magic the gathering - karty

Magic the Gathering - jak radzić sobie z hexproof, protection i indestructaible?·

Magic the Gathering
Hexproof/shroud, protection i niezniszczalność to potężne zdolności, które jeśli przychodzi nam się z nimi zmierzyć, potrafią napsuć sporo krwi. Zdarzają się sytuacje, że jesteśmy bezradni, gdy trzeba sobie z nimi poradzić. Nie mamy na nie żadnej odpowiedzi. Graczom zaczynającym swoją przygodę z magicem może się wydawać, że wejście stwora z jedną z wyżej wymienionych zdolności to koniec. Jednak tak nie jest. Nie zawsze jest to możliwe, ale w zależności od tego, co mamy w decku lub bezpośrednio na ręce, możemy sobie poradzić z tymi zagrożeniami. Podam teraz parę przykładów.
karta ze zdolnością undying

Magic the Gathering - rzadsze zdolności. Cz.IV. P-Z·

Magic the Gathering
Czwarta część poradnika o rzadkich zdolnościach w Magic the Gathering (P-Z). Tym razem chcę zwrócić uwagę na zdolności persist i undying. Działanie obu opiera się na podobnej zasadzie. Karty z tymi zdolnościami, aby wrócić z grobu do gry nie mogą mieć na sobie odpowiednio kantera -1/-1 lub +1/+1. Jeżeli po powrocie z tym kanterem coś sprawi, że zostanie on zdjęty, to persist i undying ponownie się odpalą podczas położenia do grobu. Ważna informacja - przeciwstawne kantery się niwelują.
Rzadkie zdolności w Magic the Gathering: A-D | E-I | K-O | P-Z
karta ze zdolnością miracle

Magic the Gathering - rzadsze zdolności. Cz.III. K-O·

Magic the Gathering
Trzecia część poradnika opisującego rzadkie zdolności w Magic the Gathering. Znajdziesz tu listę tych z nich, które zaczynają się na literę K-O. Widniejąca tu zdolność kicker może się pojawić także pod inną formą, a mianowicie jako multikicker. Oznacza to, że można jej użyć wielokrotnie podczas zagrywania danej karty. Taką karta jest na przykład artefakt – Everflowing Chalice, który za każde zapłacenie kosztu kickera kładzie na sobie kolejny charge kanter.
Rzadkie zdolności w Magic the Gathering: A-D | E-I | K-O | P-Z
magic the gathering logo

Jak zacząć grać w Magic the Gathering?

Magic the Gathering
Magic the Gathering jest grą ciekawą i mającą wiele do zaoferowania. Początkujący gracz może się czuć trochę zagubiony widząc ogromną ilość kart i przeróżne talie z nich złożone. Pomijam na razie bardziej skomplikowane zasady, które pojawiają się przy bardziej zaawansowanych kartach i interakcjach. Oprócz tego nie da się ukryć, że MTG może (ale nie musi) być kosztownym hobby. Jak więc najlepiej rozpocząć swoją przygodę z tą grą, aby nie rzucić się od razu na głęboką wodę?
karta magic the gathering - enchantment

Magic the Gathering dla początkujących - słownik·

Magic the Gathering
Prawie każda bardziej rozbudowana gra posiada swoje specyficzne pojęcia i terminy. Magic posiada ich wiele. Zaznajomienie się z nimi na początku może wydawać się trudne i skomplikowane, jednak im więcej gier zostanie rozegranych, tym szybciej nowi gracze przyswoją sobie owe pojęcia. Poniżej znajdziesz listę podstawowych i najważniejszych pojęć, które są potrzebne do zrozumienia zasad gry i dalszych części poradnika:
magic the gathering - rodzaje kart

Magic the Gathering dla początkujących – rodzaje kart·

Magic the Gathering
Karty w magicu dzielą się na różne rodzaje. Każdy porządny mag potrafi miotać zaklęcia, dlatego do naszej dyspozycji są czary typu sorcery i instant, ich efekty są chwilowe. Jeśli chcemy kogoś lub coś zauroczyć na stałe, sięgamy po enchantment. Kim byłby mag, gdyby nie miał żadnych potężnych rekwizytów. Abyśmy mogli się odpowiednio uzbroić w magiczne przedmioty, oddano nam do dyspozycji artefakty. Także armia naszych przyzwanych potworów czeka na nasze polecenia. Sam zdecyduj na czym oprzesz swój deck magu i co będzie główną siłą, która pozwoli ci zwyciężyć przeciwnika.
rozgrywka mtg

Magic the Gathering dla początkujących – fazy gry·

Magic the Gathering
Rozgrywka w magicu dzieli się na fazy. W każdej fazie dokonuje się konkretnych rzeczy. Na początku możesz uznać cały proces za skomplikowany, jednak wystarczy się nie śpieszyć, zrobić sobie ściągawkę na karteczce i po kolei wypełniać polecenia odpowiednich faz, a po jakimś czasie przebieg tury wejdzie nam w krew i przestaniemy się gubić. Najwięcej czasu zabiera zazwyczaj wykonanie faz głównych - z racji tego, że są to te momenty, kiedy możemy się „rozbudować”, a nad tym trzeba się zastanowić, aby zrobić to jak najlepiej. Oto przedstawienie tych faz.
Magic the Gathering zdolności

Magic the Gathering dla początkujących – zdolności·

Magic the Gathering
Oprócz parametrów ataku i obrony, wiele stworów posiada również różne umiejętności. Niektóre są rozbudowane i przypisane do konkretnego potwora, inne zaś są uniwersalne. Na przestrzeni lat powstało bardzo dużo zdolności, lecz tylko część z nich ciągle się pojawia. Inne są przypisane do konkretnych edycji i później pojawiają się bardzo rzadko lub w ogóle. Oto opis podstawowych umiejętności potworów.
kolory w Magic the Gathering

Magic the Gathering dla początkujących – kolory·

Magic the Gathering
W grze Magic: the Gathering występuje 5 głównych kolorów, którymi można grać i jeden kolor pośredni. Są to: niebieski, czerwony, biały, czarny, zielony oraz bezkolorowa mana, zwana również szarą maną. Poszczególne kolory charakteryzują się innymi właściwościami i możliwościami, mają swoje zalety i wady. Każdy gracz znajdzie tu kolor, który mu odpowiada i którym będzie mu przyjemnie grać. A jeśli ktoś zechce, może stworzyć decki dwu- i więcej kolorowe. Oto krótkie spojrzenie na podstawowe kolory w MTG.
karta do magic the gathering

Magic the Gathering - rzadsze zdolności. Cz.I. A-D·

Magic the Gathering
W Magicu istnieje mnóstwo różnych czarów i zdolności. W poprzedniej części przedstawiłem te, które w zasadzie pojawiają się w każdej edycji. Jednak budując decki, można od czasu do czasu znaleźć karty z rzadszymi dotąd zdolnościami. Teraz przedstawię i opiszę te rzadziej spotykane, które można znaleźć na starszych kartach. Jako że jest ich tak wiele - tekst podzielę na alfabetyczne części.
Rzadkie zdolności w Magic the Gathering: A-D | E-I | K-O | P-Z