Jak ułatwić dziecku przyjście na świat

Jak ułatwić dziecku przyjście na świat?

Poród
Przyjście na świat to dla maleństwa trudne zadanie.Oto, co możesz zrobić, aby mu je ułatwić. Nie tylko dla kobiety poród jest ciężkim, okupionym wysiłkiem i bólem, przeżyciem. Dla rodzącego się dziecka to też dramatyczne doświadczenie. W trakcie akcji porodowej jego doznania są bowiem skrajnie różne od tych, do których przyzwyczaiło się, przebywając w twoim brzuchu. Dlatego właśnie ty – jego mama – możesz zmniejszyć lęk maleństwa i znacznie ułatwić mu narodziny. Sprawdź, w jaki sposób.

5 zabiegów ułatwiajacych poród

Poród
Akcja porodowa może przebiegać różnie. Bywa, że trzeba trochę pomóc naturze. Sprawdź, jakie metody stosuje się w różnych sytuacjach i na co powinnaś się przygotować. Ta wiedza już wkrótce ci się przyda! Nawet jeśli twój poród rozpocznie się w terminie (za normę uznaje się taki, do którego dochodzi między 37. a 42. tygodniem ciąży), nie da się wcześniej przewidzieć, co się wydarzy w jego trakcie. Przygotuj się więc zawczasu do narodzin maluszka, abyś wiedziała, czego możesz się spodziewać i co w naturalny sposób pomoże ci w wydaniu brzdąca na świat.
Poród - Jak urodzić we dwoje

Poród - Jak urodzić we dwoje?

Poród
Coraz więcej rodziców chce razem przeżywać narodziny swego dziecka. Wy też macie taki zamiar? Wspólny poród to naprawdę niezwykłe doświadczenie, które bardzo zbliża parę. Mając przy sobie partnera, kobieta zwykle czuje się pewniejsza, jest bardziej spokojna, bo wie, że on zadba o jej komfort: przypomni, jak ma oddychać, podtrzyma głowę, zaalarmuje lekarza, jeśli coś będzie nie tak. Aby jednak rzeczywiście tak było, partner powinien wiedzieć, co dokładnie ma robić. Poniżej dowiecie się jak wspólnie przygotować się do porodu i co robić, gdy już się rozpocznie, by móc z radością i dumą wspólnie powitać maluszka.

Jak przyspieszyć rozwieranie szyjki macicy?

Poród
Często się zdarza, że wody płodowe odchodzą a ani skurczów, ani rozwarcia szyjki macicy nie ma. Wówczas zazwyczaj podawana jest w szpitalu pod kroplówką oksytocyna, która ma za zadanie wywołanie skurczy. Jednak pomimo skurczy (naturalnych lub wywołanych sztucznie) rozwarcia nadal może nie być, lub może być ono niewystarczające. W tej sytuacji z pomocą przychodzą położne, które wykonują bardzo bolesny masaż krocza, który pomaga zmiękczyć szyjkę i spowodować jej rozwarcie. Często to pomaga ale czasami, pomimo wszystkich możliwych zabiegów i starań cała akcja kończy się po parunastu godzinach cięciem cesarskim. Dlatego właśnie, aby poród przeszedł szybciej i sprawniej warto nieco przyspieszyć rozwieranie szyjki macicy. Dzięki dobremu przygotowaniu szyjki cała akcja porodowa, podczas której towarzyszą bolesne skurcze będzie krótsza o kilka godzin.
ciąża

Jak przyspieszyć poród?

Przygotowanie na przyjście dziecka na świat
Jesteś już dwa tygodnie po terminie i zaczynasz się niepokoić? Lekarz nie chce wywołać porodu, ponieważ czeka aż sam nastąpi? Nie ma się co martwić. Poniżej znajdziesz kilka sposobów na to, jak przyśpieszyć poród.

Jak obrócić dziecko w brzuchu?

