Kaszaki: Czym są? Jak im zapobiegać i jak leczyć?

Skóra
Kaszak to torbiel, która pojawia się najczęściej przy mieszkach włosowych lub przy gruczołach łojowych. Wypełnia się ona sebum, czyli tak zwanym łojem skórnym, który nie jest w stanie wydostać się poza skórę. Ze względu na zawartość kaszaki przyjmują formę kilkumilimetrowych guzków. Najczęściej pojawiają się one na twarzy lub szyi i są bezbolesne oraz niezbyt twarde, ale wyglądają nieestetycznie. Nie wolno ich wyciskać ani przebijać na własną rękę, gdyż może dojść do zakażenia i powstania trwałych blizn na skórze. Jak powstają kaszaki? Na czym polega ich leczenie? W jaki sposób najlepiej im zapobiegać?

Niezawodne sposoby na rozdwajające się paznokcie

Pielęgnacja skóry
Kruche, miękkie i przede wszystkim nadmiernie rozdwajające się paznokcie to częsty problem natury estetycznej i pierwszy symptom niedoborów kluczowych witamin i minerałów w organizmie. Dieta uboga w magnez, cynk, wapń, krzem oraz witaminy B, A, E czy C to największy wróg płytki paznokciowej. Równie zgubne okazują się także niedostateczne nawodnienie, niewłaściwa pielęgnacja dłoni i wpływ negatywnych czynników zewnętrznych, takich jak detergenty czy wahania temperatur. Ratunkiem dla osłabionych paznokci mogą okazać się nie tylko specjalistyczne preparaty czy drogie kosmetyki, ale także w pełni naturalne substancje, które zwykle są dostępne w domu i kosztują grosze. Sprawdź, jak wykorzystać w regeneracji płytki paznokciowej olejek rycynowy, oliwę z oliwek, ocet jabłkowy, olejek herbaciany, aloes, a nawet piwo.

Jak pozbyć się wągrów?

Cera tłusta
Wągry wprawiają w kompleksy wiele osób, zarówno nastolatków, jak i osób dojrzałych. Za powstawanie zaskórników odpowiedzialne jest nadmierne wydzielanie sebum, które, w połączniu ze zrogowaciałym naskórkiem, zatyka pory. Problem wzmaga niedostateczna higiena i stosowanie nieodpowiednich kosmetyków. Dlatego pielęgnacja skóry jest kluczowa, aby szybko się ich pozbyć.
kaszak

6 domowych sposobów na usuwanie kaszaków

Medycyna Naturalna
Cysta naskórkowa, zwana również kaszakiem pojawia się najczęściej na twarzy, szyi oraz na plecach. Rosną bardzo powoli i zwykle nie wymagają specjalnej kuracji. Dopiero w przypadku, gdy pojawi się zakażenie należy ją wyleczyć lub usunąć. Nie zawsze trzeba wybierać rozwiązanie chirurgiczne. W medycynie ludowej znajdziemy kilka sprawdzonych i skutecznych sposobów na cysty. Poniżej znajdziesz najlepsze domowe sposoby, które pomogą ci się ich pozbyć.
wysypka pod piersiami

4 domowe sposoby na wysypkę pod piersiami

Medycyna Naturalna
Wysypka pod biustem jest dość częstym problemem. Jest to forma podrażnienia skóry i charakteryzuje się zapaleniem fałdy skórnej. Powodem powstania wysypki jest nadmiar potu, ciepło, brak przepływu powietrza i noszenie źle dopasowanego biustonosza powodującego obcieranie naskórka. Dodatkowo czynniki takie jak gorąco, wilgotność i otyłość powodują ten problem. Powstaje środowisko doskonałe dla infekcji grzybiczych i bakteryjnych. Aby się ich pozbyć i im zapobiegać poznaj domowe parę domowych sposobów na radzenie sobie z tym problemem.
kaszak

6 domowych sposobów na kaszaki

Pielęgnacja cery
Kiedy kaszak pojawia się na ciele, może stać się źródłem irytacji. Te małe torbiele są nieszkodliwe. To małe guzki, tworzące się pod powierzchnią skóry wypełnione żółtawą oleistą cieczą. Kaszaki mogą być bolesne, a na obszarze na którym występują może pojawić się obrzęk. Nie czynią one żadnych szkód nawet przy dłuższym czasie ich obecności na skórze. Jak się pozbyć kaszaków? Oto kilka domowych sposobów.
Włókniaki usuwanie

Jak pozbyć się włókniaka domowym sposobem?

Skóra
Kurzajki i włókniaki mogą być denerwujące. Nie tylko są nieatrakcyjne, ale łatwo pomylić je z guzami złośliwymi. Na szczęście włókniaki to łagodne guzy pojawiające się na skórze. Przeczytaj artykuł, aby dowiedzieć się, w jaki sposób je usunąć.
popękane pięty

Jak stosować aspirynę na popękane pięty?

Pielęgnacja dłoni i stóp
Stopy mogą popękać z powodu niewłaściwej pielęgnacji, braku witamin, noszenia niewygodnych butów, a także zaburzeń metabolicznych. Taki stan powoduje wiele niedogodności i sprawia, że stopy stają się brzydkie. Mamy dla ciebie radę, domowy środek na pęknięte stopy, modzele i odciski. Potrzebujesz tylko trzech składników, aspiryny, alkoholu i trochę cierpliwości. Oto sposób na pożegnanie brzydkich stóp.
leczenie brodawek octem

Jak usunąć brodawki domowym sposobem?

Choroby skóry
Brodawka to zmiana skórna w postaci grudkowatej narośli. Jej rozmiary mogą wahać się od kilku milimetrów do 2-3 cm. Narośl ta zazwyczaj nie jest złośliwa, ale dla wielu stanowi problem natury estetycznej. Brodawki najczęściej występują pod pachami, na karku, powiekach i brzuchu. Można usunąć je laserowo, poprzez elektrokoagulację (wypalanie prądem) lub wymrażanie. Na szczęście istnieje też skuteczny domowy sposób, żeby się ich pozbyć. A jest nim… ocet jabłkowy.
Dokuczliwe otarcia

Domowe sposoby na otarcia skóry

Choroby skóry

Otarcia to jedne z najczęstszych uszkodzeń skóry, które powstają na skutek przesunięcia skóry po twardej, szorstkiej powierzchni lub w wyniku nadmiernego ocierania się skóry o pewne części garderoby. Chociaż nie są groźne, to towarzyszy im często ból, krwawienie, pieczenie lub wysypka, a nieleczone mogą prowadzić do infekcji lub trwałego uszkodzenia skóry. Pewne czynniki mogą też pogorszyć stan uszkodzonej skóry: pocenie się, wilgoć, zbyt wysoka lub niska temperatura, suchość powietrza. Otarcia mogą pojawić się na kolanach, łokciach, udach (wtedy jest to zazwyczaj efekt intensywnych ćwiczeń lub nieszczęśliwego, drobnego wypadku), a także pod pachami lub w okolicach pachwin (w tym przypadku winowajcą jest źle dobrana bielizna lub nadwaga). Na otarcia bardziej narażone są też osoby z wrażliwą i suchą skórą. Aby złagodzić ból i pieczenie towarzyszące otarciom, można wypróbować kilka prostych sposobów domowych. Należy zastanowić się również, co jest przyczyną ich powstawania i spróbować ją całkowicie wyeliminować lub złagodzić jej skutki.