Do czego można wykorzystać ałun?

Pielęgnacja skóry
Ałun to naturalny minerał, który nazywany jest "kamykiem po goleniu". Używany był bowiem dawniej do łagodzenia podrażnień, hamowania krwawienia i gojenia ran po zacięciu. Ałun to również naturalny antyperspirant, który eliminuje przykry zapach spod pach. Wyparły go specjalne, drogeryjne środki, jednak w ostatnim czasie znów zaczyna wracać do łask. Ałun z powodzeniem może być alternatywą dla tradycyjnych dezodorantów, zawierających alkohol i parabeny. Bardzo pomaga m.in. w walce z opryszczką i uporczywym trądzikiem. Ten mineralny kamień nie podrażni i nie wysuszy skóry. Przy tym jeden kryształ może posłużyć nam przez długi czas. Podpowiadamy, do czego jeszcze można wykorzystać ałun.

Zapalenie mieszków włosowych: Przyczyny, objawy i leczenie

Pielęgnacja skóry
Zapalenie mieszków włosowych to częsta dolegliwość objawiająca się wykwitami i krostkami na skórze przy ujściu gruczołów łojowych. Przyczyną najczęściej jest zakażenie bakteryjne, które może mieć charakter powierzchowny lub głęboki. Do podrażnień i zakażenia dochodzi najczęściej na skutek depilacji i golenia, dlatego nie powinno się bagatelizować pojawiającej się po ich wykonaniu wysypki na skórze. Nieleczone zakażenie może bowiem prowadzić do powstania czyraka lub figówki. Jak są objawy zapalania mieszków włosowych i jak uchronić się przed tą uciążliwą dolegliwością?

Jak pozbyć się zbędnego owłosienia?

Usuwanie włosów
Większość z nas boryka się z problemem nadmiernego owłosienia. Dbanie o idealnie gładką skórę przestało być już wyłącznie domeną kobiet; wielu mężczyzn również poddaje się depilacji. Na co dzień preferujemy używanie ostrej maszynki, ale odrastające włosy mogą wywołać nieprzyjemne podrażnienia skóry. Z pomocą mogą przyjść zabiegi, które oferują gabinety medycyny estetycznej, jednak decydując się na nie, trzeba się liczyć z niemałymi kosztami. Czy zatem istnieją inne metody pozbycia się niechcianych włosów? Sprawdźmy.
podrażnienie skóry

4 domowe sposoby na podrażnioną skórę po goleniu

Usuwanie włosów
Podczas golenia w szybki sposób chcemy pozbyć się jak najwięcej włosów. Niestety są tego konsekwencje, podrażnienia. Podrażnienie na skórze może przerodzić się w czerwoną wysypkę, może swędzieć i spuchnąć. Przyczyną podrażnień jest najczęściej tania i tępa maszynka, używanie twardego mydła lub golenie na sucho. Takie podrażnienie skóry może powodować duży dyskomfort. Na szczęście podrażnień można się pozbyć w szybki i naturalny sposób. W kolejnych częściach artykułu znajdziesz parę sposobów na złagodzenie podrażnienia.
skaleczenie przy goleniu

Jak zatamować krwawienie spowodowane skaleczeniem przy goleniu?

Golenie

Czy zdarzyło ci się zaciąć podczas golenia? Z pewnością tak i to nie jeden raz. Często się zdarza, że skaleczenie krwawi przez bardzo długi okres czasu - nawet kilka godzin. Poniżej znajdziesz kilka sposobów na to jak szybko zatamować krwawienie z rany.

golenie nóg

Domowe sposoby na wrastające włoski

Usuwanie włosów
Problem z wrastającymi włoskami najczęściej pojawia się u osób o cienkich lub kręconych włosach. Po goleniu lub depilacji włoski zamiast odrastać i przebić się ponad powierzchnię skóry skręcają się i wrastają w nią. Często prowadzi to do zapalenia mieszków włosowych objawiającego się powstawaniem czerwonych krostek, często wypełnionych ropą. Skóra w tym miejscu jest zaczerwieniona, opuchnięta i podrażniona. Do wrastania włosków najczęściej dochodzi w miejscach, z których pozbywamy się niechcianego owłosienia, tj. nogi, pachy, bikini czy broda. Stany zapalne mogą skutkować powstawaniem blizn, których trudno się później pozbyć. Istnieje jednak kilka domowych sposobów na wrastające włoski. Dowiesz się o nich poniżej.
golenie nóg

Jak spowolnić odrastanie włosków?

Usuwanie włosów
Niechciane włoski na ciele są prawdziwą zmorą niejednej z nas. Powolne wyrywanie ich pęsetą zajmuje wieki. Depilatory mechaniczne i wosk, dają już lepsze rezultaty, ale po nich włoski mają tendencję do wrastania, poza tym nie każdy może je stosować. Laser, ze względu na swoją cenę, nie jest niestety na każdą kieszeń. Pozostaje maszynka. Ale po niej włoski wyrastają bardzo szybko. Jak spowolnić więc ich porost? Jeśli będziesz konsekwentna stopniowo zauważysz zmiany. Włoski będą rosły wolniej i będą słabsze. Spróbuj!
depilacja

Co zrobić, żeby włoski po depilacji nie wrastały?

Depilacja woskiem
Wrastanie włosków po depilacji ma miejsce wówczas, gdy są one za słabe, żeby przebić się na powierzchnię skóry. Najczęściej występuje to w tych obszarach ciała, gdzie włoski są cienkie lub kręcone, np. w okolicach bikini.
Celem depilacji jest usunięcie z mieszka całego włosa, ale często zdarza się tak, że łamie się on pod skórą lub tuż przy jej powierzchni. W mieszku nie formuje się zatem nowy, „ostro zakończony” włos, ale pozostaje w nim uszkodzona i połamana resztka po włosku poprzednim.
Jeśli i ciebie dotknął problem wrastających włosków, przeczytaj poniższy artykuł. Dowiesz się z niego, jak temu zapobiec.
Krem do depilacji

Jak zrobić domowy krem do depilacji?

Kremy Domowej Roboty
Czy przy goleniu nóg zdarza ci się krzyczeć i przeklinać, gdy zatniesz się maszynką? Czy skóra po goleniu jest szorstka, sucha i podrażniona? Czas z tym skończyć! Mamy dla ciebie domowy kremu do golenia nóg. Powiedz żegnaj wszystkim znanym ci piankom do golenia. Koniec ze suchą, swędzącą skórą i skaleczeniami.
depilacja nóg

Jak skutecznie usunąć owłosienie?

Depilacja laserowa
Depilacja to dobrze znany zabieg kosmetyczny. Stosują go zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Zbliża się lato, a co za tym idzie - wolny czas będziemy spędzać na plaży, bądź nad jeziorami. Zmusza to nas do odkrywania swego ciała. Każda osoba chce wyglądać jak najkorzystniej, najbardziej atrakcyjnie w tym okresie. Dlatego też wiele osób decyduje się na depilację. Jest to nieodłączny zabieg kosmetyczny większości pań. Najczęściej depilują okolice nóg, pach oraz miejsca bikini. Co zrobić, żeby usuwanie włosów było skuteczne, mniej bolesne oraz szło szybciej, niż do tej pory? Jest wiele sposobów. W tym artykule opiszemy kilka z nich.