Poród
Położenie dziecka w łonie matki ma wielki wpływ na przebieg porodu. Do około 34 tygodnia ciąży maluch ma wystarczająco dużo miejsca w brzuchu, aby swobodnie móc się obracać i skwapliwie to czyni wywijając co chwilę fikołki. Po tym czasie, zwykle obiera on pozycję docelową w jakiej przyjdzie na świat. Niestety pozycja ta nie zawsze jest najdogodniejsza do porodu. Jeśli chcesz, aby poród odbywał się naturalnie i był bezpieczny zarówno dla ciebie jak i dla dziecka, najlepsze będzie ułożenie malca główką w dół i twarzą do kręgosłupa mamy. Jest to tzw. ułożenie potylicowe przednie i jest ono najczęstsze, gdyż aż ¾ maluchów ustawia się właśnie w taki sposób. Co dziesiąte dziecko jest skierowane główką w dół, ale twarzą skierowaną do brzucha mamy. To położenie jest już nieco gorsze a przebieg porodu jest dłuższy oraz bardziej bolesny i często kończy się użyciem kleszczy, próżnociągu lub nawet cesarką. Poród naturalny dzieci ułożonych pośladkowo, poprzecznie i skośnie nie jest niemożliwy, jednak ze względu na wysokie ryzyko powikłań kończy się on zwykle cesarskim cięciem (są jednak oczywiście wyjątki). Dlatego właśnie, jeśli bardzo zależy ci na porodzie naturalnym, to warto wykonywać pewne ćwiczenia, które spowodują obrócenie się dziecka w brzuchu i obranie przez niego najdogodniejszej pozycji, czyli główkowej. Wszystkie te ćwiczenia wykorzystują siłę grawitacji oraz fakt, iż główka dziecka jest najcięższa. Jakie to ćwiczenia? Czytaj dalej.
Małe dziecko

Jak spakować torbę do szpitala?

Przygotowanie na przyjście dziecka na świat
Zanim nadejdzie "ten" moment i Twoje dziecko będzie gotowe przyjść na świat powinnaś mieć spakowaną torbę z rzeczami do szpitala. Aby uniknąć nerwowego poszukiwania w ostatniej chwili zadbaj o to już 2-3 tygodnie przed spodziewanym terminem porodu.
Mężczyzna przy porodzie

Jak przygotować mężczyznę do porodu?

Poród
Gdy oczekujecie dziecka, wszystko powinno być zaplanowane i dopięte na ostatni guzik. Często kobieta ma już przygotowaną i spakowaną torbę do porodu około miesiąca wcześniej. Mężczyzna jednak również powinien wcześniej pomyśleć o spakowaniu się. Gdy już nadejdzie moment krytyczny - bóle i skurcze porodowe, nie będzie czasu na pakowanie się i przygotowywanie.
Depresja poporodowa

Jak uniknąć depresji poporodowej?

Poród
Wiele kobiet odczuwa przygnębienie i depresję po porodzie. Występuje ona zwykle przez trzy dni od czasu porodu i może potrwać nawet dwa tygodnie. Do głównych objawów takiego przygnębienia należą płacz, rozdrażnienie, złość, wyczerpanie, napięcie, niepokój, lęk i bezsenność. Duży wpływ na taki stan mają hormony, jednak jest to również stres spowodowany porodem oraz pojawieniem się dziecka na świecie. O ile większość kobiet nie czuje się po porodzie najlepiej, to tylko kilka procent z nich cierpi na prawdziwą depresję poporodową. Depresja poporodowa charakteryzuje się pogorszeniem normalnych objawów i może się ona przerodzić nawet w psychozę poporodową, do której oprócz normalnych objawów depresji dochodzą jeszcze halucynacje i urojenia.
Jak rodzić

Jak rodzić - 5 pozycji do porodu

Poród
Wcale nie musisz rodzić na leżąco, jest wiele innych możliwości. Sprawdź jakich i wybierz najlepszą dla siebie. Jeszcze do niedawna normą było to, że kobieta rodzi dziecko na leżąco, mimo że tak naprawdę jest to pozycja najmniej ułatwiająca poród. Na szczęście to się zmieniło. Zgodnie ze standardami okołoporodowymi, które weszły w życie w kwietniu 2011 roku, masz prawo sama wybrać pozycję, w jakiej chcesz urodzić dziecko. Mało tego – personel medyczny powinien cię wręcz do tego zachęcać! Dlatego posłuchaj intuicji i tego, co podpowiada ci własne ciało. Ono samo chce się ułożyć w taki sposób, by zwiększyć siłę i dynamikę skurczów i ułatwić ci urodzenie maluszka. Możesz to zrobić na stojąco czy np. klęcząc. W takich pozycjach (nazywa się je wertykalnymi) czas porodu skraca się nawet o 35 proc.! Przedstawiamy najpopularniejsze pozycje wertykalne (nie zapominamy też o tradycyjnej, czyli na leżąco). Każda z nich ma zalety, ale ma też wady – sama zdecydujesz, która najbardziej ci odpowiada.