szkoła

Wyprawka szkolna - jak na niej zaoszczędzić?

Rozpoczęcie szkoły
Początek roku szkolnego to istne piekło dla domowego budżetu. Szczególnie wówczas gdy mamy więcej niż jedno dziecko. Zeszyty, tornistry, piórniki, podręczniki... Wszystko kosmicznie drogie. Nawet zakup drobnych przyborów szkolnych po podsumowaniu mocno uderzy nas po kieszeni. Jak zaoszczędzić na tych zakupach? Kilka podpowiedzi znajdziesz poniżej.
nastolatek i pieniądze

Zakupy nastolatków - jak kontrolować?

Wychowanie młodzieży
Dorastające dzieci uwielbiają kupować. Bywa, że tracą w tym umiar. Dlatego warto się zawczasu zastanowić, jak ostudzić ich zapał do szastania naszymi pieniędzmi. Wielu rodziców uważa, że popełnili błąd w wychowaniu swoich pociech. A teraz ciągle słyszą od nich: „Daj!”. Sporo młodzieży najchętniej spędzałaby czas w galeriach handlowych. Co więcej, wciągają w to łażenie po sklepach młodsze rodzeństwo.
kłopoty finansowe

Jak wytłumaczyć dziecku brak pieniędzy?

Dziecko a Pieniądze
Wasza sytuacja materialna mocno się ostatnio pogorszyła. Twój mąż stracił pracę i w związku z tym przechodzicie obecnie przez kłopoty finansowe. Na wiele rzeczy was w tej chwili po prostu nie stać. Niestety, twoje kilkuletnie dziecko tego nie rozumie. Ciągle domaga się nowych zabawek. Jak mu wytłumaczyć, że nie ma pieniędzy na nowe zachcianki?
Dofinansowanie na wakacje dla dziecka

Dofinansowanie na wakacje dla dziecka - gdzie szukać pomocy ?

Dziecko a Pieniądze
Wakacje wiążą się z większymi wydatkami na nasze pociechy. Trzeba zapłacić za obóz, kolonie, a gdy wrócą, wyposażyć je do szkoły. Warto już teraz ustalić, czy masz szansę na wsparcie. Możliwe są dwa rodzaje pomocy: stała i jednorazowa, na określony cel. Jeżeli masz niski dochód, dowiedz się w urzędzie gminy lub ośrodku opieki społecznej, czy możesz uzyskać zasiłek rodzinny i dodatki – to comiesięczna pomoc. Gdyby się okazało, że przekraczasz tzw. próg dochodowy i nie możesz liczyć na stały zastrzyk gotówki, staraj się o doraźną pomoc. Opieka społeczna ma środki na wypłatę zasiłków okresowych i celowych. Jednorazowe wsparcie finansowe można też uzyskać w: niektórych zakładach pracy, organizacjach społecznych i charytatywnych.
płaczące dziecko

Jak odmawiać dziecku?

Dziecko a Pieniądze
Wiele rodziców ma ostatnio problem z odmawianiem swoim dzieciom. Nie wiadomo dlaczego. Słowo "nie" jest takie proste. Uczymy się tego słowa jako jednego z pierwszych, jednak z upływem dorastania sprawia nam ono coraz więcej kłopotów, aż w końcu tracimy zdolność jego wymawiania. Nie tak jak dzieci - one nie mają najmniejszego problemu z powiedzeniem "nie". Jeśli będziemy godzić się na wszystko i spełniać wszystkie zachcianki dziecka wówczas dziecko będzie słabe i zupełnie nieodporne na niepowodzenia. Dziecko musi już od małego zacząć być przygotowywane do wkroczenia do "prawdziwego" świata, który wcale nie jest usłany płatkami róż.
Kiedy dziadkowie zapłacą alimenty

Kiedy dziadkowie zapłacą alimenty?

