ciąża

8 objawów w ciąży, których nie wolno lekceważyć

Ciąża i komplikacje
W trakcie ciąży zwiększa się waga kobiety, następują zmiany hormonalne. Większość kobiet w trakcie ciąży przechodzi w pierwszym trymestrze poranne mdłości i wymioty, wahania nastroju, kobiety cierpią na brak snu, bóle pleców i obrzęki nóg. Objawy jakie występują w ciąży są ważne, ponieważ na ich podstawie można szybko stwierdzić, czy nie dzieje się nic złego.
fakty o ciąży

10 faktów o ciąży, o których nikt cię nie uprzedził

Ciąża i komplikacje
Wiele osób słyszało o dziwnych rzeczach, które dzieją się z ciałem kobiety, kiedy zachodzi ona w ciążę. Poranne nudności, przybieranie na wadze, to przykład objawów, o których wszyscy słyszeli. Jednak ciężarne doświadczają także dziwnych rzeczy, o których się nie mówi.
cukrzyca ciążowa

Jak leczyć cukrzycę ciążową?

Zdrowie Kobiety
Kiedy przyszła mama dowiaduje się, że ma cukrzycę, zwykle jest bardzo zaskoczona. Myśli: „Jak to? Przecież nigdy nie miałam problemów z za wysokim poziomem cukru ani nie objadałam się słodyczami!”. Pojawia się też lęk: jak to odbije się na maluszku, czy będzie zdrowy? A może też zachoruje na cukrzycę? Nawet gdy badania wykazały, że masz zbyt wysoki poziom cukru, nie panikuj. Na szczęście współczesna medycyna potrafi sobie poradzić z tym problemem. Jeśli będziesz przestrzegać pewnych zasad, maleństwo urodzi się zdrowe.

Jak liczyć ruchy dziecka wg Cardiff?

Ciąża i komplikacje
Metoda Cardiff polega na liczeniu ruchów płodu, dzięki której można kontrolować zdrowie dziecka. Obserwacje te są zalecane w przypadku ciąży wysokiego ryzyka, gdy np. matka cierpi na nadciśnienie lub cukrzycę. Już od około 18 tygodnia ciąży zaczynają być wyczuwalne ruchy płodu. Na początku są one bardzo słabe, jednak im dziecko jest większe, tym łatwiej jest je rozpoznać. Obserwacje powinny być prowadzone od 28-29 tygodnia ciąży i zapisywane w specjalnej tabeli lub na wykresie. Istnieją różne opinie na temat tego jak należy liczyć ruchy płodu oraz kiedy konsultować się z lekarzem, dlatego najlepiej jest to robić według instrukcji własnego lekarza prowadzącego.
ciąża

Jak uniknąć poronienia?

Ciąża i komplikacje
Jeżeli jesteś w ciąży i znajdujesz się w grupie podwyższonego ryzyka poronienia, poniżej znajdziesz wskazówki, które mogą pomóc ci chronić twoje dziecko. Tak naprawdę nikt nigdy nie może zagwarantować bezpieczeństwa twojej ciąży, ale są pewne kroki, które możesz podjąć, aby zwiększyć swoje szanse na szczęśliwe rozwiązanie. Jednak dla bezpieczeństwa skonsultuj je najpierw z twoim lekarzem prowadzącym.
Przedwczesny poród

Jak zapobiec przedwczesnemu porodowi?

Ciąża i komplikacje
Przedwczesny poród jest bardzo niebezpieczny dla twojego dziecka. Zaczyna się on nagle i przebiega bardzo szybko. Niestety wiele kobiet nie rozumie wcześniejszych znaków, które mogą świadczyć o wcześniejszym porodzie. Wczesne jego wykrycie może mu zapobiec, dać szansę na donoszenie ciąży do końca i zwiększa prawdopodobieństwo przeżycia dziecka. Nie ma 100% metody na uniknięcie przedwczesnego porodu, jednak jest kilka rzeczy, na które powinnaś uważać, aby go uniknąć.
Dwa białe misie

Jak pomóc przyjaciółce po stracie ciąży?

Ciąża i komplikacje
Kiedy dowiadujesz się, że twoja najbliższa koleżanka zaszła w ciążę rozpiera cię ogromna radość i podniecenie, że na świat przyjdzie maleństwo, którego tak bardzo pragnęła. Niestety nie zawsze zdajemy sobie sprawę z tego, że życie czasem jest naprawdę kruche i czasem zdarza się, że umiera jeszcze zanim zobaczy świat. Jak trudne to muszą być chwile dla kobiety, która traci życie noszone we własnym łonie? W takiej sytuacji kobieta potrzebuje szczególnie pomocy, dobrego słowa i wsparcia. Mam tu kilka rad jak pomóc przyjaciółce, która straciła ciążę.
Ciąża

Co szkodzi w ciąży?

Ciąża i komplikacje
Gdy kobieta spodziewa się dziecka, ze wszystkich stron słyszy rady. Każdy mówi co jest dobre a co złe, lecz często się te rady wykluczają. My zrobiliśmy listę rzeczy zakazanych.
Migrena w ciąży

Jak leczyć migrenę w ciąży?

Ciąża i komplikacje
W czasie ciąży kobieta może spodziewać się wielu dolegliwości, wśród których można wymienić między innymi bóle głowy, które najbardziej nasilają się w pierwszym trymestrze ciąży. Panie, które już wcześniej cierpiały na migreny mogą spodziewać się poprawy będąc w ciąży, jednak nie jest to stuprocentowo pewne.
Stan przedrzucawkowy

Jak rozpoznać stan przedrzucawkowy?

Dolegliwości w ciąży
Stan przedrzucawkowy to inaczej toksemia lub nadciśnienie indukowane ciążą (z ang. PIH) i występuje od 2-8% ciężarnych kobiet po 20. tygodniu ciąży. Stan ten charakteryzuje się wysokim ciśnieniem krwi oraz obecnością białka w moczu. Toksemia może być przyczyną komplikacji lub przedwczesnego porodu. Poniżej objawy, które mogą wskazywać na rozwój toksemii.