noworodek

Jakie kosmetyki dla noworodka?

Pielęgnacja noworodka
Jako świeżo upieczona mama na pewno masz wokół siebie mnóstwo bliskich, które udzielają ci cennych rad. Zdarza się, że od różnych osób słyszysz sprzeczne opinie na temat sposobów kąpania smyka, używania zasypki, oliwki oraz innych akcesoriów do pielęgnacji niemowlaka. Fakt, że w sklepach i drogeriach pojawia się coraz więcej preparatów dla niemowląt też nie ułatwia ci sprawy. Gdy patrzysz na półki pełne rozmaitych kosmetyków, czujesz się zagubiona i sama nie wiesz, który preparat ci się przyda, a jakiego nie musisz kupować. Spróbujmy rozwiać niektóre wątpliwości.
mycie główki

Jak myć dziecku głowę bez płaczu?

Pielęgnacja Niemowlaka
Skóra na główce niemowlęcia poci się i brudzi podobnie jak reszta ciała. Dlatego, choć na początku może to nie być łatwe, trzeba myć ją regularnie: w przypadku niemowlęcia co 1-2 dni, roczne dziecko wymaga tego ok. 2-3 razy w tygodniu. Latem maluch powinien mieć codziennie myte włoski. Główkę noworodka myj tym samym emolientem, którego używasz do mycia jego ciała albo kup łagodne mydełko przeznaczone specjalnie dla niemowląt. U maluszka, który skończył miesiąc, możesz stosować szampon dla najmłodszych, który nie pieni się zbyt obficie i nie szczypie w oczy. Jednak nawet najłagodniejsze kosmetyki nie pomogą, gdy malec będzie protestował podczas mycia głowy. Wtedy... trzeba wykorzystać różne tricki.
zmienianie pieluszki,

Jak zmienić pieluchę noworodkowi?

Pielęgnacja noworodka
Niemowlęta zazwyczaj nie przepadają za tym zabiegiem. Łatwo się nudzą i niecierpliwią. Dlatego rodzice starają się przewijać swoje dzieci jak najszybciej. Wiele osób w pośpiechu zapomina, że podczas przewijania nie wolno podnosić dziecka za nóżki. W ten sposób można uszkodzić maleństwu stawy. Właściwa, bezpieczna dla bioderek technika przewijania to podstawa. Aby niemowlę się nie wierciło, trzeba do niego czule przemawiać. Gdy sami jesteśmy spokojni, nie wykonujemy nerwowych ruchów, które niepokoją maluszka.

Jak zachęcić dziecko do kąpieli?

Pielęgnacja Niemowlaka
Niektóre dzieci uwielbiają się kąpać zaś inne wręcz przeciwnie. Czasami dziecko lubi się kąpać i nagle, bez jakieś znaczącej przyczyny kąpiel staje się dla niego z dnia na dzień koszmarem. Dlaczego? Ciężko powiedzieć, jednak kluczowe jest tutaj znalezienie przez rodziców powodu.

Jak obcinać noworodkowi paznokcie?

Pielęgnacja Niemowlaka
Paznokcie noworodka są tak maleńkie, że każdy świeżo upieczony rodzic odkłada ich obcinanie na później ze strachu przed skaleczeniem. Jednakowoż regularne obcinanie paznokci u malutkich dzieci jest bardzo ważne, gdyż często drapią się one nawet do krwi. Nie należy się jednak bać ten czynności - nie jest ona tak trudna na jaką wygląda i na pewno dasz sobie radę.
domowy balsam na odparzenia

Jak zrobić domowy balsam na odparzenia?

Pielęgnacja Niemowlaka
Niezależnie od tego czy używasz „pampersów” czy pieluszek tetrowych, na pupie twojego malucha prędzej czy później pojawią się czerwone i bolesne odparzenia. W aptekach jest sporo preparatów, które z założenia mają rozwiązać ten problem. Gwarantuję ci jednak, że żaden z nich nie będzie tak skuteczny (i - jeśli można tak powiedzieć – przyjemny w stosowaniu) jak domowy balsam na odparzenia. Pupa twojego dziecka będzie ci za to wdzięczna!
pielęgnacja niemowlaka

Pielęgnacja niemowląt krok po kroku

Pielęgnacja Niemowlaka
Zabiegi higieniczne u maluszka – zwłaszcza na początku – bywają stresujące. Dziecko płacze, a ty się denerwujesz. Aby ułatwić ci zadanie, wspólnie z położną przygotowaliśmy praktyczny poradnik, jak prawidłowo dbać o maleństwo. Jak wiele mam masz wątpliwości, czy np. codziennie kremować dziecku buzię i w jaki sposób obcinać mu paznokcie? Kiedy jednak szukasz porad w internecie, trafiasz na sprzeczne informacje? To dlatego, że niektóre zalecenia dotyczące pielęgnacji niemowląt uległy ostatnio zmianie. Wiele z nich nie jest już aktualnych! Dodatkowo wśród młodych rodziców wciąż jeszcze krąży sporo pielęgnacyjnych mitów.
niemowlak na wakacjach

Jak pielęgnować niemowlę latem?

Pielęgnacja Niemowlaka
Cieszymy się, gdy dni są gorące i pełne słońca. Dla niemowlęcia taka pogoda to jednak spore wyzwanie. Co zrobić, by latem smyk był w dobrej formie? Bez względu na to, czy twój maluszek urodził się wiosną, zimą, czy jesienią, w tym roku czeka go pierwsze lato. Dla rodziców to najwspanialszy czas! Nareszcie jest słonecznie i ciepło. Nie musimy grubo ubierać malucha. Możemy spędzać z nim dużo czasu na dworze, godzinami siedzieć nad wodą. Jednak niemowlakowi atrakcje, jakie funduje nam słoneczne lato, nie zawsze służą.
masaż niemowlaka

Jak masować niemowlę?

Pielęgnacja Niemowlaka
Masaż jest najprostszą formą bliskiego kontaktu z dzieckiem. Czuły dotyk doskonale wpływa na rozwój maluszka, poprawia jego nastrój i zapewnia mu poczucie bezpieczeństwa. Każde dziecko potrzebuje bliskości i czułego dotyku mamy lub taty. Jeśli jest często przytulane i głaskane, lepiej się rozwija – zarówno fizycznie, jak i intelektualnie. Masowanie warto więc rozpocząć jak najwcześniej. Pierwsze próby można podjąć od 4.-6. tygodnia życia dziecka (pod warunkiem, że maleństwu zagoił się już pępuszek).
świeżo upieczeni rodzice

Najczęstsze błędy przy pielęgnacji noworodka

Pierwsze Dziecko
Zbyt gorliwa troska o malca może przynieść mu więcej szkody niż pożytku. Radzimy, jak znaleźć złoty środek. Tak jak wszyscy rodzice chcesz, by twoje dziecko prawidłowo się rozwijało. Karmisz malca, gdy tylko zapłacze. Nawet w domu ciepło go ubierasz, by nie zmarzł. Non stop sprzątasz, aby pozbyć się wszelkich bakterii… Twoja troska o zdrowie maluszka jest jak najbardziej zrozumiała. Jednak nie przesadzaj z nią. Nie zawsze więcej czy dokładniej znaczy lepiej. Przeczytaj, na jakie pułapki najczęściej natrafiają rodzice. Jeśli i tobie zdarza się w nie wpadać, podpowiemy ci, jak je ominąć.