mama z bliźniętami

Jak pielęgnować bliźniaki?

Pielęgnacja Niemowlaka
Podwójna radość, ale też... podwójne obowiązki – opieka nad dwojaczkami wymaga doskonałej organizacji i działania według planu. Jeśli oczekujesz pojawienia się na świecie bliźniąt albo jesteś świeżo upieczoną mamą dwojaczków, prawdopodobnie towarzyszy ci wiele obaw. Twoja niepewność jest naturalna, odczuwa ją większość mam. Myślisz, że sobie nie poradzisz? Spokojnie, wszystko jest kwestią organizacji i... pomysłowości. Sprawdź, co może cię czekać i jak warto się do tego przygotować. Podsuwamy sprytne rozwiązania. Wiele z nich bardzo przyda się także „pojedynczym” mamom!
mleko dla niemowlaka

Kiedy zmienić mleko na inne?

Żywienie Niemowlaka
Przygotowujesz mleko modyfikowane zgodnie z instrukcją na opakowaniu, podajesz je dziecku i... zaczynają się problemy. Okazuje się, że niemowlę zamiast tryskać zdrowiem i energią, ulewa, miewa kolki, pręży się albo ciągle jest głodne. Może być wiele przyczyn tych problemów. Zdarza się jednak, że odpowiada za nie źle dobrana mieszanka. W takiej sytuacji najlepiej od razu skonsultować się z pediatrą. Jeśli lekarz stwierdzi, że kłopoty zdrowotne u maluszka rzeczywiście wywołuje niewłaściwie dopasowane mleko, zapewne zaproponuje inne. Przeczytaj, jaka mieszanka modyfikowana może pomóc maluchowi w sytuacjach, które przedstawiamy poniżej.
mleko modyfikowane w butelce

Jak prawidłowo karmić dziecko butelką?

Karmienie butelką
Choć podawanie butelki wydaje się mało skomplikowane, budzi wiele wątpliwości wśród młodych rodziców. To zupełnie naturalne. Chodzi przecież o zdrowie naszego kochanego malca. Jak często podawać butelkę? Który smoczek jest najlepszy? Jeśli chcesz uniknąć błędów w karmieniu, przeczytaj, o co najczęściej pytają rodzice. Gwarantujemy, że sporo twoich wątpliwości zostanie rozwianych!

Jak podgrzewać mleko matki?

Karmienie piersią
Mleko matki można podgrzać w podgrzewaczu albo w kąpieli wodnej. Nie należy go podgrzewać w mikrofalówce, gdyż nie dość, że nierównomiernie podgrzewa ona płyny to na dodatek eliminuje ważne enzymy z mleka matki. Nie należy podgrzewać mleka również w garnuszku na palniku, aby nie podgrzać zbytnio mleka i nie zniszczyć obecnych w nim przeciwciał. Temperatura mleka dla noworodka i niemowlaka powinna wynosić tyle, co temperatura ciała czyli około 37 stopni C.
dziecko

Co zrobić, aby dziecku się odbiło po jedzeniu?

Żywienie Niemowlaka
Ulewanie spowodowane jest połykanym przez niemowlaka powietrzem, które z kolei wypycha pokarm z żołądka. Jest to normalne zjawisko wśród małych noworodków i niemowlaków, występujące zaraz po karmieniu. Jedynym sposobem na to aby dziecko nie ulewało jest wywołanie beknięcia.
karmienie noworodka

Jak sprawić, aby karmienie noworodka przebiegało sprawnie i bez problemu?

Żywienie Niemowlaka
Karmienie noworodka w pierwszych tygodniach jego życia to niełatwe zadanie, niezależnie od tego, co jest źródłem pokarmu. Ale czy to pierś czy butelka zapewnia Twojemu maleństwu pełny brzuszek, poniższe wskazówki pomogą ułatwić Ci to zadanie.
karmienie piersią

Jak odstawić roczne lub dwuletnie dziecko od karmienia piersią?

Zachowanie się Dziecka
Nagłe odstawienie rocznego i starszego dziecka od piersi nie jest już tak fizycznie niewygodne dla matki jak we wcześniejszym okresie jego życia. Dziecko w tym czasie powinno jeść już większość stałych pokarmów i produkcja mleka jest już znacznie mniejsza. W związku z tym unikniesz przepełnionych i boleśnie nabrzmiałych piersi i dyskomfortu z tym związanego. Poniżej znajdziesz instrukcję jak zakończyć laktację w "bezbolesny" sposób dla dziecka i matki.
mleko modyfikowane

Jak przygotować mleko modyfikowane?

Karmienie butelką
Jeśli chcesz mieć pewność, że maluszek dostaje wartościowy pokarm, musisz odpowiednio go przyrządzać. Przeczytaj, o czym powinnaś zawsze pamiętać. Dzieci, które dostają mleko modyfikowane, mogą rosnąć zdrowo i rozwijać się identycznie jak ich rówieśnicy karmieni pokarmem naturalnym. Jednak aby tak się stało, musi być spełnionych kilka warunków. Ważne są nie tylko dobre akcesoria (butelka i smoczek), ale przede wszystkim dobór właściwej mieszanki i sposób jej przygotowania. Przeczytaj zatem, jak należy przyrządzać mleko modyfikowane, by zachowało wszystkie swoje cenne składniki, było pożywne i zdrowe.
dziecko pije mleko z butelki

Jak podawać dziecku butelkę?

Karmienie butelką
Wystarczy zadbać o kilka szczegółów, a picie mleka przez smoczek będzie dla maluszka równie zdrowe i przyjemne jak ssanie piersi. Jeśli z różnych względów nie karmisz piersią lub oprócz niej dajesz dziecku mieszankę, nie czuj się gorszą matką. Butelkę też możesz podawać maluszkowi w sposób zbliżony do karmienia naturalnego – z miłością i czułością. Podczas posiłku staraj się przytulać maleństwo do siebie tak, jakbyś przystawiała je do piersi. Wtedy będzie słyszało bicie twojego serca i czuło się bezpiecznie. Pieszczotliwie mów do dziecka i celebruj te chwile, traktując je jako dobrą okazję do zacieśnienia więzi między wami. Na co jeszcze powinnaś zwrócić uwagę, karmiąc maluszka przez smoczek?
karmienie dziecka butelką

Błędy przy karmieniu butelką - jak ich uniknąć?

Karmienie butelką
Wydawałoby się, że nie ma niczego prostszego niż przygotowanie mleka modyfikowanego dla malucha. Wystarczy przecież wlać podgrzaną wodę do butelki, wsypać zalecaną przez producenta ilość odpowiednio dobranej mieszanki i tyle. To pozory, w rzeczywistości sprawa jest trochę bardziej złożona. Nic więc dziwnego, że czasem mamy, chcąc dla swojego smyka jak najlepiej, robią coś, co może mu nie wyjść na dobre. Sprawdź, jakie błędy najczęściej się zdarzają i co robić, by ich uniknąć. Poniżej znajdziesz wszystkie niezbędne informacje.