Działalność gospodarcza a opieka nad dzieckiem

Działalność gospodarcza a opieka nad dzieckiem - co warto wiedzieć?

Wychowanie Dziecka
Zgodnie z nowymi przepisami, jeśli zawiesisz działalność, aby zająć się dzieckiem, masz prawo do ubezpieczenia. Osoba, która zakończy lub zawiesi prowadzenie działalności gospodarczej, aby zająć się dzieckiem, ma prawo do ubezpieczenia społecznego. Opiekę należy sprawować bezpośrednio, przez okres do 3 lat, ale nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 5. roku życia. Jeśli dziecko wymaga osobistej opieki z tytułu niepełnosprawności, okres ten przedłuża się do sześciu lat, ale nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 18. roku życia.

Zwolnienie lekarskie w ciąży - co powinnaś wiedzieć?

Ciąża a praca
Jeśli masz umowę na czas nieokreślony lub określony (ale termin rozwiązania umowy mija za kilka lat), nie masz powodów do obaw. Możesz przebywać na płatnym zwolnieniu lekarskim do 270 dni (czyli przez 9 miesięcy ciąży). Gorzej, gdy pracujesz na umowę o dzieło – w takiej sytuacji nie możesz pójść na zwolnienie. Jeżeli zaś jesteś zatrudniona na umowę-zlecenie i sama zgłosisz się do ubezpieczenia chorobowego, masz prawo do zwolnienia lekarskiego w ciąży po 90 dniach od wypełnienia wniosku. Podobnie jest w przypadku, gdy prowadzisz działalność gospodarczą. Sprawdź, co ci się należy, gdy spodziewasz się dziecka i ze względów zdrowotnych musisz przerwać pracę.
Jakie prawa ma ciężarna w pracy

Jakie prawa ma ciężarna w pracy?

Ciąża a praca
Wcześniej powiesz szefowi o swoim odmiennym stanie – szybciej skorzystasz z przywilejów dla kobiet w ciąży. Warto wiedzieć, że polskie prawo chroni prawa kobiet w ciąży. Jednak, aby z tego prawa skorzystać, powinna o ciąży poinformować pracodawcę. Najlepiej dostarczyć mu odpowiednie zaświadczenie od ginekologa. Informacją o ciąży będzie także zwolnienie od dowolnego lekarza z kodem B, który oznacza, że zatrudniona spodziewa się dziecka. M.in. uprawnia ono do otrzymywania w czasie zwolnienia lekarskiego 100, a nie 80 proc. pensji.
ciąża

Jak powiedzieć szefowi, że jest się w ciąży?

Ciąża a praca
Niespodzianka, jesteś w ciąży! Czy ciąża była planowana czy nie, fakt ten będzie szokiem co najmniej dla jednej osoby z Twojego otoczenia. Bardzo często okazuje się, że do takich osób należy właśnie pracodawca. Poniżej przedstawiamy wskazówki jak przekazać tą wiadomość swojemu szefowi.
Boże Narodzenie a ciąża

Jak przygotować się do świąt Bożego Narodzenia będąc w ciąży?

Ciąża a praca

Dla większości osób, Boże Narodzenie jest czasem świętowania, biegania tam i z powrotem, robieniem zakupów i gotowania. Jednak dla kobiet w ciąży Boże Narodzenie kojarzy się raczej z dyskomfortem i stresem. Dziecko jest coraz większe i cięższe co powoduje bóle kręgosłupa, obrzęki oraz ogólne złe samopoczucie.

 

Jednak przyszłe mamy nie muszą się niepokoić przed świętami. Za kilka miesięcy, tygodni czy nawet dni dziecko się urodzi a wszelkie niedogodności związane z ciążą pójdą w niepamięć. Poniżej przedstawiam kilka porad, jak przeżyć Boże Narodzenie będąc w ciąży.

powrót z urlopu macierzyńskiego

Jak wrócić do pracy po urlopie macierzyńskim?

Ciąża a praca
Niektóre młode matki nie mogą zostać w domu ze swoim dzieckiem na dłużej. Muszą one wrócić do pracy już po 3–4 miesiącach. Jednakże powinnaś starać się zostać w domu tak długo, jak to tylko możliwe. Nie ma lepszego rozwiązania, jak praca w domu, czy praca na pół etatu. Noworodki potrzebują bowiem wiele uwagi i troski, a nawet najlepsza opiekunka nie może dać dziecku tego, co ty. Jednak prędzej czy później będziesz zmuszona do powrotu do pracy. Nie można bowiem unikać jej zbyt długo, bez względu na to jak bardzo chcesz zostać ze swoim dzieckiem. W końcu zarówno matka, jak i dziecko będą musieli nauczyć się żyć bez siebie przez 8–10 godzin dziennie. Oto kilka wskazówek, jak przygotować siebie i dziecko do powrotu do pracy, aby było to łatwiejsze dla was obojga.
Stres w ciąży

Jak się uspokoić w ciąży?

Emocje w ciąży
W ciąży naturalne jest troszczenie się o to co się je, pije, myśli, czuje i robi. Również normalne jest martwienie się o zdrowie swojego dziecka, oraz o to, jak ta mała istota zmieni twoje życie i twój związek z partnerem. Jednak jeśli twój niepokój zaczyna ci przeszkadzać w codziennym funkcjonowaniu to najwyższa pora znaleźć sposób, aby się go pozbyć. Na początek podziel się swoimi lękami i troskami z partnerem, nawet wówczas, gdy ten niepokój jest z nim związany. Możliwe, że twój partner również ma pewne troski, które skrzętnie przed tobą ukrywa. Bycie szczerą i otwartą w stosunku do partnera pomoże ci przetrwać wszystkie trudne dni. Również powinnaś zwrócić się o wsparcie do swojej rodziny i przyjaciół.