ząbkowanie

Bolesne ząbkowanie - co robić?

Ząbkowanie
Niemowlę, któremu wyrzynają się mleczaki, może płakać, być rozdrażnione, mieć problem z zasypianiem, a nawet gorączkę. Ulżyć dziecku można na kilka sposobów. Z pomocą przyjdą nie tylko żele łagodzące i gryzaczki, ale także… herbatka z melisą. A jeśli zauważysz, że maluszkowi dokucza gorączka, po skonsultowaniu tego z lekarzem, możesz sięgnąć po wybrany lek przeciwbólowy, przeciwzapalny lub przeciwgorączkowy.
Dziecko ze smoczkiem

Jak oduczyć dziecko smoczka?

Ząbkowanie
Wielu rodziców wykorzystuje smoczek do tego, aby uspokoić wybredne dziecko. Jednak takie rozwiązywanie sytuacji może stworzyć wiele problemów. Eksperci są zgodni, iż kiedy dziecko osiąga 18 miesięcy życia należy odstawić smoczek, aby uniknąć problemów z mówieniem oraz wzrostem ząbków. Niestety jednak dziecko nie podda się tak łatwo i nie odda Ci ulubionego przedmiotu bez walki. Poniższe wskazówki pomogą Ci ułatwić sprawę.
Dziecko ze smoczkiem

Jak odzwyczaić dziecko od smoczka?

Ząbkowanie

To cudowne kiedy smoczek uspokaja Twoje dziecko. Ale czy pomyślałaś kiedyś, że stanie się jego najlepszym przyjacielem? Jeśli zastanawiałaś się kiedyś jak odzwyczaić dziecko od nałogu ssania smoczka, przeczytaj poniższy artykuł.

Pasta do zębów dla dzieci

Jaka pasta do zębów dla dzieci?

Ząbkowanie
Szkliwo pierwszych ząbków jest jeszcze nie do końca zmineralizowane, dlatego ząbki są bardziej podatne na próchnicę niż zęby stałe. Jak dbać o zęby dziecka i jakiej pasty używać aby uniknąć wielu bolesnych wizyt u dentysty? Dlaczego dzieci powinny używać innej pasty do zębów, niż dorośli? Jak dbać o zęby niemowlaka?
Mycie dziąseł u niemowląt

Jak myć dziąsła u niemowląt?

Ząbkowanie
Mleko z piersi i soczki zawierają cukry, które odżywiają bakterie, żyjące w buzi Twojego dziecka i zaczynają wytwarzać kwasy. Nabranie nawyku czyszczenia dziecięcych dziąseł, zanim jeszcze pojawią się pierwsze ząbki jest bardzo dobrym pomysłem, gdyż pozwoli to utrzymać buzię Twojego maluszka w zdrowiu i pomoże zapobiegać próchnicy zębów i chorobom dziąseł w późniejszym jego życiu.
Zęby niemowlaka

Jak myć zęby niemowlakowi?

Ząbkowanie
Najczęstszą przyczyną wypadania zębów u dzieci pomiędzy 1 a 4 rokiem życia jest próchnica butelkowa. Jak nazwa wskazuje próchnica występuje u tych dzieci, które piją mleko z butelki i wywołują ją te same bakterie co u dorosłych. Dlatego jak tylko pojawią się pierwsze ząbki u naszego maleństwa powinniśmy zadbać o ich właściwą pielęgnację. Poniżej znajdziecie wskazówki, które pomogą wam w myciu ząbków niemowlaka.
Dziecko ze zmoczkiem

Jak przyzwyczaić dziecko do smoczka?

Ząbkowanie
Aby poczuć się spokojnie i komfortowo, dzieci odczuwają potrzebę ssania. Rodzice mogą im w tym pomóc oferując smoczek, kiedy tylko maluchy będą tego potrzebować. Poniżej znajdziesz kilka pomysłów na to jak wybrać smoczek i przyzwyczaić do niego dziecko.