Nastolatki
- Seksualność
- Zakładanie Rodziny
- Rodzicielstwo
- Ciąża
- Dzieci
- Noworodki
- Niemowlaki
- Miłość i Randki
- Rodzina
- Małżeństwo
- Rozwód
- Przyjaźń
Rozwój nastolatkaWychowanie młodzieżySzkołaMłodzież i zagrożeniaAlkoholRandki i SeksNarkotykiCiąże nastolatekPierwsza pracaŻycie towarzyskie nastolatkaWakacje nastolatkaPalenie papierosów
Pokaż wszystkie 
Uczeń z problemami - kto powinien pomóc?
Rozpoczęcie szkołyTwoje dziecko ma duże zdolności taneczne i wokalne, nie jest jednak w stanie spokojnie wysiedzieć na lekcjach, ma też kłopoty z wymową. Zastawiasz się, czy szkoła powinna pomóc je przezwyciężyć i jednocześnie rozwijać umiejętności? Placówka musi zapewnić dzieciom pomoc psychologiczną oraz pedagogiczną. Gdy jej brak, warto zwrócić się do poradni.

Przemoc w szkole - jak pomóc dziecku?
Rozpoczęcie szkołyCo dziesiąty polski uczeń jest dręczony! – ostrzegają specjaliści. Szkolna „fala” może zatruć życie młodego człowieka, złe wspomnienia wracają, nawet gdy skończy już naukę. Dlatego reagujmy na najdrobniejszy niepokojący sygnał. Szkoła nie zawsze jest bezpiecznym miejscem dla dziecka. Przemoc słowna, np. niewybredne wyzwiska, to codzienność w tych placówkach. Z analizy Instytutu Badań Edukacyjnych wynika, że najgorzej jest nie w gimnazjach (jak się powszechnie sądzi), a w podstawówkach.

Co zrobić gdy dziecko wagaruje?
Dziecko i DyscyplinaSystematyczne opuszczanie zajęć szkolnych może przysporzy dziecku wielu problemów. Jeśli zdarzy się, ze raz opuści zajęcia, nie stanie się nic złego, choć jest to sygnał, ze należy porozmawiać. Uczniowie, którzy wagarują potrafią doskonale ukrywać to przed rodzicami. W większości przypadków dzieci decydują się na wagary, kiedy kusi je ładna pogoda. Jednak zdarza się, że powodem takiego zachowania może być lęk przed szkołą. Twoje dziecko poczuło się tak, jakby rok szkolny dobiegł końca… Na bujanie w obłokach jeszcze nie pora. W jaki sposób mądrze i skutecznie je zdyscyplinować?

Jak zrobić łuk z długopisu?
SzkołaZwykły długopis firmy BIC może stać się zabawką, która uprzyjemni dzień w szkole a nawet w pracy. Łuk wykonany jest z długopisu oraz gumki - niewiele więc potrzeba, aby urozmaicić sobie długie, nudne godziny. Strzelane z tego na pozór niewinnego łuku może sprawić komuś ból. Nie wolno zatem strzelać do zwierząt, kolegów czy nauczycieli.

Jak taniej kupić przybory szkolne?
Rozpoczęcie szkołyGdy kupujesz kilka długopisów ołówków lub zeszyt, prawdopodobnie nie zwrócisz uwagi na ich cenę. Jeżeli natomiast masz do kupienie całą listę przyborów szkolnych, książek itd. rachunek może cię zaskoczyć.
Najczęściej zakupy przyborów szkolnych robisz kilka dni przed rozpoczęciem roku szkolnego, kiedy ceny są dużo wyższe a wybór ograniczony. Trik polega na tym, aby kupić niezbędne przybory szkolne w czasie, gdy nie ma na nie dużego zapotrzebowania, (np. pod koniec roku szkolnego). Wówczas na pewno będzie dużo większy wybór i cena niższa.

Jak nadrobić zaległości w zadaniach domowych?
SzkołaJesteś do tyłu z zadaniami domowymi, bo byłeś nieobecny w szkole z powodu choroby, z powodu wakacji, albo po prostu nie chciało Ci się odrabiać zadań domowych? Nadrobienie zaległości może wydawać się niemożliwym do wykonania zadaniem ale jest możliwe. Wymagać będzie jednak poświęcenia i determinacji. Musisz w jednym dniu, zrobić jedno zadanie i następnego, drugie zadanie itd. aż do czasu nadrobienia zaległości. Dzięki temu, Twoja wiedza się ustabilizuje i tym samym będziesz mógł poprawić stopnie.

Jak zaoszczędzić na przyborach szkolnych?
Rozpoczęcie szkołyKiedy byliśmy mali, kupno przyborów szkolnych ograniczało się do zakupu kilku nowych zeszytów, długopisów i w najlepszym razie – plecaka. W dzisiejszych czasach lista przyborów szkolnych rozrosła się do niebotycznych rozmiarów, a szeroki asortyment wyprawek szkolnych może przyprawić o ból głowy. Okres przed rozpoczęciem roku szkolnego może być bardzo obciążający dla portfela, zwłaszcza gdy ma się kilkoro dzieci. Poniżej znajdziesz kilka sposobów na zaoszczędzenie na przyborach szkolnych trochę grosza.

Jak nie nudzić się w szkole?
SzkołaWiele osób chodząc do szkoły czuję się znudzona rutyną, która tam panuje. Lekcje stają się męką, a każda minuta ciągnie się jakby nigdy nie miała się skończyć. Choć nauczyciele potrafią się nieźle napocić, aby nas zainteresować, ich intencje zazwyczaj idą na marne. Oto kilka porad jak nie rzucać się belfrowi w oczy i zabić nudę podczas 45 minutowej katorgi.

Jak znaleźć dobrego korepetytora?
SzkołaNie wszystkie dzieci muszą być geniuszami. Od zawsze istniały osoby, które uczyły się lepiej oraz te, dla których nauka była zbyt twardym orzechem do zgryzienia. Nie należy ich jednak skreślać, gdyż każdemu powtarzano, że trening czyni mistrza. Oto kilka sposobów jak znaleźć „trenera” dla naszego dziecka oraz czym się kierować wybierając go.

Czy warto wagarować?
SzkołaPierwszy dzień wiosny to jedyne święto, które usprawiedliwia wagarowanie. Zdarzają się osoby, dla których dzień wagarowicza powtarza się dwa - trzy razy w tygodniu przez 10 miesięcy w roku. Konsekwencje takich działań są różne, poczynając od nagany wychowawcy czy dyrektora a kończąc na wydaleniu ze szkoły. Czy warto, aż tak się narażać, sprawiając zawód rodzicom oraz pedagogom?