Sposoby na hałaśliwe sąsiedztwo

Ogólne zasady zachowania
Mieszkając w budynku jednorodzinnym, mamy dużo swobody i pewność, że za ścianą nikt nie będzie zakłócał naszego miru domowego. Inaczej sytuacja przestawia się u mieszkańców bloków, gdyż muszą dzielić swoją przestrzeń z sąsiadami. Ich obecność może być nieoceniona, ale czasem niektórym mocno dają się we znaki. Hałaśliwe sąsiedztwo może utrudniać spokojny wypoczynek, a w przypadku freelancerów albo osób wykonujących swoje zadania zdalnie, uniemożliwić pracę zarobkową. Choć niełatwo utrzymać nerwy na wodzy, trzeba powziąć zdecydowane kroki. Jak poradzić sobie z hałaśliwym sąsiedztwem? Przekonajmy się.

Jak dobrze żyć z sąsiadami?

Dobre maniery
"Jak dobrze mieć sąsiada" – śpiewała przed laty Halina Kunicka. W obecnych czasach w przeważającej mierze mieszkamy w blokach i jesteśmy skazani na to, że za naszą ścianą mieszka inna rodzina. Z sąsiadami bywa różnie. Niektórzy chętnie uczestniczą w dyskusjach przed klatką schodową, dopilnują kota podczas naszej nieobecności albo podleją nam kwiaty. Niestety, nie każdy jest tak pozytywnie nastawiony do współmieszkańców. Jak się wówczas zachować? Nie trzeba może pałać do nich sympatią, ale wystarczy się tolerować i oszczędzić sobie uszczypliwości. Zatem jak dobrze żyć z sąsiadami? Na to pytanie znajdziesz odpowiedź w artykule.

Za jakie wykroczenia można dostać mandat?

Warunki Techniczne Pojazdów
Większość z nas ma świadomość dotyczącą najczęstszych wykroczeń, za które możemy otrzymać mandat. I o ile karanie osób, które spożywają alkohol w miejscu publicznym, zakłócają ciszę nocną czy przekraczają dozwoloną prędkość na drodze, nas nie dziwi, o tyle mandat za grillowanie na balkonie czy niewłaściwe korzystanie z przejścia dla pieszych może być sporym zaskoczeniem. Sprawdź, za jakie nietypowe wykroczenia policja lub straż miejska możesz ukarać cię finansowo.
bidet

Jak korzystać z bidetu?

Ogólne zasady zachowania
W naszym kraju bidety są nadal rzadko spotykane, jednak mamy szanse się na nie natknąć wyjeżdżając za granicę. Szczególnie często można je spotkać w hotelach, zwłaszcza tych lepszych. Bidety są bardzo często spotykane w Korei Południowej, Japonii, Egipcie, Grecji, Hiszpanii, Francji, Portugalii, Turcji, Brazylii, Chile, Wenezueli, Urugwaju, Libanie i Indiach. Bidet wyglądem przypomina toaletę, ale służy do przemycia miejsc intymnych po skorzystaniu z toalety. Bidety są zwykle zlokalizowane w pobliżu toalet i są one szczególnie przydatne dla osób po różnych zabiegach chirurgicznych, inwalidów, którzy mają ograniczone zdolności ruchowe, osób cierpiących na różne dolegliwości chorobowe jak np. hemoroidy, biegunka, czerwonka, lub inne choroby związane z odbytnicą lub genitaliami. Bidety są także przydatne dla osób zdrowych, np. mężczyzn i kobiet, którzy chcą zachować higienę przed i po stosunku, oraz dla lepszej higieny kobiet podczas menstruacji. Pierwsze spotkanie z bidetem może być trochę trudne, ale w rzeczywistości jest bardzo proste. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek jak korzystać z bidetu.
wizyta

Jak przyjmować gości w domu?

