niemowlę płacze

Dlaczego niemowlę płacze?

Płacz Niemowlęcia
Maluszek rozpaczliwie łka za każdym razem, gdy przychodzą goście, kąpiesz go lub przypinasz pasami w aucie? Zastanawiasz się, z jakiego powodu smyk wtedy marudzi? Wraz z pediatrą pomożemy ci rozwiązać tę zagadkę. Dziecko w pierwszych miesiącach życia dużo płacze. Tylko w taki sposób potrafi okazać ci swoje emocje lub powiedzieć: „Mamo, mam mokro”, „Jestem głodne” albo „Źle się czuję”. Jednak głód, ból i brudna pieluszka nie są jedynymi powodami łez malca. Jego rozpaczliwe łkanie ma miejsce też wtedy, gdy wydaje ci się, że wszystko jest w porządku. Przedstawiamy najczęstsze sytuacje, w których płacz smyka może cię zaskoczyć, i radzimy, jak pomóc dziecku.
co robić gdy dziecko się krztusi

Dziecko się krztusi - co robić?

Bezpieczeństwo Niemowlaka
Maluchy bywają często wyjątkowo łapczywe podczas jedzenia. Chętnie też wkładają do buzi różne drobne przedmioty, dlatego tak ważne jest, by w ich otoczeniu nie znajdowały się rzeczy, w tym zabawki, które posiadają małe elementy. Może dojść do niebezpiecznej sytuacji, gdy ciało obce zablokuje drogi oddechowe. Dziecko zaczyna kasłać i się krztusić. Co należy wtedy zrobić? Pamiętaj, że tutaj liczą się sekundy!
ząbkowanie

Bolesne ząbkowanie - co robić?

Ząbkowanie
Niemowlę, któremu wyrzynają się mleczaki, może płakać, być rozdrażnione, mieć problem z zasypianiem, a nawet gorączkę. Ulżyć dziecku można na kilka sposobów. Z pomocą przyjdą nie tylko żele łagodzące i gryzaczki, ale także… herbatka z melisą. A jeśli zauważysz, że maluszkowi dokucza gorączka, po skonsultowaniu tego z lekarzem, możesz sięgnąć po wybrany lek przeciwbólowy, przeciwzapalny lub przeciwgorączkowy.
Dziecko w rożku

Jak zawinąć dziecko w rożek?

Sen Niemowlęcia
Spanie w rożku przypomina malutkiemu dziecku łono matki. Rożek jest ciasny, dokładnie otula ciało dziecka i daje mu uczucie bezpieczeństwa. Nie każdy niemowlak będzie się jednak dobrze czuł zawinięty ciasno w rożek. Niektóre dzieci potrzebują więcej swobody. Rożek będzie najlepszy dla dzieci które budzą się przez nieskoordynowane ruchy rączej i nóżek. Jeśli twój niemowlak nie lubi spać w rożku to go do tego nie zmuszaj. Jeśli natomiast rożek uspokaja dziecko to powinno ono w nim spać aż do czasu uzyskania kontroli nad nóżkami i rączkami.
jak się komunikować z małym dzieckiem?

Jak porozumieć się z małym dzieckiem?

Zabawa z Niemowlakiem
Z pewnością nieraz zastanawiasz się, co twoje dziecko próbuje ci powiedzieć. Przeczytaj poniższe wskazówki, dzięki którym dowiesz się jak porozumieć się z niemowlęciem i małym dzieckiem.
śpiące dziecko

Co zrobić żeby dziecko przespało całą noc?

Dziecko a Sen
Wiele osób marzy, aby w końcu zostać rodzicem. Jednakże, razem z nieograniczoną radością i podekscytowaniem, przychodzą nowe obowiązki i odpowiedzialność za małego, zupełnie nieporadnego i niesamodzielnego jeszcze człowieka. Usypianie dziecka jest jednym z tych obowiązków rodziców, którego nie da się uniknąć. Niestety, nie zawsze jest to bardzo łatwe. Dzieci potrafią się wybudzić przy najmniejszym nawet szeleście. Może nas to irytować, gdy nasze dziecko budzi się nagle w środku nocy i zaczyna płakać. Pamiętaj, że najważniejszym jest jednak dobro i komfort Twojego dziecka. Jeśli czuje się ono komfortowo, na pewno zaśnie z łatwością. Więc zadbaj o komfort swojego dziecka. Bardzo ważne jest, aby zapewnić dziecku regularny sen o określonych porach w odpowiednich do tego warunkach. Znajdziesz tutaj kilka porad, co zrobić, aby poradzić sobie z usypianiem dziecka.
kolka u małych dzieci

Jak leczyć kolki u niemowląt domowymi sposobami?

Płacz Niemowlęcia
Wiele noworodków nie ma w pełni rozwiniętego układu trawiennego. W pierwszych miesiącach życia są trapione przez skurcze jelitowe lub wzdęcia. Ból kolkowy często powoduje u dziecka intensywny płacz. Jeśli zauważysz więc, że po karmieniu lub "upuszczeniu gazów" Twoje dziecko płacze, jest to oznaka kolki. Rodzice w takich przypadkach są zwykle nieporadni, bo nie mogą pocieszyć dziecka, ani skupić jego uwagi na czymś innym. Ból nie da tak łatwo o sobie zapomnieć. Na szczęście kolka nie jest bardzo niebezpieczna dla zdrowia i kończy się jak dziecko ma trzy-cztery miesiące. Jak więc sobie poradzić z kolką i ulżyć naszemu maluszkowi? Oto kilka praktycznych porad.
kolka u dzieci

Jak sobie radzić z kolką?

Płacz Niemowlęcia
Każdego roku miliony dzieci cierpią na kolkę. Nie ma pewnego leku, który tym kolkom zaradzi. Są jednak sposoby łagodzeniu objawów i bólu kolkowego.
śpiący noworodek

Jak uspokoić noworodka?

Sen Niemowlęcia
Nikt nie jest w stanie powiedzieć, ile tak naprawdę noworodki płaczą lub ile powinny płakać. Wszyscy wiemy, że to robią. Zanim będą umiały mówić lub kontaktować się z nami w jakiś inny sposób, płacz pozostaje jedyną formą komunikowania nam, że coś jest nie tak. W ten sam sposób reagują również na stres. Jednak płacz naszego dziecka wzbudza w nas silne emocje i chcemy pomóc naszemu maluszkowi. Chcemy wiedzieć, co ten płacz powoduje i uspokoić nasze dziecko. Oto kilka rad jak tego dokonać.
smoczek dla dziecka

Jak wybrać smoczek dla niemowlaka?

Zdrowie Niemowlaka
Najlepiej, gdyby maluch w ogóle nie ssał smoczka (ze względu na ryzyko rozwoju wady zgryzu). A jeśli już do tego dojdzie, zadbajmy, by był to odpowiedni, jak najmniej szkodliwy dla zdrowia bobasa model. Wybierz smoczek określany jako anatomiczny (czyli dopasowany do kształtu jamy ustnej) – z dolną końcówką gumki spłaszczoną, a górną uwypukloną, z tarczą wyprofilowaną pod nosek dziecka. Zbyt duża lub niewyprofilowana (okrągła) uciska nozdrza i utrudnia oddychanie.