w doniczkach. Rojniki będą świetnie rosły na pełnym słońcu i bardzo szybko się rozrastają. Sukulenty te, podobnie jak aloes i agawa mają właściwości zdrowotne. Są wspaniałe jakoś środek łagodzący oparzenia słoneczne, ugryzienia komarów i innych owadów oraz wysypkę alergiczną. Sok z rojnika pomoże również zwalczyć kurzajki i brodawki.

rojnik ogrodowy

Jak rozmnożyć rojniki – krok po kroku

Sukulenty
Rojnik jest niemalże symbolem ogródków skalnych. Znamy go również jako „skalną różę”. W dawnych czasach sadzono go w szczelinach murów i na dachach domów, co miało chronić je przed uderzeniami piorunów. Istnieje wiele różnokolorowych odmian rojników i są one szczególnie efektowne, jeśli rosną w większych grupach – dlatego dobrze jest poznać kilka prostych zasad ich rozmnażania.
opuncja

Jak uprawiać opuncję w gruncie?

Sukulenty
Czy w warunkach polskiego, dość surowego i kapryśnego klimatu, jest możliwa uprawa kaktusów bezpośrednio w gruncie, bez konieczności przenoszenia ich na zimę do pomieszczenia? Istnieje grupa tych roślin, które bez problemu dają sobie u nas radę. Spośród nich najbardziej znane są opuncje. W Polsce nie doczekamy się raczej imponujących owoców, które u niektórych gatunków są jadalne, ale za to rosnący w naszym ogrodzie kaktus na pewno doda mu oryginalności i egzotyki!
kaktusy

Choroby kaktusów - jak je zwalczać?

Sukulenty
Kaktusy wydają się mało wymagające i wyjątkowo odporne na wiele czynników. To prawda, nic im się nie stanie, jeśli regularnie będziemy zapominać o ich podlewaniu, są bowiem odporne na suszę. Pamiętamy jednak, że źle się z nimi obchodząc, zmarnujemy nawet najładniejsze okazy. Poniżej informacje o najczęściej spotykanych problemach z tymi popularnymi roślinami doniczkowymi.
ogródek miniaturowy

Jak zrobić miniaturowy ogród z sukulentów?

Rośliny doniczkowe
Z sukulentów można przygotować miniaturowy ogród lub ogromną ścienną instalację. Dziś zajmiemy się tym pierwszym. Sukulenty występują najczęściej na obszarach pustynnych, potrafią zmieść długotrwałe susze. Sukulenty to rośliny które przystosowały się do życia w trudnych warunkach, z powodzeniem jednak można je uprawiać w warunkach domowych. Są nazywane roślinami dla zapominalskich ponieważ poradzą sobie nawet przez kilka tygodni bez podlewania. Idealnym miejscem dla sukulentów jest nasłoneczniony parapet, nie lubią przebywać w cieniu.