Savoir vivre
Chcemy wyprawić w domu kameralny podwieczorek dla rodziny? A może zaprosić garstkę przyjaciół? Niedługo sezon komunijny, niektórzy z nas zaczną więc myśleć o większym przyjęciu. Inni z kolei, chcą zrobić parapetówkę, czy po prostu imprezę. Jeżeli ma to być bardziej oficjalne spotkanie, należy pamiętać o paru zasadach zachowania się, aby nasze przyjęcie okazało się udane i goście chwalili naszą kulturę osobistą. Ponad to zachowanie podstawowych zasad savoir vivre'u pomoże nam, aby nasza impreza była lepiej zorganizowana. Zapraszamy do przeczytania artykułu. (Dla tych, którzy są zapraszani pomocny może okazać się inny tekst "Jak się zachować "w gościach"?)
upominanie się o pieniądze

Jak upomnieć się o swoje rzeczy?

Savoir vivre
Pożyczanie sobie nawzajem różnych rzeczy jest sprawą zupełnie normalną i świadczy o zaufaniu i o życzliwości. Co jednak robić, jeśli pożyczane przez nas rzeczy nie chcą do nas długo wrócić? Oto jest problem, bo co innego upomnieć się o swoje od osoby obcej (zdecydowanie dużo łatwiej nam to przychodzi), o wiele gorzej jest z naszymi dobrymi znajomymi, którym często boimy się narazić. Szczególnie, jeśli chodzi o pieniądze… Oto kilka rad, jak czynić, by otrzymać pożyczone rzeczy z powrotem – skutecznie i bez zgrzytów.
niezręczna sytuacja

Jak zachować się w niezręcznej sytuacji?

Ogólne zasady zachowania
„Człowiekiem jestem i nic, co ludzkie, nie jest mi obce” – w myśl tego powiedzenia codziennie przekonujemy się, jak często zdarza nam się popełniać rozmaite gafy i zaliczać różne wpadki, które są powodem naszego wstydu. W takich sytuacjach jedyne, na co nas przeważnie stać, to przysłowiowe spalenie buraka na twarzy i udawanie, że nic się nie stało albo wręcz przesadne robienie z siebie winowajcy, nadmierne przepraszanie za coś, z czego często się później po prostu śmiejemy. Jak nie dać się zwariować? Jak wyjść zwycięską ręką z różnych niezręcznych sytuacji?
sąsiadka

Wścibska sąsiadka - jak reagować?

Ogólne zasady zachowania
Sąsiadka za bardzo interesuje się życiem twoim i twojej rodziny. Przychodzi do ciebie nawet kilka razy dziennie pod byle pretekstem. Chce wszystko wiedzieć, jej pytania często są niedyskretne, i udziela ci „dobrych rad”, których nie zawsze potrzebujesz. Oczywiście nie chcesz jej urazić, więc starasz się to znosić, ale przychodzi ci to z coraz większym trudem. Co robić? Wścibskim osobom trzeba wyznaczyć granice, których nie mogą przekraczać.

Jak korzystać z sauny?

Ogólne zasady zachowania

Większość z nas korzysta z sauny, jednak tylko nieliczni potrafią to robić prawidłowo. Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek które dopiero co zaczynają swoją przygodę z sauną. Dowiesz się, co wziąć ze sobą i jak się zachować w saunie publicznej.

słuchanie

Jak być dobrym słuchaczem?

Ogólne zasady zachowania
Aktywne słuchanie to bardzo ważny element w rozmowie. Nie każdy potrafi słuchać przez co rozmowa może nie „kleić się” bądź wydawać się bardzo chaotyczna. Słuchanie to podstawowa umiejętność w komunikowaniu się z innymi ludźmi. Pamiętaj, że słuchać a słyszeć to dwie różne rzeczy. Wbrew pozorom bycie dobrym słuchaczem nie jest takie łatwe. W codziennym życiu przeważnie nie zastanawiamy się nad tym jakimi rozmówcami jesteśmy. Jednakże warto to zrobić i poprawić swoje umiejętności komunikacyjne. Dzięki temu rozmawianie z tobą będzie przyjemnością a tym samym zjednasz sobie więcej ludzi. W poniższym artykule znajdziesz wskazówki.