Cztery naturalne sposoby pielęgnacji dzieci i niemowląt

Pielęgnacja Niemowlaka
Większość dzieci narażona jest na przerażające liczby substancji chemicznych, które obecne są w kremach, szamponach czy oliwkach do pielęgnacji wrażliwej skóry niemowląt. Delikatna skóra dziecka działa jak gąbka - wchłania wszystko łącznie z chemikaliami. Istnieje na rynku kilku producentów, którzy mają w swojej ofercie preparaty do pielęgnacji wyprodukowane na bazie naturalnych składników, jednak jeśli szukamy pewnej i skutecznej metody, aby dbać o naszego maluszka, możemy stworzyć takie kosmetyki własnoręcznie!
ciemieniucha

Jak leczyć ciemieniuchę?

Pielęgnacja Niemowlaka
Ciemieniucha to choroba skóry, dotyczy zazwyczaj niemowląt na kilka dni po urodzeniu. Grube żółte łuski pokrywają główkę dziecka. Nie wygląda estetycznie, ale z łatwością można się jej pozbyć. Poznaj kilka domowych sposobów leczenia ciemieniuchy.
Domowa oliwka dla dzieci

Jak zrobić ziołową oliwkę dla niemowląt

Pielęgnacja noworodka
W trosce o zdrowie naszych małych pociech, zawsze staramy się sięgać po to, co najlepsze, począwszy od żywności, poprzez zabawki, aż po kosmetyki do pielęgnacji. Pamiętajmy, że to, co zazwyczaj jest drogie i do zakupu czego tak chętnie namawiają nas kolorowe reklamy, nie zawsze służy naszemu dziecku. Półki sklepowe uginają się od ilości kosmetyków do pielęgnacji skóry dziecka. Pod ładną etykietką kryją się jednak bardzo często oleje syntetyczne, substancje zapachowe, które są częstą przyczyną reakcji alergicznych i inne nienaturalne składniki, które szkodzą skórze dziecka. Takie kosmetyki nie są wchłaniane przez skórę, a zalegają na jej powierzchni uniemożliwiając jej oddychanie, zatykają pory i przyczyniają się do rozwoju bakterii. Czy warto ryzykować? Lepiej sięgnąć po naturalne składniki i samodzielnie przygotować bezpieczny kosmetyk. Mamy wtedy pewność, że żaden składnik o dziwnie brzmiącej nazwie, których cała lista znajduje się na opakowaniach kosmetyków dla dzieci, nie zaszkodzi wrażliwej skórze naszego dziecka.

Jak zachęcić dziecko do kąpieli?

Pielęgnacja Niemowlaka
Niektóre dzieci uwielbiają się kąpać zaś inne wręcz przeciwnie. Czasami dziecko lubi się kąpać i nagle, bez jakieś znaczącej przyczyny kąpiel staje się dla niego z dnia na dzień koszmarem. Dlaczego? Ciężko powiedzieć, jednak kluczowe jest tutaj znalezienie przez rodziców powodu.

Jak obcinać noworodkowi paznokcie?

Pielęgnacja Niemowlaka
Paznokcie noworodka są tak maleńkie, że każdy świeżo upieczony rodzic odkłada ich obcinanie na później ze strachu przed skaleczeniem. Jednakowoż regularne obcinanie paznokci u malutkich dzieci jest bardzo ważne, gdyż często drapią się one nawet do krwi. Nie należy się jednak bać ten czynności - nie jest ona tak trudna na jaką wygląda i na pewno dasz sobie radę.
domowy balsam na odparzenia

Jak zrobić domowy balsam na odparzenia?

Pielęgnacja Niemowlaka
Niezależnie od tego czy używasz „pampersów” czy pieluszek tetrowych, na pupie twojego malucha prędzej czy później pojawią się czerwone i bolesne odparzenia. W aptekach jest sporo preparatów, które z założenia mają rozwiązać ten problem. Gwarantuję ci jednak, że żaden z nich nie będzie tak skuteczny (i - jeśli można tak powiedzieć – przyjemny w stosowaniu) jak domowy balsam na odparzenia. Pupa twojego dziecka będzie ci za to wdzięczna!
niemowlak na wakacjach

Jak pielęgnować niemowlę latem?

Pielęgnacja Niemowlaka
Cieszymy się, gdy dni są gorące i pełne słońca. Dla niemowlęcia taka pogoda to jednak spore wyzwanie. Co zrobić, by latem smyk był w dobrej formie? Bez względu na to, czy twój maluszek urodził się wiosną, zimą, czy jesienią, w tym roku czeka go pierwsze lato. Dla rodziców to najwspanialszy czas! Nareszcie jest słonecznie i ciepło. Nie musimy grubo ubierać malucha. Możemy spędzać z nim dużo czasu na dworze, godzinami siedzieć nad wodą. Jednak niemowlakowi atrakcje, jakie funduje nam słoneczne lato, nie zawsze służą.
masaż niemowlaka

Jak masować niemowlę?

Pielęgnacja Niemowlaka
Masaż jest najprostszą formą bliskiego kontaktu z dzieckiem. Czuły dotyk doskonale wpływa na rozwój maluszka, poprawia jego nastrój i zapewnia mu poczucie bezpieczeństwa. Każde dziecko potrzebuje bliskości i czułego dotyku mamy lub taty. Jeśli jest często przytulane i głaskane, lepiej się rozwija – zarówno fizycznie, jak i intelektualnie. Masowanie warto więc rozpocząć jak najwcześniej. Pierwsze próby można podjąć od 4.-6. tygodnia życia dziecka (pod warunkiem, że maleństwu zagoił się już pępuszek).
świeżo upieczeni rodzice

Najczęstsze błędy przy pielęgnacji noworodka

Pierwsze Dziecko
Zbyt gorliwa troska o malca może przynieść mu więcej szkody niż pożytku. Radzimy, jak znaleźć złoty środek. Tak jak wszyscy rodzice chcesz, by twoje dziecko prawidłowo się rozwijało. Karmisz malca, gdy tylko zapłacze. Nawet w domu ciepło go ubierasz, by nie zmarzł. Non stop sprzątasz, aby pozbyć się wszelkich bakterii… Twoja troska o zdrowie maluszka jest jak najbardziej zrozumiała. Jednak nie przesadzaj z nią. Nie zawsze więcej czy dokładniej znaczy lepiej. Przeczytaj, na jakie pułapki najczęściej natrafiają rodzice. Jeśli i tobie zdarza się w nie wpadać, podpowiemy ci, jak je ominąć.
chusteczki dziecięce

Nietypowe zastosowania nawilżanych chusteczek dla dzieci

Pielęgnacja Niemowlaka
Chusteczki dla dzieci kojarzą się wszystkim z przewijaniem pieluszek i niemowlętami. Czy wiesz jednak, że mają one dużo szersze zastosowanie? Można ich używać nie tylko dla dzieci, ale również posprzątać nimi dom, wykorzystać w codziennym życiu lub dbając o urodę. Poznaj kilka z zastosowań nawilżanych chusteczek dla dzieci i wypróbuj ich wszystkich. Z pewnością nie pożałujesz tej decyzji. Przedstawiamy listę trików z wykorzystaniem chusteczek dla dzieci, które idealnie sprawdzą się podczas dbania o urodę.