domowa biblioteczka

Jak należy dbać o książki?

Książki, rękopisy, starodruki
Domowa biblioteczka to nie tylko wielka wartość, ale także powód do dumy niejednej pani domu i piękna ozdoba mieszkań. Każdy mól książkowy chciałby, by jego zbiory pozostały w jak najlepszym stanie przez długi czas. Jak zadbać o książki i jak je przechowywać, by służyły jak najdłużej? I co zrobić, kiedy jedna z nich się zniszczy? Kilka cennych wskazówek znajdziesz poniżej.
oryginalna półka na książki

Jak dbać o książki?

Książki, rękopisy, starodruki
Rozklejają się, wypadają z nich strony, ale kochamy je. Przedłużmy ich życie. Bez względu na rodzaj oprawy publikacji, przechowujmy je na półkach tylko w pozycji stojącej. Tak unikniemy rozklejania się ich grzbietów, defasonowania i wyginania. Ustawiając je na półce, nie pozwólmy, by miały luz i by się przewracały. Unikajmy podpierania rzędu książek jednym egzemplarzem, ustawionym na skos, pod kątem. Czym sklejać rozpadające się strony i jak naprawić grzbiet? O tym przeczytasz poniżej.
książki

Jak przechowywać książki?

Książki, rękopisy, starodruki
Czytanie jest wspaniałą rozrywką, nieporównywalną z oglądaniem filmu czy telewizji. Czytać warto z bardzo wielu względów, ale też żeby cieszyć się należycie lekturą, warto dbać o książki i odpowiednio je konserwować. Jak to robić?
autografy

Jak kolekcjonować autografy?

Książki, rękopisy, starodruki
Żyjemy w epoce celebrytów. Ludzie znani fascynują nas, często marzymy o tym, by ich poznać. Niestety, jest to prawie niemożliwe. Zwłaszcza, kiedy idolami są aktorzy, sportowcy, naukowcy, politycy czy inne znane osobistości z zagranicy. Istnieje jednak sposób, aby choć w pewnym sensie zbliżyć się do naszych ulubieńców, a mianowicie postarać się o ich autograf. Kolekcjonowanie autografów to nie jest hobby dla każdego. Wymaga dużo cierpliwości i trochę środków finansowych. Ale jeśli ktoś się już na nie zdecyduje, daje dużo satysfakcji. Jak się do tego zabrać?
numizmatyka

Jak znaleźć sobie hobby?

Kolekcjonerstwo
Twoja codzienność ogranicza się do chodzenia do pracy i dbania o dom? Lub, jeśli jesteś młodym człowiekiem, sprowadza się do chodzenia do szkoły i na imprezy? W którymś momencie zdajesz sobie sprawę, że popadasz w rutynę i w zasadzie życie jest nudne. Zajmij się kolekcjonerstwem! Otworzy się przed tobą zupełnie nowy, pasjonujący świat. Zaczniesz obracać się w kręgu nowych, interesujących ludzi, pełnych pomysłów i nietuzinkowych. Nabędziesz specjalistycznej wiedzy na jakiś temat, co będzie imponowało i budziło podziw. Ty sam odkryjesz, że taka specjalistyczna wiedza, na nawet najbardziej trywialny, zdawało by się, temat (np. wiecznych piór czy kart telefonicznych), krok po kroku doprowadzi cię do miejsca w jakim nie spodziewałeś się znaleźć. Bo może poszerzające się kontakty i zainteresowania sprawią, że w efekcie staniesz się ekspertem w zupełnie innej dziedzinie, np. numizmatyki, militarystyki czy kolekcjonowania sztuki, a to z kolei określi lub przedefiniuje twoją ścieżkę zawodową. Na pewno warto spróbować. Na początek najczęściej nie musisz wiele zainwestować. Wystarczy pomysłowość, zapał i trochę fantazji.