Psychodermatozy: Czym są, jak się objawiają?

Choroby skóry
Problemy dermatologiczne dotykają coraz więcej osób, także bardzo młodych. Wiele z nich ma charakter przewlekły i nawracający, objawia się plamami, zaczerwienieniem czy łuszczeniem się skóry, czasem także uporczywym świądem. Przyczyny do dziś bywają nieodkryte, podejrzewa się jednak, że to efekt zaburzeń autoimmunologicznych, ale też czynników genetycznych i środowiskowych. Coraz więcej naukowców i lekarzy łączy jednak choroby skóry z problemami psychicznymi. Okazuje się, że silny stres, depresja czy zaburzenia emocjonalne mogą objawiać się złą kondycją skóry. W dodatku działa to w obie strony - problemy dermatologiczne coraz częściej mają destruktywny wpływ na psychikę. Nieestetyczne plamy na ciele bywają przyczyną izolowania się od innych czy utraty poczucia własnej wartości. Sprawdź, czym są psychodermatozy i jak się objawiają.

Domowe sposoby na suchą skórę

Skóra sucha i wrażliwa
Skóra często wysyła ważne sygnały ostrzegawcze. Jeśli jest sucha i nadmiernie się łuszczy, świadczy to nie tylko o nieodpowiedniej pielęgnacji i błędach z nią związanych, ale także o tym, że z organizmem dzieje się coś niepokojącego. Problemy skórne często idą w parze z cukrzycą, schorzeniami tarczycy, atopowym zapaleniem skóry, łuszczycą oraz odwodnieniem. Jak skutecznie zregenerować i nawilżyć naskórek? Na jakie domowe sposoby na suchą skórę postawić? Co wspólnego z kondycją cery ma odpowiednio zbilansowana dieta? Czego się wystrzegać w codziennej pielęgnacji? Na jakie oznaki szczególnie zwrócić uwagę i kiedy zgłosić się do dermatologa? Odpowiedź na te i inne pytania oraz garść wskazówek można znaleźć poniżej.

Domowe sposoby na tłuste włosy

Pielęgnacja włosów
Nadmiernie przetłuszczające się włosy to zmora wielu osób. Mimo często mycia głowy już po kilku godzinach fryzura zaczyna się kleić i przypomina strąki, co wygląda nieestetycznie i niehigienicznie. Przyczyną jest zbyt intensywna praca gruczołów łojowych, które produkują sebum. W efekcie włosy szybko tracą świeżość i puszystość. Na szczęście przetłuszczanie się włosów można spowolnić za pomocą sprawdzonych domowych metod. Odpowiednia pielęgnacja i naturalne specyfiki pomogą walczyć nam z tym częstym problemem. Poznaj domowe sposoby na tłuste włosy.
wysypka pod piersiami

4 domowe sposoby na wysypkę pod piersiami

Medycyna Naturalna
Wysypka pod biustem jest dość częstym problemem. Jest to forma podrażnienia skóry i charakteryzuje się zapaleniem fałdy skórnej. Powodem powstania wysypki jest nadmiar potu, ciepło, brak przepływu powietrza i noszenie źle dopasowanego biustonosza powodującego obcieranie naskórka. Dodatkowo czynniki takie jak gorąco, wilgotność i otyłość powodują ten problem. Powstaje środowisko doskonałe dla infekcji grzybiczych i bakteryjnych. Aby się ich pozbyć i im zapobiegać poznaj domowe parę domowych sposobów na radzenie sobie z tym problemem.
kaszak

6 domowych sposobów na usuwanie kaszaków

Medycyna Naturalna
Cysta naskórkowa, zwana również kaszakiem pojawia się najczęściej na twarzy, szyi oraz na plecach. Rosną bardzo powoli i zwykle nie wymagają specjalnej kuracji. Dopiero w przypadku, gdy pojawi się zakażenie należy ją wyleczyć lub usunąć. Nie zawsze trzeba wybierać rozwiązanie chirurgiczne. W medycynie ludowej znajdziemy kilka sprawdzonych i skutecznych sposobów na cysty. Poniżej znajdziesz najlepsze domowe sposoby, które pomogą ci się ich pozbyć.
kaszak

6 domowych sposobów na kaszaki

Pielęgnacja cery
Kiedy kaszak pojawia się na ciele, może stać się źródłem irytacji. Te małe torbiele są nieszkodliwe. To małe guzki, tworzące się pod powierzchnią skóry wypełnione żółtawą oleistą cieczą. Kaszaki mogą być bolesne, a na obszarze na którym występują może pojawić się obrzęk. Nie czynią one żadnych szkód nawet przy dłuższym czasie ich obecności na skórze. Jak się pozbyć kaszaków? Oto kilka domowych sposobów.

Suche plamy na ciele: Co oznaczają?

Skóra sucha i wrażliwa
Przyczyn przesuszonej i podrażnionej skóry może być wiele. Zdarza się, że na ciele pojawiają się suche plamy wywołujące silny świąd i pieczenie. Zazwyczaj powstają wskutek używania nieodpowiednich kosmetyków bądź ekspozycji na niesprzyjające warunki atmosferyczne. Łatwo wtedy o pozbycie się problemu poprzez odpowiednią pielęgnację i nawilżanie skóry. Suche plamy mogą jednak świadczyć także o poważnych chorobach m.in. łuszczycy, egzemie, AZS, grzybicy skóry lub tzw. rybiej łusce. Często leczenie tych schorzeń nie jest zbyt łatwe i wymaga dużo wysiłku oraz podjęcia odpowiednich kroków, by złagodzić objawy. Kiedy podrażniona skóra i suche plamy na ciele powinny nas zaniepokoić? O czym świadczą? Sprawdźmy.
popękane pięty

Jak stosować aspirynę na popękane pięty?

Pielęgnacja dłoni i stóp
Stopy mogą popękać z powodu niewłaściwej pielęgnacji, braku witamin, noszenia niewygodnych butów, a także zaburzeń metabolicznych. Taki stan powoduje wiele niedogodności i sprawia, że stopy stają się brzydkie. Mamy dla ciebie radę, domowy środek na pęknięte stopy, modzele i odciski. Potrzebujesz tylko trzech składników, aspiryny, alkoholu i trochę cierpliwości. Oto sposób na pożegnanie brzydkich stóp.
rogowacenie skóry

5 domowych sposobów na rogowacenie mieszkowe skóry

Choroby skóry
Czy kiedykolwiek zastanawiałaś się nad czerwonymi wypryskami na ramionach, udach i innych częściach ciała? Większość z nas zakłada, że to trądzik. Jednak prawda może być nieco inna. Być może jest to rogowacenie mieszkowe. Rogowacenie mieszkowe jest częstym schorzeniem skóry, która wygląda jak skóra kurczaka. Charakteryzuje się małymi czerwonymi wypryskami pojawiającymi się najczęściej na górnej części ramion, pośladkach, nogach i policzkach. Wówczas skóra jest sucha, szorstka i swędząca. W leczeniu tego schorzenia świetnie sprawdzają się domowe sposoby. Znajdziesz je w dalszej części naszego artykułu.
Włókniaki usuwanie

Jak pozbyć się włókniaka domowym sposobem?

Skóra
Kurzajki i włókniaki mogą być denerwujące. Nie tylko są nieatrakcyjne, ale łatwo pomylić je z guzami złośliwymi. Na szczęście włókniaki to łagodne guzy pojawiające się na skórze. Przeczytaj artykuł, aby dowiedzieć się, w jaki sposób je usunąć.