pomoc uczniom w szkole

Uczeń z problemami - kto powinien pomóc?

Rozpoczęcie szkoły
Twoje dziecko ma duże zdolności taneczne i wokalne, nie jest jednak w stanie spokojnie wysiedzieć na lekcjach, ma też kłopoty z wymową. Zastawiasz się, czy szkoła powinna pomóc je przezwyciężyć i jednocześnie rozwijać umiejętności? Placówka musi zapewnić dzieciom pomoc psychologiczną oraz pedagogiczną. Gdy jej brak, warto zwrócić się do poradni.
przemoc szkolna

Przemoc w szkole - jak pomóc dziecku?

Rozpoczęcie szkoły
Co dziesiąty polski uczeń jest dręczony! – ostrzegają specjaliści. Szkolna „fala” może zatruć życie młodego człowieka, złe wspomnienia wracają, nawet gdy skończy już naukę. Dlatego reagujmy na najdrobniejszy niepokojący sygnał. Szkoła nie zawsze jest bezpiecznym miejscem dla dziecka. Przemoc słowna, np. niewybredne wyzwiska, to codzienność w tych placówkach. Z analizy Instytutu Badań Edukacyjnych wynika, że najgorzej jest nie w gimnazjach (jak się powszechnie sądzi), a w podstawówkach.
dziecko wagaruje

Co zrobić gdy dziecko wagaruje?

Dziecko i Dyscyplina
Systematyczne opuszczanie zajęć szkolnych może przysporzy dziecku wielu problemów. Jeśli zdarzy się, ze raz opuści zajęcia, nie stanie się nic złego, choć jest to sygnał, ze należy porozmawiać. Uczniowie, którzy wagarują potrafią doskonale ukrywać to przed rodzicami. W większości przypadków dzieci decydują się na wagary, kiedy kusi je ładna pogoda. Jednak zdarza się, że powodem takiego zachowania może być lęk przed szkołą. Twoje dziecko poczuło się tak, jakby rok szkolny dobiegł końca… Na bujanie w obłokach jeszcze nie pora. W jaki sposób mądrze i skutecznie je zdyscyplinować?
Tablica w szkole

Jak nie nudzić się w szkole?

Szkoła
Wiele osób chodząc do szkoły czuję się znudzona rutyną, która tam panuje. Lekcje stają się męką, a każda minuta ciągnie się jakby nigdy nie miała się skończyć. Choć nauczyciele potrafią się nieźle napocić, aby nas zainteresować, ich intencje zazwyczaj idą na marne. Oto kilka porad jak nie rzucać się belfrowi w oczy i zabić nudę podczas 45 minutowej katorgi.
Łuk z długopisu

Jak zrobić łuk z długopisu?

Szkoła
Zwykły długopis firmy BIC może stać się zabawką, która uprzyjemni dzień w szkole a nawet w pracy. Łuk wykonany jest z długopisu oraz gumki - niewiele więc potrzeba, aby urozmaicić sobie długie, nudne godziny. Strzelane z tego na pozór niewinnego łuku może sprawić komuś ból. Nie wolno zatem strzelać do zwierząt, kolegów czy nauczycieli.
Przybory szkolne

Jak taniej kupić przybory szkolne?

Rozpoczęcie szkoły
Gdy kupujesz kilka długopisów ołówków lub zeszyt, prawdopodobnie nie zwrócisz uwagi na ich cenę. Jeżeli natomiast masz do kupienie całą listę przyborów szkolnych, książek itd. rachunek może cię zaskoczyć. Najczęściej zakupy przyborów szkolnych robisz kilka dni przed rozpoczęciem roku szkolnego, kiedy ceny są dużo wyższe a wybór ograniczony. Trik polega na tym, aby kupić niezbędne przybory szkolne w czasie, gdy nie ma na nie dużego zapotrzebowania, (np. pod koniec roku szkolnego). Wówczas na pewno będzie dużo większy wybór i cena niższa.
Pomoc rodziców w nauce

Jak nadrobić zaległości w zadaniach domowych?

Szkoła
Jesteś do tyłu z zadaniami domowymi, bo byłeś nieobecny w szkole z powodu choroby, z powodu wakacji, albo po prostu nie chciało Ci się odrabiać zadań domowych? Nadrobienie zaległości może wydawać się niemożliwym do wykonania zadaniem ale jest możliwe. Wymagać będzie jednak poświęcenia i determinacji. Musisz w jednym dniu, zrobić jedno zadanie i następnego, drugie zadanie itd. aż do czasu nadrobienia zaległości. Dzięki temu, Twoja wiedza się ustabilizuje i tym samym będziesz mógł poprawić stopnie.
przybory szkolne

Jak zaoszczędzić na przyborach szkolnych?

Rozpoczęcie szkoły
Kiedy byliśmy mali, kupno przyborów szkolnych ograniczało się do zakupu kilku nowych zeszytów, długopisów i w najlepszym razie – plecaka. W dzisiejszych czasach lista przyborów szkolnych rozrosła się do niebotycznych rozmiarów, a szeroki asortyment wyprawek szkolnych może przyprawić o ból głowy. Okres przed rozpoczęciem roku szkolnego może być bardzo obciążający dla portfela, zwłaszcza gdy ma się kilkoro dzieci. Poniżej znajdziesz kilka sposobów na zaoszczędzenie na przyborach szkolnych trochę grosza.
Korepetycje

Jak znaleźć dobrego korepetytora?

Szkoła
Nie wszystkie dzieci muszą być geniuszami. Od zawsze istniały osoby, które uczyły się lepiej oraz te, dla których nauka była zbyt twardym orzechem do zgryzienia. Nie należy ich jednak skreślać, gdyż każdemu powtarzano, że trening czyni mistrza. Oto kilka sposobów jak znaleźć „trenera” dla naszego dziecka oraz czym się kierować wybierając go.
Wagarowanie

Czy warto wagarować?

Szkoła
Pierwszy dzień wiosny to jedyne święto, które usprawiedliwia wagarowanie. Zdarzają się osoby, dla których dzień wagarowicza powtarza się dwa - trzy razy w tygodniu przez 10 miesięcy w roku. Konsekwencje takich działań są różne, poczynając od nagany wychowawcy czy dyrektora a kończąc na wydaleniu ze szkoły. Czy warto, aż tak się narażać, sprawiając zawód rodzicom oraz pedagogom?