Jak zainstalować ubuntu na maszynie wirtualnej?

System Operacyjny Linux
Maszyna wirtualna jest idealna do testowania nieznanych programów czy systemów operacyjnych. Wszystkie odwołania programu uruchomionego w maszynie wirtualnej są przenoszone wprost do sprzętu, dlatego program uruchomiony w maszynie wirtualnej „myśli”, że działa na prawdziwym sprzęcie. Minusem korzystania z maszyny wirtualnej jest mniejsza wydajność niż w przypadku sprzętu rzeczywistego. Instalacja sytemu operacyjnego na maszynie wirtualnej przebiega w taki sam sposób, jak w przypadku sprzętu fizycznego, dlatego bez obaw można testować różne ustawienia i sprawdzać nieznane systemy operacyjne, aby później ewentualnie bez większych problemów zainstalować na stałe na naszym komputerze. Poniżej przedstawiam kilka wskazówek, które powinny być pomocne przy instalacji sytemu ubuntu. Ubuntu to obecnie najbardziej popularna desktopowa dystrybucja LINUX-a. Ubuntu powstało na bazie Debiana i jak większość dystrybucji LINUX-a jest systemem darmowym. Do instalacji Ubuntu na maszynie wirtualnej polecam użyć programu VirtualBox, jest to darmowy program rozwijany przez firmę ORACLE.
Jak usunąć GRUB-a?

Jak usunąć GRUB-a?

System Operacyjny Windows

GRUB jest to program rozruchowy za którego pomocą można uruchomić jeden wielu systemów operacyjnych. Instalowany jest on jako domyślny program rozruchowy wraz z Linuxem. Bardzo często jest tak, że na komputerze oprócz Linuxa znajduje się Windows, czasem zdarza się, że trzeba pozbyć się Linuxa i pozostać przy Windowsie, należy wtedy najpierw usunąć GRUB-a i pozostawić program rozruchowy Windowsa (MBR).

Zmiana wyglądu Ubuntu

Jak zmienić wygląd Ubuntu?

System Operacyjny Linux

Możliwości konfiguracyjne Linuxa przewyższają inne systemy operacyjne. Każdy element systemu można dostosować do swoich potrzeb zaczynając od GRUB-a czyli menu wyboru systemu przez ekran ładowania systemu i ekran logowania do różnych ustawień pulpitu. Niektóre elementy jest bardzo łatwo zmienić, a inne wymagają trochę więcej czasu. Przedstawiam kilka wskazówek, które pomogą tak skonfigurować graficzny wygląd systemu by był on ładniejszy.

Instalacja Ubuntu z pendrive'a

Jak zainstalować Ubuntu z pendrive'a?

System Operacyjny Windows

Możliwość zainstalowania systemu z pendrive-a jest bardzo przydatna szczególnie w przypadku netbook- ów, które nie posiadają napędu optycznego. System taki można również uruchomić w taki sam sposób jak płytę LiveCD z tym, że będzie można zapisywać ustawienia czy dokumenty. Instalacja systemu z pendrive-a wygląda identycznie jak w przypadku instalacji z płyty (bootowanie musi być ustawione na pendrive-a). Aby zainstalować Ubuntu z pendrive-a musisz mieć na nim instalator. Poniżej znajdują się wskazówki jak utworzyć takiego pendrive używając Windowsa lub Ubuntu.

Sprzątanie Ubuntu

Sprzątanie Ubuntu

System Operacyjny Linux

Ubuntu jak każdy inny system operacyjny wymaga od użytkownika poświęcenia trochę czasu na posprzątanie i konserwację. Jedną z ważniejszych rzeczy jest odpowiednia ilość wolnego miejsca na dysku. Usuwanie zbędnych programów, plików i „śmieci” jest bardzo proste wystarczy postępować według poniższych wskazówek.

Instalacja KDE w Ubuntu

Jak zainstalować KDE w Ubuntu?

