Dlaczego sukulenty więdną?

Sukulenty
Sukulenty to rośliny, które potrafią rosnąć w ekstremalnych warunkach. Niestraszne są im wysokie temperatury oraz oszczędne podlewanie. Jednak czasem zdarza się, że mimo wszelkich starań okazy szybko marnieją. Jakie są główne przyczyny więdnięcia sukulentów? Jak skutecznie poprawić ich kondycję? Na te pytania znajdziesz odpowiedź w artykule.

Rośliny doniczkowe dla zapracowanych

Rośliny doniczkowe
Kochasz rośliny doniczkowe, ale nie potrafisz o nie zadbać? Twoje kwiaty szybko więdną i żółkną im liście? Jeśli myślisz, że uprawa i pielęgnacja roślin nie jest dla ciebie, to jesteś w wielkim błędzie! Najprawdopodobniej masz w domu nieodpowiednie gatunki. Wiele zapracowanych osób rezygnuje z kwiatów w domu, tłumacząc się brakiem czasu i umiejętności. Na szczęście, są takie rośliny, które mają absolutnie minimalne wymagania uprawy, a do tego nie rosną zbyt szybko (a więc nie trzeba ich przycinać ani zbyt często przesadzać) i są odporne na szkodniki. Wystarczy, że postawisz je w odpowiednim świetle i od czasu do czasu podlejesz. Brzmi świetnie? To nie wszystko – te rośliny to prawdziwe wnętrzarskie hity, które pasują do każdego mieszkania i nadadzą mu wyjątkowy charakter.

Najczęstsze błędy w uprawie sukulentów

Sukulenty
Mówi się, że trudno znaleźć osobę, która nie poradzi sobie z uprawą sukulentów. Wydaje się, że te niewymagające rośliny w każdym domu będą rosnąć bujnie i stanowić oryginalną ozdobę. Na fali popularności często je kupujemy, jednak nie zawsze dostarczamy im warunków niezbędnych do wzrostu: w rezultacie rośliny szybko marnieją i umierają. Zapominamy o kluczowych kwestiach, które pozwalają tym wyjątkowym i z pozoru wytrzymałym roślinom zdrowo rosnąć. Jakie są najczęstsze błędy w uprawie sukulentów? Na co trzeba zwrócić szczególną uwagę? Przekonajmy się.
Rojniki

Jak uprawiać rojniki?

Sukulenty

Rojnik jest bardzo łatwym w uprawie sukulentem będącym piękną ozdobą skalniaków i murków. Można je tworzyć z nich piękne kompozycje w doniczkach. Rojniki będą świetnie rosły na pełnym słońcu i bardzo szybko się rozrastają. Sukulenty te, podobnie jak aloes i agawa mają właściwości zdrowotne. Są wspaniałe jakoś środek łagodzący oparzenia słoneczne, ugryzienia komarów i innych owadów oraz wysypkę alergiczną. Sok z rojnika pomoże również zwalczyć kurzajki i brodawki.

rojnik ogrodowy

Jak rozmnożyć rojniki – krok po kroku

Sukulenty
Rojnik jest niemalże symbolem ogródków skalnych. Znamy go również jako „skalną różę”. W dawnych czasach sadzono go w szczelinach murów i na dachach domów, co miało chronić je przed uderzeniami piorunów. Istnieje wiele różnokolorowych odmian rojników i są one szczególnie efektowne, jeśli rosną w większych grupach – dlatego dobrze jest poznać kilka prostych zasad ich rozmnażania.
prezenty rośliny

8 roślin doskonałych na prezent

Rośliny doniczkowe
Niezależnie czy szukasz prezentu na gwiazdkę, prezentu na urodziny czy po prostu chcesz podziękować, rośliny doniczkowe są zawsze prezentem prostym i niepowtarzalnym. Rośliny doniczkowe są wdzięcznym prezentem dla osoby obdarowywanej, która ucieszy się na widok zielonej roślinki. Poniżej znajdziesz listę roślin, które nie są skomplikowane w pielęgnacji i mają niezwykłe cechy, dzięki którym świetnie sprawdzą się jako prezent.
kaktusy

Choroby kaktusów - jak je zwalczać?

Sukulenty
Kaktusy wydają się mało wymagające i wyjątkowo odporne na wiele czynników. To prawda, nic im się nie stanie, jeśli regularnie będziemy zapominać o ich podlewaniu, są bowiem odporne na suszę. Pamiętamy jednak, że źle się z nimi obchodząc, zmarnujemy nawet najładniejsze okazy. Poniżej informacje o najczęściej spotykanych problemach z tymi popularnymi roślinami doniczkowymi.
opuncja

Jak uprawiać opuncję w gruncie?

Sukulenty
Czy w warunkach polskiego, dość surowego i kapryśnego klimatu, jest możliwa uprawa kaktusów bezpośrednio w gruncie, bez konieczności przenoszenia ich na zimę do pomieszczenia? Istnieje grupa tych roślin, które bez problemu dają sobie u nas radę. Spośród nich najbardziej znane są opuncje. W Polsce nie doczekamy się raczej imponujących owoców, które u niektórych gatunków są jadalne, ale za to rosnący w naszym ogrodzie kaktus na pewno doda mu oryginalności i egzotyki!
ogródek miniaturowy

Jak zrobić miniaturowy ogród z sukulentów?

Rośliny doniczkowe
Z sukulentów można przygotować miniaturowy ogród lub ogromną ścienną instalację. Dziś zajmiemy się tym pierwszym. Sukulenty występują najczęściej na obszarach pustynnych, potrafią zmieść długotrwałe susze. Sukulenty to rośliny które przystosowały się do życia w trudnych warunkach, z powodzeniem jednak można je uprawiać w warunkach domowych. Są nazywane roślinami dla zapominalskich ponieważ poradzą sobie nawet przez kilka tygodni bez podlewania. Idealnym miejscem dla sukulentów jest nasłoneczniony parapet, nie lubią przebywać w cieniu.

Jak pielęgnować kaktusy?

Kwiaty
Kaktusy to wyjątkowy rodzaj kwiatów. Należą one do rodziny sukulentów, czyli roślin, które są w stanie przetrwać w warunkach ograniczonej dostępności wody. Lubimy je głównie ze względu na ich oryginalny wygląd. Jednak wbrew temu, co powszechnie się twierdzi, kaktusy nie są roślinami łatwymi w pielęgnacji. Ich właściciel musi trochę się namęczyć, by stworzyć im warunki zbliżone do naturalnych. Podpowiadamy, jak prawidłowo pielęgnować kaktusy, by były zdrowe i pięknie rosły.