Zespół nagłej śmierci łóżeczkowej

Zespół nagłej śmierci łóżeczkowej - jak mu zapobiec?

Sen noworodka
Nieznane przyczyny czynią częściowo zespół nagłej śmierci niemowląt (SIDS) tak przerażającym. SIDS jest najczęstszą przyczyną śmierci niemowląt pomiędzy pierwszym miesiącem a pierwszym rokiem życia. W Polsce rocznie umiera z jego powodu około 180 dzieci. Mimo lat badań nad jego przyczynami, pozostają one wciąż zagadką. Ryzyko SIDS można jednak znacznie zmniejszyć. Przede wszystkim, niemowlęta poniżej pierwszego roku życia powinny spać na plecach – nigdy nie na brzuchu czy na boku.
śpiewanie dziecku kołysanki

Śpiewanie kołysanek dziecku - zalety

Sen Niemowlęcia
Nucenie spokojnych piosenek daje maluszkowi poczucie bezpieczeństwa. Sprawia też, że smyk szybciej zasypia. Jednak to nie wszystkie powody, dla których warto śpiewać dziecku kołysanki. Dowiedz się, jakie są inne pozytywne skutki śpiewania maluszkowi melodyjnych kołysanek przed snem. Pamiętaj, że aby to robić, wcale nie musisz mieć głosu niczym Adele czy Kelly Clarkson. Bo przecież dla każdego dziecka to właśnie głos jego mamy jest najsłodszy i najpiękniejszy.
kompletowanie wyprawki

Co powinna zawierać wyprawka dla noworodka?

Przygotowanie na przyjście dziecka na świat
Ciąża mija bardzo szybko – zanim się obejrzysz, twój smyk będzie już na świecie. Dlatego lepiej nie odkładaj kompletowania wyprawki na ostatnią chwilę. Jeśli będziesz miała wystarczająco dużo czasu, zdążysz porównać ceny droższych rzeczy: wózków i łóżeczek. Zanim jednak wybierzesz się do sklepu albo zaczniesz przeczesywać sieć, popytaj znajome mamy, czy nie mają niepotrzebnych ubranek. Może będą chciały się nimi podzielić. Nie obawiaj się przy tym, że śpioszki, body czy pajacyki będą w złym stanie. Noworodki rosną bardzo szybko, więc rzeczy po nich nie mają kiedy się zużyć. Przy zakupach bierz pod uwagę jakość akcesoriów. Czasami lepiej jest zapłacić nieco więcej niż po kilku dniach wyrzucać coś albo naprawiać. A jeśli nie jesteś pewna, czy np. model wózka, który sobie upatrzyłaś, jest praktyczny i bezawaryjny, poszukaj opinii na jego temat na forach internetowych. My podpowiadamy, jakie rzeczy i akcesoria powinnaś skompletować przed narodzinami smyka.
Śpiące dziecko

Jak uśpić noworodka?

Sen Niemowlęcia
Właśnie położyłaś dziecko spać i szykujesz się do drzemki, a tu paluszek znów płacze? Możesz pozwolić mu płakać, albo spróbować poniższych porad.
Dziecko w rożku

Jak zawinąć dziecko w rożek?

Sen Niemowlęcia
Spanie w rożku przypomina malutkiemu dziecku łono matki. Rożek jest ciasny, dokładnie otula ciało dziecka i daje mu uczucie bezpieczeństwa. Nie każdy niemowlak będzie się jednak dobrze czuł zawinięty ciasno w rożek. Niektóre dzieci potrzebują więcej swobody. Rożek będzie najlepszy dla dzieci które budzą się przez nieskoordynowane ruchy rączej i nóżek. Jeśli twój niemowlak nie lubi spać w rożku to go do tego nie zmuszaj. Jeśli natomiast rożek uspokaja dziecko to powinno ono w nim spać aż do czasu uzyskania kontroli nad nóżkami i rączkami.
Śpiący niemowlak

9 sposobów na uśpienie niemowlaka

Sen Niemowlęcia
Sen jest słowem które nie istnieje w słowniku młodych mam. Od czasu porodu do około 6-9 miesiąca życia dziecka chodzimy wiecznie zmęczone i jesteśmy w stanie oddać wszystko aby dziecko normalnie spało i abyśmy my same mogły się w końcu wyspać. Poniżej przedstawiam 9 sposobów na dłuższy i lepszy sen twojego dziecka.
mama z niemowlakiem

Rytuały w życiu dziecka - dlaczego są ważne?

Rozwój Niemowlaka
Dla małego dziecka świat jest obcy i chaotyczny. Codzienne czynności, które dla nas są naturalne, jemu jawią się jako nieznane i wywołują u niego niepokój. By maluszek mógł czuć się bezpiecznie, potrzebuje rutyny, czyli stałego planu dnia. Dziecko lubi, gdy takie elementy, jak posiłki, drzemki, spacer itp., następują po sobie o tej samej porze, w podobnej kolejności i według identycznego scenariusza. Ustalony rytm dnia porządkuje świat malca, pozwala mu przewidzieć przyszłość i pozbyć się lęku przed nieznanym. Dzięki temu maluch jest spokojniejszy.
Dziecko z mamą

Jak nauczyć dziecko spokojnie zasypiać?

Dziecko a Sen
Uśpienie dziecka w łóżeczku może być jednym z najtrudniejszych zadań dla świeżo upieczonych rodziców. Oto jak można zrobić to łatwo i sprawnie.
Sen z dzieckiem

Jak się wyspać przy nowonarodzonym dziecku?

Sen Niemowlęcia
Koleżanki mówiły ci żebyś wyspała się na zapas, ale ty nie wierzyłaś? A teraz masz ochotę zostać w łóżku przez cały dzień i ogłosić strajk? Świeżo upieczeni rodzice najbardziej ze wszystkiego potrzebują snu. Jest to nie lada wyzwanie mając noworodka w domu, ale może się udać. Chyba każdy się ze mną zgodzi, że wyspana matka to również zadowolone niemowlę. Poniżej znajdziesz przydatne wskazówki, które podpowiedzą ci co robić, żeby się wyspać.
Śpiące dziecko

Jak znaleźć bezpieczna pozycję do spania dla noworodka?

Bezpieczeństwo Niemowlaka
SIDS, czyli zespół nagłej śmierci łóżeczkowej zdarza się stosunkowo rzadko i specjaliści nadal nie znaleźli jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, co tak naprawdę może być przyczyną zgonu. Chociaż SIDS nie da się przewidzieć wiadomo, w jaki sposób można jej zapobiec. Lekarze zaliczają do grupy ryzyka wcześniaki oraz dzieci o niskiej wadzie urodzeniowej. Aby zapobiec ryzyku nagłej śmierci łóżeczkowej niemowlęcia, pediatrzy sugerują poniższe informacje.