System Operacyjny Linux

Ubuntu domyślnie jest wyposażone w środowisko graficzne gnome (od wersji 11.04 Unity), jednak w systemach z rodziny LINUX zmiana środowiska graficznego nie jest żadnym problemem ponieważ żadne środowisko nie jest na stałe zintegrowane z systemem operacyjnym. Instalacja innego środowiska jest bardzo łatwa można to zrobić za pomocą Terminala lub Menedżera pakietów Synaptic instalując je jak każdy inny program i później przy logowaniu wybrać sesję środowiska, które ma się uruchomić. Środowisko KDE najbardziej ze wszystkich przypomina wyglądem Windowsa, jest również uważane za najbardziej kompletne pod względem ilości programów i możliwości konfiguracyjnych. KDE obok gnome jest jednym z najpopularniejszych środowisk graficznych systemów uniksowych. Obecnie środowisko KDE zostało przeniesione z biblioteki QT 3 na bibliotekę QT 4 co powoduje wzrost wydajności nawet o około 20- 30%.

Instalacja Wine na Ubuntu

Jak zainstalować Wine na Ubuntu?

System Operacyjny Linux

Chociaż ilość oprogramowania dostępnego dla Ubuntu jest naprawdę spora czasami zdarza się, że trzeba uruchomić aplikację przeznaczoną dla Windows wtedy z pomocą przychodzi nam Wine. Aplikacja umożliwia uruchomienie aplikacji przeznaczonych dla Windows w środowisku unikowym (Linux, Solaris, FreeBSD). Przy standardowej konfiguracji Winie pozwala uruchomić wiele aplikacji, a po dodaniu natywnych bibliotek Windows (jest to niezgodne z licencją programu) liczba aplikacji, które można uruchomić jeszcze rośnie. Winie nie jest emulatorem środowiska Windows dlatego aplikacje w większości zachowują się tak jak w swoim standardowym środowisku bez spadku wydajności np. Adobe Adobe Photoshop CS2 . Za pomocą Winie można z powodzeniem również uruchamiać niektóre gry przeznaczone dla Windows np. Left 4 Dead, Warcraft III czy Call of Duty 4. Poniżej znajdują się wskazówki, które pokażą jak zainstalować Wine i jak za jego pomocą uruchamiać programy z Windows.

Ekran logowania Ubuntu

Jak zmienić ekran logowania Ubuntu?

System Operacyjny Linux

Możliwości modyfikacji ustawień graficznych systemów z rodziny Linux są bardzo duże. Niektóre ustawienia można zmienić w bardzo łatwy sposób inne wymagają pewnej wiedzy, umiejętności i samozaparcia. Aby zmienić ekran logowani w starszych wersjach systemu (do 9.10) wystarczyło użyć Gnome Display Menager , w którym wystarczyło zmienić theme. W nowszych wersjach systemu został zastosowany Gnome Display Menager 2, który został mocno odchudzony i nie daje możliwości zmiany ekranu logowania. W tym artykule opiszę jak w miarę prosty sposób zmienić wygląd ekranu logowania w nowszych wersjach Ubuntu (od 10.4).

pingwin Linuxa ;)

Jaką dystrybucję Linuxa wybrać?

System Operacyjny Linux
Istnieje wiele wersji (dystrybucji) Linuxa, dlatego też wybranie tej odpowiedniej może sprawić wiele kłopotów. Musisz bowiem określić swoje potrzeby i oczekiwania względem danego systemu. Poniżej znajdziesz wskazówki jak wybrać dystrybucję Linuxa dla siebie.
Ubuntu Linux

Jak wybrać Linuxa dla siebie?

System Operacyjny Linux
Istnieje wiele odmian popularnego systemu Linux. Jest to darmowa alternatywa dla Windowsa, jednak wiele osób boi się na nią zdecydować. Pierwszy problem pojawia się wówczas, gdy stajemy przed koniecznością wybierania odpowiedniej dystrybucji nowego oprogramowania, która będzie w stanie sprostać wszystkim naszym potrzebom. Na Linuxa składa się kilka różnych systemów, każdy z nich tworzony pod kątem innych potrzeb użytkownika końcowego. Poniżej znajdziesz przykłady kilku najpopularniejszych dystrybucji Linuxa i ich krótki opis. Przeczytaj uważnie, a z pewnością znajdziesz wśród nich coś dla siebie.