Jak przesadzić aloes?

Sukulenty
Aloes jest rośliną idealną dla zapominalskich: nie trzeba jej często podlewać, za to zawsze atrakcyjnie się prezentuje. Warto mieć w domu kilka doniczek z aloesem, ponieważ można z niego przyrządzić wiele domowych kosmetyków pielęgnacyjnych. Poza tym aloes oczyszcza mieszkanie z zanieczyszczeń unoszących się w powietrzu. Jedynym problemem, z jakim można się spotkać, to jego nadmierny rozrost. Kiedy doniczka z aloesem się przewraca, należy go przesadzić. Jak to zrobić? Sprawdźmy

Najczęstsze błędy w pielęgnacji roślin doniczkowych

Rośliny doniczkowe
Rośliny doniczkowe są w stanie odmienić każde wnętrze. Ożywiają pomieszczenia, stanowią naturalny element wystroju, a w dodatku udowodniono, że pomagają się odprężyć i walczyć ze stresem. Wiele roślin słynie też ze swoich zdolności do oczyszczania powietrza z toksyn czy pochłaniania kurzu. W ostatnich latach coraz większą popularnością cieszą się rośliny egzotyczne o oryginalnych kształtach i kolorach, np. monstery czy duże palmy i draceny. Wciąż jednak modne są storczyki i inne rośliny kwitnące, takie jak azalie, anturium czy skrzydłokwiaty. Niestety piękne okazy przyniesione z kwiaciarni i sklepów ogrodniczych szybko tracą swój urok – liście żółkną lub usychają, a kwiaty opadają lub zbyt szybko przekwitają. Dlaczego tak się dzieje? Podpowiadamy, jak uniknąć częstych błędów popełnianych w pielęgnacji roślin doniczkowych.

Rośliny, które powinny być w każdym domu

Rośliny doniczkowe
Rośliny doniczkowe idealnie sprawdzają się jako element dekoracyjny w domach i w mieszkaniach. Cieszą oko swoimi różnorodnymi kształtami, barwami i zapachem. Jednak poza walorami dekoracyjnymi spełniają inne, bardzo przydatne funkcje. Przede wszystkim rośliny zaopatrują nas w tlen i poprawiają wilgotność powietrza. Oprócz tego pochłaniają dostające się do domu wszelkie zanieczyszczenia, które osłabiają organizm i przyczyniają się do wielu chorób. Niektóre z roślin doniczkowych szczególnie dobrze radzą sobie z oczyszczaniem powietrza, więc warto je mieć w domu. Zapewnią lepszy nastrój i korzystnie wpłyną na nasze zdrowie. Nie są też wymagające w uprawie. Które rośliny powinny znaleźć się w domu? Sprawdźmy.
rojnik ogrodowy

Jak rozmnożyć rojniki – krok po kroku

Sukulenty
Rojnik jest niemalże symbolem ogródków skalnych. Znamy go również jako „skalną różę”. W dawnych czasach sadzono go w szczelinach murów i na dachach domów, co miało chronić je przed uderzeniami piorunów. Istnieje wiele różnokolorowych odmian rojników i są one szczególnie efektowne, jeśli rosną w większych grupach – dlatego dobrze jest poznać kilka prostych zasad ich rozmnażania.
Rojniki

Jak uprawiać rojniki?

Sukulenty

Rojnik jest bardzo łatwym w uprawie sukulentem będącym piękną ozdobą skalniaków i murków. Można je tworzyć z nich piękne kompozycje w doniczkach. Rojniki będą świetnie rosły na pełnym słońcu i bardzo szybko się rozrastają. Sukulenty te, podobnie jak aloes i agawa mają właściwości zdrowotne. Są wspaniałe jakoś środek łagodzący oparzenia słoneczne, ugryzienia komarów i innych owadów oraz wysypkę alergiczną. Sok z rojnika pomoże również zwalczyć kurzajki i brodawki.

prezenty rośliny

8 roślin doskonałych na prezent

Rośliny doniczkowe
Niezależnie czy szukasz prezentu na gwiazdkę, prezentu na urodziny czy po prostu chcesz podziękować, rośliny doniczkowe są zawsze prezentem prostym i niepowtarzalnym. Rośliny doniczkowe są wdzięcznym prezentem dla osoby obdarowywanej, która ucieszy się na widok zielonej roślinki. Poniżej znajdziesz listę roślin, które nie są skomplikowane w pielęgnacji i mają niezwykłe cechy, dzięki którym świetnie sprawdzą się jako prezent.

Najczęstsze błędy w uprawie sukulentów

Sukulenty
Mówi się, że trudno znaleźć osobę, która nie poradzi sobie z uprawą sukulentów. Wydaje się, że te niewymagające rośliny w każdym domu będą rosnąć bujnie i stanowić oryginalną ozdobę. Na fali popularności często je kupujemy, jednak nie zawsze dostarczamy im warunków niezbędnych do wzrostu: w rezultacie rośliny szybko marnieją i umierają. Zapominamy o kluczowych kwestiach, które pozwalają tym wyjątkowym i z pozoru wytrzymałym roślinom zdrowo rosnąć. Jakie są najczęstsze błędy w uprawie sukulentów? Na co trzeba zwrócić szczególną uwagę? Przekonajmy się.

Dlaczego sukulenty więdną?

Sukulenty
Sukulenty to rośliny, które potrafią rosnąć w ekstremalnych warunkach. Niestraszne są im wysokie temperatury oraz oszczędne podlewanie. Jednak czasem zdarza się, że mimo wszelkich starań okazy szybko marnieją. Jakie są główne przyczyny więdnięcia sukulentów? Jak skutecznie poprawić ich kondycję? Na te pytania znajdziesz odpowiedź w artykule.

Najlepsze rośliny do domowego terrarium

Zwierzęta i przyroda
Hodowla zwierząt w terrarium jest dobrym rozwiązaniem dla osób, które mają relatywnie mało czasu, aby poświęcić się wymagającym czworonogom. W domowych warunkach można w prosty sposób zapewnić specjalistyczne i wymagające warunki, które są niezbędne do przeżycia wielu gatunków płazów i gadów. Niestety, wiedza większości hobbystów nie wykracza poza wymogi obchodzenia się z kotami czy psami. Chcąc zapewnić im sprzyjające warunki, warto też zasadzić w terrariach rośliny – ułatwi to życie stworzeniom i podniesie ich komfort. Co warto zasadzić? Przekonajmy się.

Grubosz: Drzewko szczęścia. Jak je pielęgnować?

Sukulenty
Wielu z nas wierzy, że ustawione w domu drzewko szczęścia zapewnia dobrobyt oraz pomyślność wszystkim domownikom. Dlatego nie dziwi fakt, że często jest wręczane jako prezent urodzinowy albo podarunek do nowego mieszkania. Roślina ta jest łatwa w uprawie, nie przysparza kłopotów amatorom oraz zapominalskim. Prawidłowo pielęgnowana, odwdzięczy się przepięknym i zdrowym wyglądem. Poza walorami dekoracyjnymi, grubosz ma inne zalety, m.in. filtruje zanieczyszczone powietrze, a zawarty w jego liściach i łodygach sok ma właściwości lecznicze. Jak pielęgnować drzewko szczęścia? Sprawdźmy