Nastolatki
- Seksualność
- Zakładanie Rodziny
- Rodzicielstwo
- Ciąża
- Dzieci
- Noworodki
- Niemowlaki
- Miłość i Randki
- Rodzina
- Małżeństwo
- Rozwód
- Przyjaźń
Rozwój nastolatkaWychowanie młodzieżySzkołaMłodzież i zagrożeniaAlkoholRandki i SeksNarkotykiCiąże nastolatekPierwsza pracaŻycie towarzyskie nastolatkaWakacje nastolatkaPalenie papierosów
Pokaż wszystkie 
Jak wychowywać nastolatków?
Wychowanie młodzieży“Małe dzieci - mały kłopot, duże dzieci - duży kłopot” mówi popularne polskie przysłowie. A największy kłopot to wychowanie nastolatka. Jak przygotować się do tego wyzwania? Co robić, by dziecięcy egocentryzm nie przekształcił się w całkiem dorosły egoizm? Wskazówki, które przeczytasz poniżej, to oczywiście jedynie wierzchołek góry lodowej, ale naprawdę warto wziąć je na poważnie i jak najszybciej wprowadzić w życie.

Roszczeniowa postawa u nastolatka - jak reagować?
Wychowanie młodzieży„Kup mi tę bluzkę!”, „Wszyscy mają tablet, tylko nie ja!” – twoje dziecko żąda coraz więcej i nie przyjmuje odmowy? Dowiedz się, jak reagować na jego zachowanie. Nastolatki stosują wiele różnych taktyk, by coś na nas wymóc. Grożą: „Bo przestanę się uczyć!”, manipulują: „Pojadę do babci, jeśli dacie mi pieniądze na koncert!” albo podlizują się: „Sprzątnąłem pokój, mogę umyć ci samochód, ale…”. A gdy to nie działa, słyszymy: „Nienawidzę cię! Jesteś okropna!”. Jeśli potrafimy wymienić wszystkie te sposoby jednym tchem, to znaczy, że często mamy z nimi do czynienia i, co gorsza, prawdopodobnie im ulegamy.

Przemoc w szkole - jak pomóc dziecku?
Rozpoczęcie szkołyCo dziesiąty polski uczeń jest dręczony! – ostrzegają specjaliści. Szkolna „fala” może zatruć życie młodego człowieka, złe wspomnienia wracają, nawet gdy skończy już naukę. Dlatego reagujmy na najdrobniejszy niepokojący sygnał. Szkoła nie zawsze jest bezpiecznym miejscem dla dziecka. Przemoc słowna, np. niewybredne wyzwiska, to codzienność w tych placówkach. Z analizy Instytutu Badań Edukacyjnych wynika, że najgorzej jest nie w gimnazjach (jak się powszechnie sądzi), a w podstawówkach.

Jak słuchać, aby mówili?
Młodzież i zagrożeniaJest niewielu ludzi na świecie, którzy naprawdę potrafią słuchać innych. Ale można tę umiejętność poćwiczyć, tak jak wszystkie inne umiejętności.

Jak rozpoznać anoreksję?
Młodzież i zagrożeniaAnoreksja jest coraz częstszym problemem społecznym dotyczącym przede wszystkim młodych ludzi. Poniżej znajdziesz przyczyny anoreksji oraz dowiesz się jakie charakterystyczne cechy osobowości charakterystyczne cechy występują u osób chorych na anoreksję.

Jak rozpoznać, czy dziecko jest wykorzystywane seksualnie?
Młodzież i zagrożeniaZastanawiasz się czy byłabyś w stanie rozpoznać po zachowaniu dziecka czy nie daj Boże było wykorzystane seksualnie? Poniżej przedstawię listę najpopularniejszych objawów, które mogą świadczyć o użyciu przemocy seksualnej.

Jak rozpoznać depresję młodzieńczą?
Młodzież i zagrożeniaBardzo ciężko jest rozróżnić depresję od złego humoru, normalnego dla nastolatków. W młodym człowieku dokonuje się wiele zmian związanych z dojrzewaniem. Pytania "kim jestem" i "gdzie jest moje miejsce na tym świecie" są zupełnie normalne w wieku dojrzewania. Depresja u nastolatków nie zawsze objawia się smutkiem i wycofaniem z życia towarzyskiego.

Jak chronić dziecko przed „sextingiem”?
Wychowanie młodzieży„Sexting” to termin od niedawna funkcjonujący w naszym języku. Oznacza wysyłanie swoich nagich zdjęć i filmików za pomocą telefonów lub innych urządzeń mobilnych. Problem jest na tyle poważny, że staje się już epidemią wśród nastolatków. Jak podają statystyki, jeden na pięciu Amerykanów w wieku od 13 do 19 lat wysłał swoje nagie zdjęcia przez telefon komórkowy, albo umieścił je w sieci. W Polsce problem ten jest również bardzo powszechny.
Większość nastolatków uważa sexting za zabawną, seksowną formę flirtu, ale nie zdaje sobie sprawy z jego tragicznych skutków. Jeśli twoje dziecko wkracza w wiek dojrzewania, nadszedł najwyższy czas, żeby spokojnie porozmawiać z nim o konsekwencjach sextingu.

Jak zostać autorytetem dla syna?
Rozwój nastolatkaWielu ojców zastanawia się jak dotrzeć do swojego syna i stać się dla niego autorytetem,niestety wielu mimo szczerych chęci źle się do tego zabiera.Postanowiłem przedstawić kilka porad z punktu widzenia syna(nastolatka)dotyczących uznania swojego taty za autorytet.

Jak postępować z nastolatkiem?
Wychowanie młodzieżyGratulacje! Właśnie nadszedł czas, kiedy możesz o sobie powiedzieć, że jesteś rodzicem nastoletniego potwora. Nie wiesz co zrobić, gdy słowa same wydostają się z ust, a twoje na wpół pełnoletnie dziecko z hukiem zamyka ci drzwi przed nosem? A gdy kompletnie ignoruje to, co masz mu do powiedzenia? A może każe ci się zamknąć? W najlepszym razie usłyszysz „Nic nie rozumiesz” lub „Zostaw mnie w spokoju!”.
Co robisz w takiej chwili? Pozwalasz, by naruszano twój autorytet? Starasz się postawić na swoim mówiąc „Gdy ja byłam w twoim wieku..” lub „Nie masz prawa do...”, a może „Jestem od ciebie starsza...”? Jeśli chcesz się dowiedzieć, jak postępować z nastolatkiem, który właśnie wchodzi w okres młodzieńczego buntu, przeczytaj poniższe wskazówki.
Co robisz w takiej chwili? Pozwalasz, by naruszano twój autorytet? Starasz się postawić na swoim mówiąc „Gdy ja byłam w twoim wieku..” lub „Nie masz prawa do...”, a może „Jestem od ciebie starsza...”? Jeśli chcesz się dowiedzieć, jak postępować z nastolatkiem, który właśnie wchodzi w okres młodzieńczego buntu, przeczytaj poniższe wskazówki.