Kalendarz juliański i kalendarz gregoriański: Co je różni?

Nauka
Kalendarze oparte na następujących po sobie kolejno dniach i regularnie powtarzających się zjawiskach astronomicznych od zarania dziejów fascynowały ludzi i pociągały uczonych. Pierwsze opracowali starożytni Rzymianie, a ich budowę wsparli na dwóch jednostkach miary, takich jak dzień oraz miesiąc księżycowy, który zgodnie z ich wyliczeniami trwał trzydzieści dni. Czym różni się oparty na roku słonecznym kalendarz juliański od obowiązującego m.in. w Polsce kalendarza gregoriańskiego? Dlaczego kalendarz juliański spóźniał się dokładnie o jeden dzień na 128 lat w stosunku do astronomicznego? W których krajach do dzisiaj jest on podstawą roku liturgicznego? Sprawdźmy.

Mandragora: Właściwości i zastosowanie w lecznictwie

Inne kultury
Mandragora lekarska to roślina z rodziny psiankowatych. Pochodzi z rejonów Morza Śródziemnego, ale rozprzestrzeniła się w innych rejonach świata i jest sporadycznie uprawiana. Ze względu na swój nietypowy kształt nazwana została "ludzkim korzeniem". Ta niepozorna z wyglądu roślina ma silne właściwości trujące. W średniowieczu przypisywano jej niezwykłe zdolności oraz stosowano na szereg dolegliwości. Wierzono między innymi, że mandragora ma niebagatelny wpływ na płodność u kobiet i mężczyzn i uznawano ją za afrodyzjak. Służyła też jako jeden z pierwszych środków znieczulających stosowanych podczas operacji. Sprawdźmy, czego jeszcze warto dowiedzieć się o tej nietuzinkowej roślinie.
sekta

Jak uchronić się przed sektą?

Inne kultury
Sekta to przeważnie odłam jakiejś religii. Jednakże czasami ciężko jest stwierdzić czy dana grupa wyznająca odmienne przekonania religijne może stanowić zagrożenie czy też nie. Termin sekta w religioznawstwie nie jest naznaczony negatywnie, pejoratywnie. Sekta oznacza bowiem każdy odłam religii. Dopiero w języku potocznym termin ten przybiera znaczenie negatywne. Jest bowiem kojarzone z różnego rodzaju sektami, które manipulują ludźmi oraz zniewalają ich. Często przekonania religijne sekt są tak radykalne, że mogą stanowić zagrożenie dla życia jej członków. Pamiętajmy, jednak że każdy z nas ma prawo do innej religii. Problem pojawia się, gdy religia zaczyna negatywnie wpływać na daną osobę, niszcząc jej życie. W poniższym artykule znajdziesz informacje jak ochronić siebie czy też dzieci przed tego typu zagrożeniami.
emo, jak zostac emo, emo girl, styl emo

Jak zostać emo?

Inne kultury
Termin „Emo” jest skrótem od słowa „emocjonalny”. Emo to coś więcej niż tylko stosunek do świata, to również sposób bycia, ubierania się, odczuwania. Poniżej zamieszczam kilka porad, które pomogą ci zostać emo i zrozumieć tą zyskującą coraz większą popularność kulturę.
emo moda męska

Jak zostać emo boy?

Inne kultury
Emo subkultura związana jest z emo – muzyką, ale ma także wpływ na wygląd, zachowanie i podejście do życia. Jeśli Ty również chcesz dołączyć do emo, poniżej znajdziesz wskazówki, co powinieneś zrobić. Jest to dobry sposób dla tych, którzy uświadamiają sobie, kim chcą zostać.
emo, dziewczyna emo, emo girl

Jak zostać dziewczyną emo?

Inne kultury
Subkultura emo wyłoniła się z ruchu związanego z gatunkiem muzyki o nazwie „indie rock”. Wszystko wskazuje na to, że zagości ona w naszym społeczeństwie na dłużej, sprawiając, że dziewczyny emo postrzegane będą jako fajne, seksowne i bardzo niezależne. Jeśli chcesz zostać dziewczyną emo musisz zastosować się do następujących wskazówek:
hipisi

Jak zostać hipisem?

Kultura amerykańska
Pomyśl o swoim stylu? Szpaner? Nie... Gotycki? Nie... Kujon? Nie, nie... Hej, może jesteś hipisem? Wyobraź sobie typowy stereotyp hipisa. Lekkie spódnice, złota i drewniana biżuteria, indyjska muzyka... Jeśli przemawia to do ciebie, przeczytaj dalszą część.
makijaż emo

Jak zrobić makijaż emo?

Inne kultury
Jeśli podoba ci się styl emo z pewnością będziesz zainteresowany również makijażem emo. Poniżej znajdziesz kilka trików, które nadadzą twojemu makijażowi głębszego wyrazu. Przede wszystkim musisz wiedzieć, że to co emo powinni najbardziej uwydatnić w swojej twarzy to nie są usta lecz oczy. One są tutaj najważniejsze - w końcu są zwierciadłem naszej duszy.
emo zdjęcia

Jak robić emo zdjęcia?

Kultura amerykańska
Filmik został wykonany przez Jean-Sébastien. Po jego obejrzeniu będziesz mieć ogólny pogląd na to jak powinny wyglądać zdjęcia emo. Poniżej zamieszczam dodatkowo kilka uwag i wskazówek o których należy pamiętać podczas robienia zdjęć.
hipsterzy

Jak zostać hipsterem?

Inne kultury
Hipsterzy to stosunkowo nowa subkultura w Polsce. Trend ten jest rozwinięty jest w miastach takich jak Nowy York lub Londyn. W naszym kraju osoby takie najpopularniejsze są w środowisku studenckim. Wyróżniają się one ubraniem, zachowaniem i światopoglądem. Podstawą hipsterowego istnienia jest wymykanie się z ram społecznych, stworzenie obrazu osoby alternatywnej i oryginalnej, jednocześnie narzucając określone ramy stylu i zachowania. Bycie hipsterem oznacza bycie wyjątkowym. Inni, albo podziwiają ten trend, albo się z niego wyśmiewają i twierdzą, że takie zachowanie jest wynikiem znudzenia bogatych „dzieci”. Poniżej kilka podstawowych znaków rozpoznawczych hipsterów.