mycie główki

Jak myć dziecku głowę bez płaczu?

Pielęgnacja Niemowlaka
Skóra na główce niemowlęcia poci się i brudzi podobnie jak reszta ciała. Dlatego, choć na początku może to nie być łatwe, trzeba myć ją regularnie: w przypadku niemowlęcia co 1-2 dni, roczne dziecko wymaga tego ok. 2-3 razy w tygodniu. Latem maluch powinien mieć codziennie myte włoski. Główkę noworodka myj tym samym emolientem, którego używasz do mycia jego ciała albo kup łagodne mydełko przeznaczone specjalnie dla niemowląt. U maluszka, który skończył miesiąc, możesz stosować szampon dla najmłodszych, który nie pieni się zbyt obficie i nie szczypie w oczy. Jednak nawet najłagodniejsze kosmetyki nie pomogą, gdy malec będzie protestował podczas mycia głowy. Wtedy... trzeba wykorzystać różne tricki.
mycie niemowlaka bez wanienki

Kąpiel noworodka na sucho - poradnik dla mam

Kąpiel noworodka
Jak odświeżyć dziecko, rezygnując z kąpieli? Przekonaj się, że to łatwe. Niemowlę najlepiej kąpać codziennie (szczególnie latem), ale zdarzają się sytuacje, gdy nie można tego zrobić. Wtedy dobrym rozwiązaniem jest mycie na sucho. Oczywiście nie znaczy to, że maluszka odświeża się bez wody – ona jest jak najbardziej potrzebna. Tyle tylko, że nalewasz ją do miseczki, a cała „operacja” odbywa się na przewijaku.
noworodek w kąpieli

Jak wykąpać noworodka bez płaczu?

Kąpiel noworodka
Rodzice nowo narodzonego smyka na początku miewają dużo wątpliwości, jeśli chodzi o to, jak należy go myć. Zastanawiają się, które kosmetyki są dla niego najlepsze, po jakim czasie powinno się wyjąć dziecko z wody, co zrobić, gdy płacze w wanience itd. Podpowiemy ci, jakich zasad przestrzegać, myjąc niemowlę i co zrobić, by maleństwo polubiło ten wieczorny rytuał. Przeczytaj poniższy alfabet, a kąpiel będzie dla malca czystą przyjemnością.
kąpiel noworodka

Jak kąpać noworodka?

Kąpiel noworodka
Dla wielu rodziców pierwsza kąpiel noworodka jest stresującym przeżyciem. Boimy się, że zrobimy krzywdę naszemu maleństwu, że nam się wyślizgnie, że będzie płakać itd. Pragniemy aby kąpiel przebiegała bezstresowo a nasz noworodek był z niej zadowolony. Poniżej postaram się dokładnie opisać krok po kroku czynności jakie należy wykonywać, aby kąpiel była przyjemnością dla dziecka i rodziców.
Pływające niemowlaki

Jak nauczyć pływać niemowlaka?

Rozwój Niemowlaka

Rodzisz dziecko, przyprowadzasz je do domu i postanawiasz od razu zacząć uczyć je pływać? Dzieci które mają już 5 dni, można przygotowywać do nauki pływania. Niemowlaki szybko przyzwyczajają się, że otacza ich woda, zatem nauka pływania jest dla nich dużo łatwiejsza niż w przypadku dzieci starszych. Starsze dzieci potrzebują więcej czasu na pokonanie strachu i zahamowań. Objawy lękowe mogą się już pojawić w wieku 10- 15 miesięcy.

Kąpiel niemowlaka

Jak kąpać niemowlaka?

Kąpiel noworodka
Wiele kobiet tuż po urodzeniu najbardziej obawia się kąpania niemowlaka. Jest to tam mała i krucha istotka, której nie trudno zrobić krzywdę. Pierwsze kroki związane z kąpaniem są naprawdę trudne i bardzo stresujące. Droga mamo, jeśli chcesz wiedzieć jak przełamać strach i wykąpać dziecko bez większych trudności przeczytaj ten artykuł.
Chusteczki dla niemowląt

Jak zrobić chusteczki dla niemowląt?·

Rozwój Niemowlaka
Może na początku wydawać ci się dziwne stosowanie chusteczek domowej roboty dla niemowląt jednak szybko się zorientujesz że są dużo lepsze niż te sklepowe.
pielęgnacja dziecka

Jak dbać o skórę niemowlaka - normalną i z AZS?

Pielęgnacja Niemowlaka
Każdego malucha trzeba myć, przewijać czy smarować kremem. Jednak o uczuleniowca należy troszczyć się w szczególny sposób. Na początku, po wyglądzie ciała dziecka nie można ocenić, czy maluch jest uczuleniowcem, czy też nie. U wszystkich noworodków pojawiają się drobne niedoskonałości, które na ogół świadczą o niedojrzałości skóry. Maluszek w różnych miejscach na ciele może mieć krostki, zaskórniki, zaczerwienienia. Jego naskórek często się łuszczy. Dlatego w pierwszym miesiącu życia wszystkie niemowlęta pielęgnuje się tak samo, zgodnie z zaleceniami dla zdrowych dzieci.
mycie włosów niemowlaka

Jak często myć włosy niemowlakowi?

Pielęgnacja Niemowlaka
Świeżo upieczone mamy często zastanawiają się jak odpowiednio pielęgnować główkę dziecka. Czy powinno się ją myć maleństwu codziennie? - skoro nie ma ono na głowie zbyt wielu włosów? Czy tak częste mycie włosków niemowlaka nie wpłynie negatywnie na stan jego skóry? A może wręcz przeciwnie - jest szczególnie wskazane? I w końcu: jaką szczoteczkę do delikatnych włosów maluszka najlepiej wybrać?
niemowlę myjące włosy

Jak dbać o włosy niemowlaka?

Kąpiel noworodka
Niektóre dzieci przychodzą na świat z gęstymi, długimi włosami. Inne mają na głowie tylko kilka kosmyków. Są też i takie maluchy, które tuż po porodzie mogą poszczycić się jedynie delikatnym puszkiem. Skąd te dysproporcje? Wszystkiemu winna natura. Dziecko w momencie narodzin ma na główce włoski pochodzące z okresu płodowego. W ciągu kilku miesięcy po porodzie wycierają się one i w końcu wypadają. Na ich miejsce wyrastają nowe, już właściwe włosy. Jakie one będą – proste czy kręcone, mocne czy słabe, gęste czy rzadkie – zależy od genów. Co ciekawe, nie zawsze dominują w nich cechy mamy czy taty. Zdarza się, że maluch dziedziczy strukturę włosów po przodku któregoś z rodziców. Wprawdzie genów nie uda się nam przechytrzyć, mimo wszystko i tak warto dbać o czuprynkę dziecka już od narodzin. Dzięki starannej pielęgnacji maluszek będzie miał ładne, lśniące i zadbane włoski.