Dziecko a Pieniądze
Jeśli były mąż nie płaci alimentów na dzieci, możesz domagać się ich od dziadków. Wyjaśniamy, w jakich sytuacjach jest to możliwe i co zrobić, by alimenty otrzymać. Według kodeksu rodzinnego i opiekuńczego przede wszystkim na rodzicach ciąży obowiązek utrzymania i wychowania dzieci. W sytuacji, gdy jedno z rodziców nie żyje bądź nie jest w stanie lub nie chce łożyć na dziecko, drugie z rodziców w całości przejmuje jego obowiązki. Często zdarza się jednak, że samotna matka nie jest w stanie sama utrzymać i siebie, i dzieci. W takiej sytuacji może wystąpić o zasądzenie alimentów od dziadków – najczęściej są to rodzice byłego męża lub partnera. W tym celu trzeba złożyć pozew do sądu rejonowego właściwego dla miejsca zamieszkania dziadków lub dziecka. Trzeba do niego dołączyć zaświadczenie od komornika stwierdzające, że egzekucja jest nieskuteczna.
Kto ma prawo do becikowego

Kto ma prawo do becikowego?

Finanse Rodzinne
Aby otrzymać zapomogę z tytułu urodzenia dziecka, matka musi wykazać, że w ciąży regularnie odwiedzała ginekologa. Na złożenie wniosku o wypłatę becikowego mamy 12 miesięcy od dnia narodzin dziecka. W niektórych gminach formalnościami zajmują się ośrodki pomocy społecznej, w innych – wydziały urzędów gmin. W kilku dużych miastach utworzono specjalne centra świadczeń. Zapomoga przysługuje nie tylko biologicznym rodzicom. Otrzymają je również rodzice adopcyjni, opiekunowie prawni i faktyczni (osoby, które opiekują się dzieckiem i wystąpiły do sądu o jego przysposobienie). Zapomogę w wysokości 1000 zł otrzymują rodziny, w których miesięczny dochód na osobę nie przekracza 1922 zł netto. Becikowego nie uwzględniamy w rozliczeniach PIT.
Jak uzyskać zasiłek rodzinny

Jak uzyskać zasiłek rodzinny?

Dziecko a Pieniądze
Celem zasiłku rodzinnego jest częściowe pokrycie wydatków na utrzymanie dziecka. O zasiłek rodzinny powinnaś wystąpić do ośrodka pomocy społecznej lub ośrodka pomocy rodzinie w swojej miejscowości. Czas na składanie wniosków: od 1 do 30 września. Jeśli dochód w rodzinie wynosi do 539 zł netto na osobę, masz prawo do zasiłku na dzieci. Poniżej znajdziecie informacje, dzięki którym będziecie wiedzieli jak go otrzymać.
Jak otrzymać wyprawkę szkolną

Jak otrzymać wyprawkę szkolną?

Rozpoczęcie szkoły
Dofinansowanie przysługuje rodzicom, których dzieci rozpoczynają naukę w klasach I-III oraz V szkoły podstawowej, klasach II szkół ponadgimnazjalnych, oraz niektórych klas szkół artystycznych. Przyznawane jest ono na podstawie kryterium dochodowego. Dla uczniów klas pierwszych szkoły podstawowej dochód na osobę w rodzinie nie może przekraczać 539 zł netto. Poniżej znajdziecie szczegółowe informacje na temat warunków otrzymania dopłaty do podręczników szkolnych dla dziecka.
Pomoc finansowa dla ucznia

Pomoc finansowa dla ucznia - jak ją uzyskać?

Dziecko a Pieniądze
W Polsce obowiązkiem szkolnym objęte są dzieci od szóstego do 18. roku życia. Odpowiedzialność za to, by chodziły do szkoły, spoczywa na rodzicach. To oni muszą też zapewnić uczniowi podręczniki i przybory potrzebne do nauki. Jeśli są w złej sytuacji finansowej, mogą się starać o dofinansowanie. Warto wiedzieć, w jakiej sytuacji mają do tego prawo. Brakuje ci pieniędzy na szkolne przybory lub podręczniki? Sprawdź, czy przysługuje ci zapomoga.